Advert
Advert
Advert

Yaş Çay Dahil Tarımsal Destek Üzerinden Alınan Gelir Vergisi, Çiftçilere İade Edilecek

Tarımsal destek üzerinden tahsil edilen gelir vergisinin çiftçilere iade edileceği Resmi Gazete’de yayımlandı ve tarımsal destek ödemelerinden yapılan gelir vergisi kesintilerinin iade usul ve esasları düzenlendi.

Yaş Çay Dahil Tarımsal Destek Üzerinden Alınan Gelir Vergisi, Çiftçilere İade Edilecek
Yaş Çay Dahil Tarımsal Destek Üzerinden Alınan Gelir Vergisi, Çiftçilere İade Edilecek admin

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından 1 Ocak 2016 tarihi ve sonrasında yapılan ve yaş çay üreticilerini de ilgilendiren tarımsal destek ödemeleri üzerinden tahsil edilen gelir vergisi ve faizi, çiftçilerin düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde başvurmaları halinde iade edilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının, Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 26 Ekim 2021'den önce kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal destek ödemeleri üzerinden kesilen gelir vergisinin iade işlemleri, illerde vergi dairesi başkanlıkları ya da defterdarlıkların yetkili kılacakları vergi dairesi/vergi dairelerince yerine getirilecek.

Başvuru için gerekli koşulları taşıyanlar, dilekçelerini, İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden elektronik ortamda verebilecekleri gibi elden veya posta yoluyla da ilgili vergi dairesine ulaştırabilecek.

1 Ocak 2016'dan önce kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılmış bulunan tarımsal destek ödemeleri üzerinden tevkif suretiyle ödenmiş bulunan gelir vergileri yönünden ise düzenlemeden faydalanılması mümkün olmayacak.

Düzenleme kapsamında Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı 2 milyon üreticiye, faiziyle yaklaşık 5 milyar liralık ödeme yapılması bekleniyor.

TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ KAPSAMINDA GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ İADE TALEP DİLEKÇESİ BAŞVURU KILAVUZU

Bu kılavuzda, İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla Tarımsal Destek Ödemeleri Kapsamında Gelir Vergisi Kesintisi İade Talep Dilekçesi başvuru işlemlerine ilişkin açıklamalara yer verilmiştir.

İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla yalnızca kendi adınıza yapılan kesintilere ilişkin başvuruda bulunabilirsiniz. İade talebinin vekil, veli, vasi, mirasçı vb. sıfatıyla yapılacak olması halinde başvurunuzu ilgili Vergi Dairesine fiziki ortamda (elden, posta vb.) yazılı olarak iletmeniz gerekmektedir. 

KULLANICI GİRİŞİ

İnteraktif Vergi Dairesine (http://ivd.gib.gov.tr) kullanıcı bilgileriniz (kullanıcı kodu / T.C. kimlik numarası / vergi kimlik numarası) ve şifreniz (önceden edinilmiş olan İnternet Vergi Dairesi, Hazır Beyan Sistemi, Defter Beyan Sistemi veya e-Beyanname Sistemi şifreniz) veya e-Devlet şifreniz ile, kullanıcı kodu ve şifreniz yok ise "e-Devlet ile Kayıt Ol" adımından kullanıcı kodu ve şifre edinerek giriş yapabilirsiniz. Ayrıca vergi dairenize şahsen başvuruda bulunarak da şifre edinebilirsiniz. Diğer taraftan, e-Devlet (http://www.turkiye.gov.tr) üzerinden giriş yaptıktan sonra veya internet bankacılığı üzerinden e-Devlet sayfası kanalıyla da İnteraktif Vergi Dairesine geçiş yapılabilmektedir. Şifre İşlemleri hakkında detaylı bilgi için: https://ivd.gib.gov.tr/sifreIslemleri.pdf

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi