Beygir ve Tork Yükseltme Hangi Araçlara Yapılabilir

Beygir ve Tork Yükseltme Hangi Araçlara Yapılabilir
Beygir ve Tork Yükseltme Hangi Araçlara Yapılabilir Hakkı DUMAN

Son yıllarda otomobil dünyasını yakından takip edenlerin duymaya sıkça alıştığı terimlerden biri o lan chiptuning yani yazılım ile araç beygir ve tork yükseltme işlemi güvenilir ellerde başarıyla uygulanmaktadır. Bu uygulamanın Türkiye’de sayılı firma tarafından yapıldığını tespit ettikten sonra gerek yurt içi gerekse yurt dışında pek çok bayiliği bulunan BTChiptuning® firması ile konu hakkında röportaj yapmak istedik. Kendileri de talebimizi olumlu karşılayarak bize konu hakkında teknik bilgi vererek yanlış bilinen doğruları anlattılar.

Ülkemizde en çok sorulan araştırılan sorulardan biri, chiptuning motora zarar verir mi?

BTChiptuning® olarak bugüne kadar kendi yaptıkları chiptuning uygulamalarının hiçbirinden zarar görülmediğini ifade eden yetkililer, aracın zarar görmemesi için yazılım uygulamasını her araca özel olarak uygulanması gerektiğinin altını çizdi ve eklediler. Marka, model, motor ve yıl itibariyle birebir aynı fabrikadan arka arkaya çıkan iki araç için bile chiptuning yazılımı farklı olarak yükseltilir. Bu işlem yapılırken yine aracın motor mekaniği üst sınırları bilinerek, sınırları zorlamayacak şekilde yapılır. Biz bu şekilde yani motor sağlığı çerçevesinde işlemleri gerçekleştiriyoruz.

Diğer yandan zaman zaman duyumlar aldıklarını da belirten firma yetkilileri merdiven altı olarak tabir edilen ve asıl işi motor mekaniği olan bir takım ustaların chiptuning uygulaması yapmaya çalışırken motora ciddi anlamda zarar verdiklerini bununla da yetinmeyip ECU beyni üzerinde fiziksel hasarlar oluşturabildiklerine dair dedikodulardan haberdar olduklarını söyledi.

Chiptuning uygulaması sadece otomobillere yönelik olarak mı uygulanıyor?

Beygir ve tork yükseltme işlemi diğer adıyla chiptuning, sadece otomobillere has bir uygulama değildir. ECU yani elektronik kontrol ünitesine sahip traktör, kamyon, otobüs ve motorsiklet gibi tüm motorlu araçlara uygulanabilir. Ancak burada önemli olan motor beynin uygulamaya izin verip vermemesidir. Eğer izin verirse yazılım uygulaması yapılabilir ancak izin vermezse yapılabilecek pek bir şey kalmaz.

Son yıllarda özellikle çiftçilerimiz bu konuda traktörlerinin beygir ve tork yükseltme işlemleri için bize başvuruyorlar. İlk başta geldiklerinde traktör chiptuning uygulaması için biraz tedirgin de olsalar uygulama sonrasında performansı hissettiklerinde endişe yerini teşekküre bırakıyor.

Bir diğer uygulama yaptırma talep gösteren kamyon-otobüs grubu diyebiliriz. Ağır vasıtaların motorları büyük olduğu için onlar uygulama sonrası çok daha fazla beygir ve tork alıyorlar. Bu araçlar sürekli olarak uzun yol yaptıkları için beraberinde performans ve yakıt tasarrufu da sağlayabiliyorlar.

Son olarak toparlayacak olursak aracınız için yaptırmayı düşündüğünüz chiptuning uygulaması için 2007 yılından bu yana sadece yazılım ve uygulamalarla uğraşan BTChiptuning® ile iletişime geçebilir ve aklınızdaki tüm sorulara bir cevap bulabilirsiniz.

https://www.btchiptuning.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı