Turgay Ayhan Yazdı Sezonu Açtık

Sezonu açtık

Turgay Ayhan Yazdı Sezonu Açtık
Turgay Ayhan Yazdı Sezonu Açtık admin

Çaykur Rizespor’da hayırlısıyla yeni sezon için ilk kamp dönemi başladı.

Mücadele ettiği 1. Lig’i şampiyon olarak tamamladıktan bir yıl sonra yeniden Süper Lige yükselen ekimiz, her ne kadar “Mayıs ayı sonuna kadar transferleri büyük kısmını tamamlayacağız” dense de evdeki hesap çarşıya uymayınca henüz bu süreci tamamlayamadı.

Ali Çamdalı ve Mustafa Saymak şu an resmi olarak imza atmış yeni transferlerimiz. Tarhan Çınar imza atacak, Tunuslu Taalbi’nin ise 1 Temmuz’dan itibaren transfer süreci başlatılacak. Bu isimleri sayarsak henüz 4 takviye yapıldı. Kaleci Kaya Tarakçı, Özgür Çek, Ümit Kurt, Lincoln, Edomwonyi ise takımda resmi olarak ayrılan isimler. 4 ya da 5 takviye daha yapılması planlanıyor.

Transferlerin gecikmesinde döviz artışının önemli bir payı bulunuyor. Tabii bir de 24 Haziran seçimlerinin de tamamlanması beklendi. Döviz henüz düşmese de seçimleri geride bıraktık. Yönetim bu rahatlıkla bundan sonraki süreçte daha hızlı davranacaktır.

Rize kampı bir hafta sürecek ve hemen ardından 4 Temmuz’da Erzurum’da, 18 Temmuz’da ise Slovenya'da yapılacak 10’ar günlük kamp dönemleriyle yeni sezon hazırlıkları tamamlanmış olacak.

Yeni yönetimin en iddialı sözü, altyapıya verilecek önemin dışında Süper Ligde düşmemeye oynayan ya da asansör takım vazifesini gören değil, kalıcı bir kulüp olmamız şeklindeydi. Tıpkı altyapının takipçisi olacağımız gibi, diğer sözün de takipçisi olmaya ve bu konuda atılan doğru adımları takdir edeceğimiz gibi yanlış adımları da vurgulamaktan geri durmayacağız. Yeni yönetim bu sözün altında kalmamak ve geçmiş dönemlerde yapılan hataları tekrarlamamak için zaten ince eleyip sık dokuyor. Umarım geçtiğimiz sezon elde edilen başarılı planlama, bu sezon da devam ettirilir.

Son olarak altyapı kısmına değinelim.

Geçtiğimiz sezon profesyonel yapılan isimlerin Pazarspor ve Etimesgut Belediyespor takımlarına kiralanması düşünülüyor. Emir Han Topçu dışında bu anlamda takımda genç isimler bulundurulmayacak. Tabii Kazım Kopuz, Berat Delihasan, Ufuk Buncukçu, Sinan Yazıcı, Muhammed Emin Balcılar gibi isimlerin kendilerini geliştirmesi adına süre alabilecekleri takımlarda bulunmaları ve buna Rizespor’un öncülük etmesi olumlu bir durum. Ancak bu çocukların haklarının da savunulması gerekiyor. Gittikleri kulüplerde ekonomik anlamda mağdur edilmemeleri Rizespor’un sorumluluğunda olmalı.

Kampa ise altyapıdan 7 futbolcu dahil edildi. Bu isimlerden Onur Civelek, Alperen Utku Eskiçırak, Furkan Cinkaya ve Eren Karadağ olmak üzere 4 tanesi profesyonel sözleşme imzalayacak. Kampa katılacak ve profesyonel sözleşme imzalayacak bu 4 isim önceden belirlenmiş, ardından ise Ferhat Karslı, Devrim Torlak ve Berkay Sandıkçı’nın da ayrıca kampa katılmasına karar verilmişti. Keşke bu süreç de daha iyi planlansaydı. Yani madem 7 isim olacak, profesyonele imza atılacak gençlerin de kararı Rize’deki kamp sürecinin ardından Teknik Direktörün raporu doğrultusunda belirlenseydi. 4 ismin prof olmasına karar verilip kampa dahil edecekken sonradan 3 isim daha seçmenin hiçbir esprisi bulunmuyor.

Şimdiye kadar bu anlamda defalarca yazdığım gibi, düşüncem; sezon başı kamp süreçlerinde 7-10 kaç tane olduğu fark etmez ama raporlar doğrultusunda gençlerin belirlenip kampa dahil edilmeleri, Teknik Direktör veya yardımcıları gözetiminde çalışacak bu gençlerin kamp sürecinin ardından Teknik Direktörün vereceği raporla hangi isimlerin prof yapılacağına karar verilmesi şeklindedir. Yani bu kararlar sadece altyapı hocalarına veya yöneticilere bırakılmamalı, karar verici son nokta Teknik Direktör olmalıdır.

Hayırlı ve güzel bir sezon hazırlığı geçirmemiz dileğiyle…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi