Reklamı Geç
Advert

Artvin'de meme kanseri farkındalık yürüyüşü düzenlendi

Artvin'de, meme kanserine dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüşü organize edildi. Pembe renkte "erken tanı hayat kurtarır" yazılı tişörtler giyen kadınlar, "meme kanseri kaderiniz olmasın", "meme kanserine dur de", "meme kanserini birlikte göğüslüyoruz" yazılı dövizler taşıdı.

Artvin'de meme kanseri farkındalık yürüyüşü düzenlendi
Artvin'de meme kanseri farkındalık yürüyüşü düzenlendi admin

 Artvin'de, meme kanserine dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüşü organize edildi.

İl Sağlık Müdürlüğünce Kültür Sokak'ta düzenlenen yürüyüş, Milli İrade Meydanı'nda sona erdi. Pembe renkte "erken tanı hayat kurtarır" yazılı tişörtler giyen kadınlar, "meme kanseri kaderiniz olmasın", "meme kanserine dur de", "meme kanserini birlikte göğüslüyoruz" yazılı dövizler taşıdı.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli Uzm. Dr. Şeyda Tok, burada yaptığı açıklamada, meme kanserinin Türkiye'de ve dünyada en sık görülen ve ölüme en çok neden olan kanser türü olduğunu söyledi.

Meme hücresinin kontrolsüz olarak büyümesinin meme kanseri olarak adlandırdığını belirten Tok, "Yaygın olarak kadınlarda görünmekle birlikte erkeklerde de görülebiliyor. Dolayısıyla da erkeklerin de dikkat etmesi gereken bir konudur." dedi.

Tok, meme kanseri tarama programlarının 40 yaş üzerindeki kadınlara ücretsiz yapıldığını anımsatarak, şu değerlendirmede bulundu:

"20-40 yaş arası kadınlara her ay kendilerine meme muayenesi yapmalarını tavsiye ediyoruz. Bu yaş aralığında iki yılda bir doktor kontrolü yapılıyor. 40-69 yaş arasında ise iki yılda bir olan doktor muayenesi bir yıla iniyor. Mamografiyle birlikte yapılan sağlık taramalarımız ücretsizdir. Taramalarda şüpheli bir durum varsa tanı koyarak tedavi sürecine başlıyoruz. Meme kanserinden değil, geç kalmaktan korkmalıyız."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son 1 haftada 26 terörist öldürüldü
Son 1 haftada 26 terörist öldürüldü
Mesleki eğitimde istihdam garantili mikromekanik eğitimi
Mesleki eğitimde istihdam garantili mikromekanik eğitimi