Milletvekili Avcı’dan Çay Kanunu Açıklaması: “Önümüzdeki Dönemin En Önemli Konusu Bu Olacak"

AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı,Rize’nin yatırım anlamında çok önemli problemlerini çözdüklerini ve önümüzdeki dönemde en önemli gündemlerinin çay kanunu olduğunu kaydetti.

Milletvekili Avcı’dan Çay Kanunu Açıklaması: “Önümüzdeki Dönemin En Önemli Konusu Bu Olacak
Milletvekili Avcı’dan Çay Kanunu Açıklaması: “Önümüzdeki Dönemin En Önemli Konusu Bu Olacak admin

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Muhammed Avcı, çay kanun tasarısıyla ilgili yaptığı açıklamada, muhalefet partisi milletvekillerinin şov yapmak ve vatandaşın kafasını karıştırmak için 1-2 maddeden oluşan çay kanun teklifi verdiğini belirterek, Rize’nin yatırım anlamında çok önemli problemlerini çözdüklerini ve önümüzdeki dönemde en önemli gündemlerinin çay kanunu olduğunu kaydederek, “İşi siyasi ranta dökmeden Rizeli hemşerilerimize nasıl bir fayda sağlarız diyerek bütün siyasi partilerin bir araya gelerek burada bir fikir birliği içinde bir kanun taslağıyla hareket etmeli.” dedi.

“Önümüzdeki süreçlerin en önemli gündemlerinden bir tanesi çay kanunu olacak”

Katıldığı canlı yayın programında çay kanunu çalışmalarına değinen Milletvekili Avcı, önümüzdeki süreçlerin en önemli gündemlerinden bir tanesinin çay kanunu olacağını belirterek, “Yatırım anlamında çok önemli problemleri bu dönemde ortadan kaldıracağız. Çay kanunuyla ilgili bir şekilde adımlar atmamız gerekiyor. Yıllar önce çalışılmış, üzerinde müzakereler edilmiş bir taslak elimizde zaten var. Takıldığımız tek bir nokta var. Yoksa çay kanununu meclis gündemine getirmekten daha kolay bir şey yok. Çay kanunuyla ilgili şov yapmak için bir maddelik iki maddelik kanun teklifleri var. Sırf vatandaşın kafasını karıştırmak için bir maddelik iki maddelik çay kanunu teklifleri getirildi meclis gündemine. Bunun bu kadar basit olmadığını, hazırlanan çay kanunun taslağının 45 maddeden oluşan tafsilatlı kanunun olduğunu ve çay sürecinin bütününü düzenleyen bir taslak. Halbuki vatandaşın odaklandığı tek bir konu var. ÇAYKUR’un fiyatının altında özel sektör çay alamasın ve bu da kanunla belirlensin. Fakat sorunun çözümü bu değil. Diğer yandan serbest piyasa ekonomisine aykırı olacağı düşüncesiyle bunun kanunla belirlenmesinin mümkün olmadığına yönelik kamu görüşü var. Başka bir şekilde yapılabilir mi bu peki? Başka bir şekilde yapmak içinde gayret gösteriyoruz. Bunun adını bu şekilde koymayız ama belki başka bir şekilde bu düzenlenebilir. Ama sorun sadece o değil. Çayın gübrelenmesinde üretim mekanizmana kadar olan hatta vatandaşa ulaşana kadar olan süreci düzenleyen bir kanuna ihtiyacımız var bizim. Bunu yapabilme adına elimizde bir taslak var. Ama vatandaşımızın sadece şu fiyatın altında çay alınmasın beklentisi olduğu için özellikle şov yapmaya yönelik muhalefet partisi milletvekillerinin şov yapmak için kanun teklifi verdiğini görüyoruz.” diye konuştu.

Önümüzdeki dönemin en önemli konusunun çay kanunu olacağını ve hazırlanacak çay kanununun çay üreticisine de yeni sorumluluklar getirebileceğini kaydeden Avcı, “Çay kanunu yapacaksak tarafların tamamının üzerine düşenleri yapması lazım” diyerek şunları kaydetti: “Bu çay kanunu vatandaşımıza da yeni sorumluluklar getirebilir. Bir çiftçi mantığıyla çaya bakabilmemiz lazım. Yine çay zamanı 20 tane Gürcüyle çayımı toplarım, devletin ve özel sektörün paramı bana peşin vermesini isterim diye düşünüyorsak bu mantık içinde çay kanununu çözebilmemiz mümkün değil. Çay kanunu yapacaksak tarafların tamamının üzerine düşenleri yapması lazım. Önümüzdeki dönemin en önemli konusu bu olacak. Bende bu süreci takip etmeye ve gündeme getirmeye devam edeceğim. Çay konusunda muhalefetiyle iktidarıyla hiçbir şekilde kimsenin bir bilgiyi kimseden kaçırmadan çok şeffaf bir şekilde, işi siyasi ranta dökmeden Rizeli hemşerilerimize nasıl bir fayda sağlarız diyerek bütün siyasi partilerin bir araya gelerek burada bir fikir birliği içinde bir kanun taslağıyla hareket etmeli. Bunu yapabilir miyiz? Yaparız. Biz iktidar partisi olarak paylaşır oturup konuşuruz. Çay kanununu artık yapmalıyız. Önümüzdeki süreçte bizim en önemli gündemimiz bu olacaktır”

“Kuru çay mutlaka belli bir oranda zamma tabi tutulmalı”

Milletvekili Avcı kuru çaya zamla ilgili beklentinin sadece özel sektörün değil ÇAYKUR’un da beklentisi olduğunu belirterek, “Lütfü Elvan bakanımıza da konuyu ilettik. Yakın bir zamanda bunla ilgili bir netice bekliyoruz. Kuru çay mutlaka belli bir oranda zamma tabi tutulmalı” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi