Arı poleninin faydaları

Arı poleni insanların beslenmek için ihtiyaç duydukları hemen hemen bütün besin kaynaklarını bünyesinde barındırır ve insan vücuduna birçok faydası vardır.

Arı poleninin faydaları
Arı poleninin faydaları admin

Arılar bir çiçeğe kondukları zaman çiçek üzerindeki polen tozları arı üzerine yapışırlar, arılar üzerlerine yapışan bu toz zerreciklerini salgıladıkları sıvı yardımıyla bir birine yapıştırarak ayaklarına tuttururlar ve kovana taşırlar. Polenin bünyesinde; vitamin, aminoasit, mineral, protein ve folikasit gibi birçok bileşen vardır. Arı polenlerinin büyük çoğunluğu sarı renktir. Sarı rengin dışında, mor, kırmızı, siyah gibi polen renklerine rastlamak da mümkündür.

Arı poleninin insan vücuduna faydaları
Kansızlığa iyi gelir; arı poleni özellikle kansızlık problemi yaşayanlar için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Günde üç tatlı kaşığı arı poleni tüketmek kansızlığa iyi gelecektir.

Enerjinizi arttırır; yorgunluk ve strese bağlı direnç düşüklüğünü giderici özelliği olan arı poleni vücudun direnç ve enerji kazanmasına katkı sağlar. Sağlıksık besinler tüketmek yerine düşen enerjinizi arı poleni ile yerine getirebilirsiniz.

Saç dökülmelerini önler; saçlarında dökülme problemi yaşayanlar için arı poleni saç dökülmelerinin seyreltilmesinde önleyici bir katkı maddesi olarak tüketilebilir. Düzenli olarak tüketildiğinde emin olun faydasını göreceksiniz.

Cildi güzelleştirir; arı poleni içeriğindeki aminoasit ve vitamin besinleri sayesinde ciltte oluşan pürüzlerin hızlı bir şekilde iyileşmesinde oldukça etkilidir. Güzellik kremi olarak da kullanılır. Özellikle egzama, sedef gibi cilt rahatsızlığı olanlar arı polenini kullanabilirler.

Solunum sistemindeki bozukluklara iyi gelir; polenin bünyesinde bulunan yüksek miktardaki antioksidan sayesinde akciğer dokularında oluşan iltihapların önlenmesi kolaylaşır ve astım gibi hastalıkları önler.

- Arı poleni bu faydaların yanında, Yüksek tansiyonu düzenler. Soğuk algınlığını giderir. Görme yetisini artırır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kısırlığın önlenmesini ve bazı alerjilerin de tedavi edilmesini sağlar. Arı polenini Burambal sağlık grubu ürünlerinden temin edebilirsiniz.

Arı poleninin kullanımı
Normal şartlarda polenin sindirilmesi 2 saatlik zaman alır. İlk kullanmaya başlandığında 1 çay kaşığı kadar kullanılarak başlanmalıdır. Arının poleni aldığı çiçeğe göre polenin tadında ve renginde de değişiklik olabilmektedir. Polen her hafta biraz daha artırılarak yenmeye devam edilir, fakat her şeyde olduğu gibi poleninin de fazlası zararlı olabilir; bunun için günlük 30 – 35 gramdan fazlası yenmemelidir. Sade şekilde yenilebileceği gibi ılık süte, meyve suyuna karıştırılarak veya bal ile karıştırılarak ta yenilebilir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı