Advert
Advert
Advert

Rize'de 3 Kişi Bilişim Sistemleri Aracılığı ile Dolandırıldı

Rize’de son bir haftada bilişim sistemleri kullanılarak 3 kişinin 27 bin 210 lira dolandırıldığı öğrenildi.

Rize'de 3 Kişi Bilişim Sistemleri Aracılığı ile Dolandırıldı
Rize'de 3 Kişi Bilişim Sistemleri Aracılığı ile Dolandırıldı admin

Rize’de son dönemde bilişim sistemleri kullanılarak dolandırıcılık olaylarında artış meydana gelirken, Kalkandere ve Pazar ilçesinde son bir haftada 3 kişinin bu şekilde 27 bin 210 lira dolandırıldığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Kalkandere’de instagram üzerinden yeni tanıştığı kişinin pandemi nedeniyle para yardımı yapacağına inanan kişinin iban numarası ve şifresini paylaşması sonucu hesabı boşaltılırken, aynı ilçede meydana gelen bir başka olayda ise kendisini banka personeli olarak arayan bir kişinin hesabında para puan biriktiğini, para puanın kartına aktarılabilmesi için kart şifresini ve telefonuna gelen şifreyi istemesi sonucunda istenilen bilgilerin paylaşılması nedeniyle kart üzerinden izinsiz alışveriş yapılarak dolandırıcılık olayı meydana geldi.

Pazar ilçesinde meydana gelen dolandırıcılık olayında ise Bitcoin yatırım şirketi üzerinden aradığını beyan eden bir kişinin yatırım amacıyla kandırılan ve bu süreçte şahsa para gönderen kişi parasını geri alamadı.

3 dolandırıcılık olayında, mağdur şahısların hesaplarından toplam 27 bin 210 TL çekildiği tespit edildi.

Öte yandan Rize İl Jandarma Komutanlığı vatandaşları internet ve telefon dolandırıcılığına karşı uyardı. Kentte son günlerde sıkça karşılaşılan dolandırıcılık olaylarıyla ilgili olarak vatandaşların bilgilendirilmesi ve olayların önlenmesi için başlatılan çalışmalar sürdürülürken, vatandaşları çeşitli yollarla mağdur ederek menfaat temin etmek isteyenlere itibar edilmemesi ve 112 Acil çağrı hattının aranması istendi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi