Çin, ABD ek vergi yaptırımına misilleme uyarısı yaptı

ABD, Çin'le uzlaşmayarak üst üste ürünlerine ek vergi yaptırımları getirmişti. Çin de buna kayıtsız kalmadı ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çunying aracılığı ile ABD'ye aynı karşılıkları yapmak konusunda uyarıda bulundu.

Çin, ABD ek vergi yaptırımına misilleme uyarısı yaptı
Çin, ABD ek vergi yaptırımına misilleme uyarısı yaptı admin

Geçen yılın mart ayından bu yana ticaret savaşları sürüyor.

ABD, Çin ile müzakereye açık olduğunu beyan etse de hiç bir anlaşma zemininde buluşmayarak, ekonomik yaptırımlarını ağırlaştırarak devam ettiriyor. Çinli yetkililer de ekonomik uzlaşmaya açık olduklarını belirtip, ABD'yi sözlerinin arkasında durmaya davet ediyorlar.

"GEREKLİ KARŞI ÖNLEMLERİ ALMAK ZORUNDA KALACAĞIZ"
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, başkent Pekin’de düzenlediği basın toplantısında ABD’nin Çin’e karşı ilave vergi artışına yönelik, "ABD vergileri artırma önlemini uygularsa, gerekli karşı önlemleri almak, ulusal çıkarları ve halkımızın temel menfaatlerini korumak zorunda kalacağız." dedi.

"ÇİN HERHANGİ BİR TEHDİTİ KABUL ETMİYOR"
ABD'nin bir yandan Çin ile müzakere söylemi kullanırken diğer yandan da baskı ve kısıtlama politikalarına karşı çıktıklarını belirten Hua, "Önemli ilkesel meselelerde bir inç bile vermeyeceğiz. Bu tür yöntemlerin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. Çin, herhangi bir baskı, tehdit ve şantajı kabul etmiyor." şeklinde konuştu.

TRUMP'UN SON PAYLAŞIMI TEPKİ ÇEKTİ
ABD Başkanı Donald Trump, Çin ürünlerine eklenecek yeni gümrük vergisiyle ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ticari müzakereler devam ediyor, bunlar devam ederken ABD, 1 Eylül'den itibaren Çin'den ülkemize gelen 300 milyar dolarlık ürüne küçük bir ilave yüzde 10 gümrük vergisi ekleyecektir. Bu ek vergi, zaten yüzde 25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünü kapsamıyor. Kapsamlı bir ticari anlaşma için Çin'le pozitif diyaloğumuzu sürdürmek istiyoruz ve iki ülke arasındaki geleceğin parlak olacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı