Advert
Advert
Advert

ÖZ Sağlık İş Sendikası Rize Şube Başkanı Mafratoğlu: Sağlık İşçisi de Emeğinin Hakkını İstiyor

ÖZ Sağlık İş Sendikası Rize Şube Başkanı Bahadır Mafratoğlu, işçiyi sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmediklerini ve sağlık işçilerinin de emeğinin karşılığını istediğini kaydetti.

ÖZ Sağlık İş Sendikası Rize Şube Başkanı Mafratoğlu: Sağlık İşçisi de Emeğinin Hakkını İstiyor
ÖZ Sağlık İş Sendikası Rize Şube Başkanı Mafratoğlu: Sağlık İşçisi de Emeğinin Hakkını İstiyor admin

ÖZ Sağlık İş Sendikası Rize Şube Başkanı Bahadır Mafratoğlu, yazılı açıklamada bulunarak, Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 170 bin sağlık işçisinin yetkili sendikası olarak; sağlık işçisinin emeğinin karşılığını istediklerini belirterek, “Bizlerin de sağlık çalışanı olduğumu gerçeğinin şartsız kabulünü istiyoruz. Nimet külfet dengesinde eşitlik istiyoruz. Sağlık hizmeti verilirken işçinin de emeğinin görülmesini istiyoruz. Sizler kabul etmeseniz de sağlık ekip işidir. Bizleri mali haklar üzerinden birbirimize düşürmeyin. Bizler iş yerlerindeki çalışma barışını korumaya çalışırken, eylem ve söylemlerle bu birlikteliği baltalamayın. Bizler birbirimize saygı duyarken bizi birbirimize düşman etmeyin. Sağlık çalışanlarının tamamı ‘Pandeminin kahramanıdır.’ Ortada bir paylaşım varsa herkes hakkı olanı almalıdır.” dedi.

Mafratoğlu, açıklamasında şunları kaydetti: “Hepinizin yakından bildiği gibi kamuoyunda ‘Hekim Zammı’ olarak adlandırılan çalışma, diğer tüm sağlık çalışanlarının tepkisi ile karşılaşılınca isabetli bir karar ile yeniden değerlendirilmek üzere bütçe görüşmelerinden sonraya bırakılmıştır. ‘Pandeminin kahramanı sağlık çalışanlarına müjdemiz var’ denilerek açıklanan zam haberi ile kimlerin sağlık çalışanı olarak görülüp, kimlerin kapsam dışı tutulduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan açıklamalarla, sağlık işçisinin ‘sağlık çalışanı’ olarak görülmemiş olması bizleri derinden üzmüştür. Hekimlere yapılacağı ilan edilen ve biz sağlık işçilerinin de desteklediği zamlarla ilgili kimsenin bir sıkıntısı yoktur. Sıkıntı; - Ayrıştırılmakta, - Ötekileştirilmekte, - ‘Sağlık Ekip İşidir’ sözünün boşa çıkartılmasında, - Çalışma barışının altına dinamit yerleştirilmesinde, - Fedakarlığın meslek ayrımına tabi tutulmasında, - Sağlık İşçisinin ‘sağlık çalışanı’ olarak görülmemesinde, - Nimet-Külfet dengesinde, işçiye sadece külfetin yazılmasındadır. Öncelikle bilinmelidir ki; sağlık ve sosyal hizmet işçisinin yetkili sendikası olarak; işçiyi sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz. Sağlık kurumlarının bel kemiği olan sağlık işçileri olmasa, dünyada ilk sıralara oturan, her türlü övgüyü hak eden Türk sağlık hizmetinin çökeceği herkesin malumu olan yadsınamaz bir gerçektir. Pandemi koşullarında gösterilen fedakarlıktan söz edilirken; -Ambulanslarla kovidli hasta taşıyan 112 personelinden, ambulans sürücülerinden, -Hasta karşılama personelinden, -Kovidli hastaların altını temizleyen, bakımını yapan, yemeğini yediren, yönlendirmelerini yapan, verilerini giren çalışanlardan, teknik personelinden, - Sağlık işyerlerinde asayişi sağlayan güvenlik görevlilerinden, teknik işlerden sorumlu işçilerden söz etmemek, onların fedakarlığını yok saymak, ailelerinden uzakta günlerce izinsiz çalışan sağlık işçilerini ‘sağlık personelinden saymamak’ şeklindeki bir anlayışı kabul etmiyoruz. Balkonlardan alkış aldığımızda ve ‘Hakkınız Ödenmez’ denildiğinde kendimizi vatan nöbetinde hissedecek kadar onurlanmış, gurur duymuştuk. Ama bugün görüyor ki ‘hakkınız ödenmez’ sözü meğer gerçek anlamında kullanılmış.”

Rize ÖZ Sağlık İş Sendikası Rize Şube Başkanı Bahadır Mafratoğlu ÖZ Sağlık İş Sendikası Rize Şube Başkanı Bahadır Mafratoğlu sağlık işçisi pandemi ek zam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi