Advert
Advert
Advert

İŞKUR, Engelli ve Eski Hükümlülere Kendi İşlerini Kurmaları İçin Hibede Bulunacak

Rize Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülerin proje başvurularının başladığını duyurdu.

İŞKUR, Engelli ve Eski Hükümlülere Kendi İşlerini Kurmaları İçin Hibede Bulunacak
İŞKUR, Engelli ve Eski Hükümlülere Kendi İşlerini Kurmaları İçin Hibede Bulunacak admin

Rize Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Kiraz, engellilere 65 bin liraya, eski hükümlülere ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar iş kurma desteği verileceğini bildirdi.

Rize Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Kiraz, yaptığı açıklamada, kurum olarak özellikle dezavantajlı grupta yer alan engelli, eski hükümlü, kadınlar ve gençlerin işgücüne dahil olmaları amacıyla İş ve Meslek Danışmanlığı hizmeti, meslek eğitim kursları, iş başı eğitim programı gibi hizmetleri sunduklarını belirtti. Kiraz, ayrıca engellilerin iş başvurularındaki etkinliğin arttırılması amacıyla İş ve Meslek Danışmanlarınca iş arama becerileri eğitimi vererek kurumsal olarak destek sunduklarını söyledi.

PROJE BAŞVURULARI BAŞLADI

Öte yandan, İŞKUR’un kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülere yönelik 2022 yılının birinci dönemine ait hibe proje başvurularının kasım ayı itibariyle başladığını bildiren Kiraz, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu ile işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve kendi işlerini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verdiklerini kaydetti. Kiraz, yeni dönem engelli hibe desteği başvurularının 3 Aralık 2021 saat 23:59’a kadar e-devlet üzerinden online olarak yapılacağını, engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, iş yerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları projelerini hazırlayıp 3 Aralık 2021 tarihi mesai saati sona erene kadar bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine elden veya posta yoluyla teslim edebileceklerini, ayrıca kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize iletmesi gerektiğini ifade etti.

Projeden yararlanmak isteyenlerin, il müdürlüklerinden proje desteği hakkında gerekli bilgileri alabileceklerini dile getiren Kiraz, proje desteği kapsamında engellilere 65 bin liraya kadar hibe desteği, eski hükümlülere de brüt asgari ücretin 15 katına kadar iş kurma desteği sunulacağını söyledi.

Proje başvurusunda bulunmak isteyen engelli kişilerde aranan özellikler şöyle:

“İŞKUR’a kayıtlı olmak. Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az yüzde 40’ından yoksun olduğunu, engellilere verilecek sağlık kurulu raporları ile belgelendirebilmek. 18 yaşını tamamlamış olmak. KOSGEB onaylı girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak.”

Proje başvurusunda bulunmak isteyen eski hükümlülerde aranan özellikler ise şöyle:

“İŞKUR’a kayıtlı olmak. 18 yaşını tamamlamış olmak. Eski Hükümlü olmak. KOSGEB onaylı girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak.”

Rize İŞKUR’dan yapılan açıklamada, eski hükümlülere yönelik hibe desteğinde eski hükümlünün projesini Adalet Bakanlığının ilgili birimleri (Denetimli Serbestlik müdürlükleri, Koruma Kurulları gibi.) aracılığı ile Proje Başvuru Rehberinde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlamaları ve yine ilgili birimler aracılığı ile İl Müdürlüğüne iletmeleri gerektiği bildirildi.

Açıklamada, eski hükümlünün doğrudan kendisinin yapacağı başvuruların dikkate alınmayacağı ve proje sahibine iade edileceği uyarısı yapıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!