Reklamı Geç
Advert

Atatürk'ün Rize'ye Gelişinin 94. Yıldönümü Törenle Kutlandı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Rize'ye gelişinin 94. yıl dönümü törenle kutlandı.

Atatürk'ün Rize'ye Gelişinin 94. Yıldönümü Törenle Kutlandı
Atatürk'ün Rize'ye Gelişinin 94. Yıldönümü Törenle Kutlandı admin

Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 94. yıldönümü nedeniyle ilk tören Rize Valiliği önündeki Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başlandı.

Çelenk sunma törenine Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Prof.Dr. Reşat Kasap, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi ve İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Dedebağı, Vali Yardımcıları, daire müdürleri, STK ve siyasi partilerin temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Anıtına Çelenklerin sunulmasının ardından Rize Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okunurken Ay-Yıldızlı Bayrağımız göndere çekildi.

Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, burada yaptığı konuşmada, Atatürk'ün, zaman zaman Türkiye'nin çeşitli illerini gezdiğini, bu illerde yoğun ilgiyle karşılandığını söyledi.

Rize halkının 17 Eylül 1924'te büyük coşku ve heyecan içinde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü karşıladığını ifade eden Kasap, şunları kaydetti: "Bugün de onun kentimize gelişini kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlimizi şereflendiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Rizeliler coşkun gösterilerle karşılamıştır. Atatürk burada Mataracı ailesine ait evde misafir edilmişti ve bugün o ev Atatürk Müzesi olarak kullanılmaya devam etmektedir. Mustafa Kemal Paşa ve Rize insanını bu coğrafyada bir araya getiren bu birlikteliğin gerçekleşmesinin temel amacı Türkiye'nin bütünlüğünü, milletin bağımsızlığını yeniden elde etmesi ve millet egemenliğine dayalı bağımsız Türk devletinin ebed müddet yaşaması ideali olmuştur."

Valilik önündeki tören programının ardından Atatürk’ün Rize’ye geldiğinde konakladığı ve halen Atatürk Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlayan eve geçildi. Vali Bektaş ve beraberindekiler burada Atatürk konulu fotoğraf sergisini gezerek müze hakkında yetkilerden bilgi aldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ekrem İmamoğlu: Son 1 hafta sürprizlerim olacak
Ekrem İmamoğlu: Son 1 hafta sürprizlerim olacak
Ağzına çelik halka sıkışan köpeği AFAD kurtardı
Ağzına çelik halka sıkışan köpeği AFAD kurtardı