ÇORUH EDAŞ Müdürü Aydın'dan Elektriği Güvenli Kullanın Uyarısı

Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. Müdürü Mehmet Aydın, elektrik enerjisinin standartlara ve yönetmeliklere uygun, emniyetli bir şekilde kullanılmasının hayati önem taşıdığını belirtti.

ÇORUH EDAŞ Müdürü Aydın'dan Elektriği Güvenli Kullanın Uyarısı
ÇORUH EDAŞ Müdürü Aydın'dan Elektriği Güvenli Kullanın Uyarısı admin

Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. Müdürü Mehmet Aydın, elektrik enerjisinin standartlara ve yönetmeliklere uygun, emniyetli bir şekilde kullanılmasının hayati önem taşıdığını belirterek, izolasyon hatası sonucunda meydana gelen zararın yangın ve insan hayatının tehlikeye girmesine neden olacağını ifade ederek, “Görülmeyen, kokusu olmayan, ses çıkarmayan ve kütlesi olmayan ancak evinizde ampulde ışığa, sobanızda ısıya, çamaşır makinenizde harekete dönüşen her an her yerde kullandığımız elektrik enerjisinin standartlara ve yönetmeliklere uygun, emniyetli bir şekilde kullanılması hayati önem taşıyor” dedi.

Aydın, evde, büroda, dükkânda, işyerinde, okulda ve sanayi tesislerinde her meslekten insanın kadın-erkek, çocuk-yaşlı fark etmeden günün her saatinde çeşitli şekillerde elektrik tesisleriyle yakın temas halinde bulunduğunu kaydederek, “Normal şartlar altında elektrik enerjisinden sağlanan yararlar sayılmayacak kadar çoktur. Fakat bir izolasyon hatası sonucunda meydana gelen zararlar da çok büyüktür ve bunların başında yangın tehlikesi ve insan hayatı tehlikesi gelir.” Diye konuştu.

ELEKTRİK TESİSATINIZ GÜVENLİ Mİ ?

Elektrik tesisatının güvenli olup olmadığı ve elektrikle ilgili riskleri en aza indirerek evde güvende olduğunuzu hissetmek için beş temel noktanın kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. Müdürü Mehmet Aydın, bilinçli ve bilgili tüketimin önemine dikkat çekerek, “Elektrik panonuzda evinizdeki elektrikli aletlerde, kablolarda veya fiş ve prizlerde arıza ya da yangın durumunda elektrik akımını kesecek devre kesici sigortanız var mı? Elektrik panonuzda 30mA (0,03 amper) değerinde kaçak akım koruma rölesi var mı?

''KAÇAK AKIM RÖLESİ HAYAT KURTARIR''

Elektrikli aletlerin çalışması için gerekli elektrik kablolar ile taşınır. Kabloda veya cihazda yalıtım bozulması sebebiyle kaçak akımlar oluşabilir. Kaçak akım kablo yüzeyine ve cihaz gövdesine ulaşarak yangına ve hayati kazalara sebep olur. Kaçak akımın olduğu buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektrikle çalışan eşyaların gövdesine temas ettiğinizde çarpılırsınız. Kaçak akım değeri hayat koruma eşik değeri 30mA (0,030A) değerini aştığı an elektrik devresini keserek hayat kurtarır ve yangını engeller.

Sık sık kaçak akım rölesinin elektrik devresini kestiği durumlarda bilinçsiz kişiler tarafından kaçak akım rölesinin devre dışı bırakıldığını duyuyoruz. Bu tür önerileri asla kabul etmeyin. Bu durumda yetkili elektrik tesisatçınızı çağırarak kaçak akımın nerde olduğunu bulmasını isteyin. Röleyi iptal etmeniz yönünde önerileri asla dikkate almayın.

Cihazlarınızın yaşı dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta. 25-30 yaşına gelen cihazlar değiştirilmelidir.

Tesisatınızdaki priz ve anahtar gibi malzemeler her gün kullanıldığından zamanla yıpranırlar. Çok küçük ve fark edilmeyen arızalar geliştirebilirler. İyi durumda olduğundan, sessiz çalıştıklarından ve herhangi bir koku bulunmadığından emin olun. Prizlere takılan elektrikli aletlere ait kablolarda aşınma, bozulma ya da açıklık olması hayati tehlike doğurabilir.

Alınabilecek başlıca önlemler; Kullanmadığınız zaman sigortalarınızı kapatın, sürekli fişte kalması gerekmeyen aletlerin fişlerini takılı bırakmayın. Fişlerin prize tam olarak oturduğunu kontrol edin. Unutmayın, gevşek bağlantılar daima ısınmaya ve akabinde yangına neden olurlar. Topraklamanın yeterli olup olmadığını kontrol ettirin. Sigortalarınızı iç tesisatınızdaki kabloların akım taşıma kapasitesinin üzerinde akım değerine sahip sigortalarla değiştirmeyin.

Elektrik nedenli yangınların önlenmesi konusunda daha birçok madde sıralanabilir ancak yukarıda da belirtildiği gibi temelde yapılması gerekenler, uygun ekipman seçimi, doğru kullanım, gerekli bakımların yapılması ve ısı kaynağı ile yanıcı maddenin birbirleri ile etkileşiminin önüne geçilmesidir.” Şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erbil'de restoranda terör saldırısı
Erbil'de restoranda terör saldırısı
Pençe Harekatı'nda PKK'lıların inleri bombalandı
Pençe Harekatı'nda PKK'lıların inleri bombalandı