Emlak Bankası 2018'de faaliyete geçecek

Türk bankacılık tarihinde önemli bir yere sahip olan Emlak Bankası, inşaat teşebbüslerini destekleyecek.

Emlak Bankası 2018'de faaliyete geçecek
Emlak Bankası 2018'de faaliyete geçecek admin

2001 yılındaki krizle birlikte Emlak Bankası 403 şubesini Ziraat Bankası’na devretmişti. BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu), Emlak Bankası’nın bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme izninin sona erdiğini açıklamış, tasfiye haline geçmişti.

BİRÇOK İNŞAAT FAALİYETLERİNİ DESTEKLİYORDU
Kapatılmadığı dönemden önce Emlak Bankası, birçok inşaat faaliyetlerini de destekliyordu. Banka; gerekli kredileri sağlayan, yetim haklarını koruyan ve gayrimenkul ipoteği karşılığında borç para veren bir kamu bankası olarak biliniyordu.

2018'DE FAALİYETE GEÇECEK
31 Mayıs 2017 tarihinde TBMM'de bankanın tekrar tasfiye edilmesi yönünde bir kanun çıkarıldı. Tasfiye halindeki Emlak Bankası bu karar ile Nisan 2018 gibi yeniden faaliyete geçecek.BANKACILIK LİSANSI ALINACAK
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Zeki Sayın ve ekibine 1 yıllık hazırlık süresi verdi. Bu sürede Emlak Bankası alt yapısını ve sermayesini hazır ederse bankacılık lisansı alacak.

Sayın’ın verdiği bilgiye göre Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’nın 250 milyon dolar nakdi ve gayrinakdi sermayesi bulunuyor. Hazineden de 123 milyon TL alacakları var.

KENDİ SERMAYESİNİ OLUŞTURACAK
Bu tabloya göre Emlak Bankası, Hazine’den yardım almadan kendi sermayesini oluşturacak. Zeki Sayın, Emlak Bankası’nın kurucu genel müdürlüğü görevini de üstlendi. Şu anda bütün hızıyla kuruluş çalışmalar devam ediyor. Zeki Sayın, net bir takvim vermese de 1 yıllık süre tamamlanmadan BDDK’yı davet ederek süreci tamamlamak istiyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 Temmuz'un şehadete yürüyen kahramanları
15 Temmuz'un şehadete yürüyen kahramanları
Başkan Erdoğan, 15 Temmuz'da yürüyüşe katılacak
Başkan Erdoğan, 15 Temmuz'da yürüyüşe katılacak