Sokağa Çıkma Yasağı Öncesi Vali Çeber ve Belediye Başkanı Metin Açıklamalarda bulundu

Sokağa Çıkma Yasağı Öncesi Vali Çeber ve Belediye Başkanı Metin Açıklamalarda bulundu

Sokağa Çıkma Yasağı Öncesi Vali Çeber ve  Belediye Başkanı Metin  Açıklamalarda bulundu
Sokağa Çıkma Yasağı Öncesi Vali Çeber ve  Belediye Başkanı Metin  Açıklamalarda bulundu admin

Rize Belediye Başkanı  Rahmi Metin, Rize Valisi Kemal Çeber ve Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim ile birlikte Ziraat çay bahçesinde Çay topladı. Sokağa Çıkma Yasağı Kapsamında Çay Bahçesi ile İkamet Adresi Arasında Seyahat Esnasında Uyulacak Kurallar konusunda açıklamalarda bulunuldu.


Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Çay sezonunun Genel Müdürümüz nezdinde Ülkemize, bölgemize ve İlimize hayırlar getirmesini diliyorum. Genel Müdürümüz sayın Alim gerekli açıklamayı yapacaktır ben sadece Belediye Başkanı olarak değil bir üretici olarak da kendilerine, açılan ve şuana kadar 16 bin ton çay alımı yapan başarılı başlayan bir sezon için ziyadesiyle teşekkür ediyoruz” dedi.


Başkan Metin, 36 bin kişinin şuana kadar Rize’ye gelme talebi oldu. Bu gelen vatandaşlarımızın hane içerisinde kontrollerinin yapılacak olması da Rize nin tedbir anlamında güçlenmesine, iyi bir dönem geçirmesine katkı sağlayacak. Haziran dan sonra da temennimiz inşallah bir rahatlama algısı oluşur ve Esnafımızla halkımızla normalleşme sürecine gireriz.

 

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ve ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim ile birlikte ÇAYKUR Ziraat Çay Bahçesi'nde çay sezonu açılışında çay hasadı yaptı.

Çay hasadının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Vali Çeber, ÇAYKUR'un bir kaç gün önce kampanyayı açtığını, bugüne kadar ise 16 bin ton çay aldığını söyledi.

ÇAYKUR'un bu yıl pandemi süreci ile ilgili özel programlar yaptığını ifade eden Vali Çeber, "Bu süreci dikkate alarak çayların toplanması, alım yerleri ve fabrikalardaki çalışma sistemini güncelledi. Sorunsuz bir çay sezonu geçirmek için ÇAYKUR herşeyi yaptı.

Çay sezonu sürecini baştan itibaren detaylı şekilde takip ederek ele aldık. İşin içerisine çay hasadı ve çay girince daha bir hassaslaştık. Allah'a şükür hem Türkiye’mizde hem Rize’mizde süreç çok güzel idare edildi.” dedi.

Çay müstahsillerin çay bölgesine gelmesine hükumet tarafından izin verildiğini dile getiren Vali Çeber, şunları kaydetti:

"Şuana kadar Rize’ye gelmek isteyen çay müstahsili sayısı bu sabah itibariyle 36 bine ulaştı ve başvurular devam ediyor. Bunun 40 binlerde olacağını değerlendiriyoruz. Diğer bölgeyle beraber 55- 60 bin bandında bir başvuru var. İlimize de bu sabah itibariyle sadece çay müstahsili kriteriyle gelen vatandaşımızın sayısı 7 binlere ulaştı. Gelen vatandaşlarımızı sorunsuz bir şekilde aldık.

Vatandaşlarımızın başta İstanbul olmak üzere çıktıkları ilden itibaren takip ediyoruz. Trafiği takip ediyoruz. Dron ile de takip ediyoruz. Yaklaşan yoğunluğa göre de kontrol masası oluşturuyoruz. Aynı anda 10 masada kontrol yapabiliyoruz. Sadece bir noktadan kontrollerimizi yapıyorduk. Aynı anda 10 masada kontrol yapabiliyoruz. Aynı anda 10 aracı kontrol ediyoruz. Dolayısıyla çok yoğun olan trafik saatlerinde bile 500 metreyi geçen kuyruğumuz olmadı. Buralarda sağlık kontrolleri yapılıyor. Neler yapacaklarının yazılı olduğu taahhütname imzalanıyor ve ondan sonra adreslerine bildirimleri yapılıyor. “ şeklinde konuştu.

Rize olarak yine bir ilke imza atılarak yeni bir uygulama yapılacağını ifade eden Vali Çeber, “Çay için gelen vatandaşlarımızdan her haneden bir kişiye koronaviürs testi yapmak üzere 100 civarında ekip kuruyoruz. Vatandaşımızın testi negatif çıktığında artık çay alım yerlerine gidebilecek. Sosyal hayata dair marketlere ve ailesinin ihtiyacını karşılayabilecek yerlere gidebilecek. Diğer hane halkı ise bu testin sonunda çay bahçesinde çalışmaya başlayacak. 14 günlük periyot tamamlandığında biz ne yapıyorsak onlar da aynı hale gelecek. 100 civarında ekibimizle ek 5 bin civarında test yapmayı düşünüyoruz. Tüm planlamalar yapıldı. 3-4 gün içinde tamamlamayı planlıyoruz." Şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından çay üretim aşamaları yerinde incelendi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı