Reklamı Geç
Advert

Taşeron işçilere yönelik kadro düzenlemesinde son durum

Taşeron işçilere yönelik kadro düzenlemesinde son durum

Taşeron işçilere yönelik kadro düzenlemesinde son durum
Taşeron işçilere yönelik kadro düzenlemesinde son durum admin

Alt işveren işçiler, 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde, çalıştıkları alt işveren şirketlere değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklar.

Yayımlanan Kanun hükmünde kararnameyle kadroya geçiş hakkı elde eden işçiler, taşerona kadro konusunun detaylarını araştırmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bazı bakanlıkların seferber olduğu taşeron konusunun detayları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı internet sitesi üzerinden açıklandı.

MAAŞLAR BRÜT 385 TL ARTACAK

Taşerona kadro konusunda bazı açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, "Çalışanlarımız kadroya sözleşme şeklinde değil direk geçmiş olacaklar. Geçmiş dönemlerdeki kadroya alım süreci nasılsa koyduğumuz mekanizma da aynı şekilde. Yeni birşey eklemedik. Toplu sözleşmeleriyle birlikte bağıtlanmış olan sözleşmelerimiz var. Direk etki edecek konu 52 günlük bir ilave tediye artışı ve katkısı olacak. Yılda kamu işçilerine verilen zaten bu ilave tediyemiz uygulamada. Yılda 4 parçada gerçekleştiriliyor. Aya vurduğumuz zaman bürüt 385 lira gibi bir artışla inşallah 3 ay sonunda karşı karşıya gelmiş olacaklar. Zaman içerisinde toplu sözleşmeler, bittikten sonra da yeni süreçlerde inşallah bütün sosyal haklar, ücretler normal seyrine normal yoluna girmiş olacak." şeklinde konuştu.
2 Ocak 2018 itibari ile başvuruların alınmaya başlayacağını söyleyen Bakan Sarıeroğlu, ''10 günlük bir başvuru süresi olacak. Bir de değerlendirme süresi olacak ve bir sınav süreci başlayacak. Bu arkadaşlarımız yıllardır kamuda çalışan kişiler. Alt işveren işçisi de olsalar milletimize, vatandaşlarımıza alanlarında hizmet ediyorlar. Yeterliliklerini ortaya koymuşlar ki buralarda çalışıyorlar. Biz bu sınavı toplum vicdanı açısından ortaya koyduk. Şu anda hali hazırda kamu işçisi olmak için KPSS ile İşkur'a başvurma durumu var. Oradan kurumlarımıza İşkur aracılığı ile gönderiyoruz. Liste altı olanları da kura ile belirliyoruz. O anlamda bu sistemin uyumlu olması açısından böyle bir mekanizmayı toplum vicdanı açısından koymamız gerekiyordu. Bir sınav gerçekleştireceğiz. Bunlar da yetkinlikleriyle bağlantılı olacak. Eleme amacı taşımıyoruz. Süreç içerisinde de aksayan şeyler olursa istişare ile paydaşlarımız ile birlikte bu sınav ile ilgili konuları inşallah ortaya koyacağız. İnşallah kısa süre içerisinde de içeriğini ilan edeceğiz. Sınav konusu ortak olarak hepimizin hem fikir olduğu bir konuydu. Yıllardır KPSS'ye girmiş ve atanmayı bekleyen kesimlerimiz var. Buralardan da bunun doğru bir yöntem olduğuna dair geri bildirimler oldu." diyerek sözlerine devam etti.

KADROYA KİMLER ALINACAK?

Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumları, KHK ekinde listesi bulunan diğer özel bütçeli kuruluşlarda personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak çalışanlar sürekli işçi kadrosuna geçirilecektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Erdoğan Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi'ni açıkladı
Başkan Erdoğan Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi'ni açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemal Kaşıkçı cinayetinin detaylarını açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemal Kaşıkçı cinayetinin detaylarını açıkladı