CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz: Yaş Çay Taban Fiyatı Destekleme ile birlikte 5 TL Olmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, yaş çay taban kilo fiyatının destekleme primi ile birlikte 5 TL olması gerektiğini kaydetti.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz: Yaş Çay Taban Fiyatı Destekleme ile birlikte 5 TL Olmalı
CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz: Yaş Çay Taban Fiyatı Destekleme ile birlikte 5 TL Olmalı admin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, bugün açılan 2021 Yaş Çay sezonu dolayısıyla sezonunun çay üreticilerine hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Yaş çayda taban fiyat uygulamasına geçilerek özel sektörün açıklanan fiyatın altında alım yapması yasaklanmalı ve 2021 yılı yaş çay alım fiyatı 4,65 TL, destekleme primi 35 kuruş olmak üzere toplam 5 TL olmalıdır.” dedi.

Denz, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Hayırlı olsun sözünü söylemek gelenektir. Ama gerçek öyle midir? Gerçekten hayırlı olacak mı? Gelin çay kanununu birlikte çıkaralım dedik kimse yanaşmadı. Çay kanununu çıkaramıyoruz o zaman var olan çay kanununda değişiklik yapalım, çayda taban fiyat uygulamasına geçilsin ve özel sektör açıklanacak olan taban fiyatın altında alım yapamasın dedik. Bu açıklama üzerine kanun teklifi verdik. Mecliste AKP ve MHP oylarıyla bu kanun teklifimiz reddedildi. İşin ilginç yanı, çay kanununu birlikte çıkaralım ve çay da taban fiyat uygulamasına geçilsin kanun teklifimize Rize’deki STK’lar destek vermedi. Şimdi çay sezonu başlıyor gene aynı sorunlar yaşanacak gene kota kontenjan ve düşük fiyattan alımlar devam edecek. Yani çay üreticisinin mağduriyeti devam edecektir. Bunda en önemli pay ise Rize’deki STK’ların olacaktır. Çünkü çok açık ve net söylemiş olmamıza rağmen bu konuda ortak bir çalışma yapılması çağrımıza destek vermediler ve aksine olmaması için uğraştılar. Çay kanunu ve çay da taban fiyat uygulaması konusunda ortak bir tavır geliştirmeyen STK’ların İkizdere'deki taş ocağı konusunda ortak bir tavır geliştirmesi de ilginç bir durumdur. Bu konuyu sürekli gündeme getireceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI DESTEKLEME PRİMİ İLE BİRLİKTE 5 TL OLMALIDIR.

2021 yılı yaş çay alım fiyatının 4.65 TL., destekleme fiyatının ise 0,35 kuruş olmak üzere toplamda 5 TL olması gerektiğini kaydeden İl Başkanı Deniz, “2021 yılı ilk dört ayına göre yıllık ÜFE (Üretici Fiyatları Resmi Enflasyonu) tarafından % 35,17 olarak açıklanmıştır. Buna göre sadece enflasyon oranı üzerinde zam yapılırsa yaş çay alım fiyatı 4.42 TL olmaktadır. Bu rakamı realize edersek 2021 yılı yaş çay alım fiyatının 4,65 TL olması gerekmektedir.

2021 YILI DESTEKLEME BEDELİ 35 KURUŞ OLMALIDIR.

2016 yılından beri destekleme fiyatlarına zam yapılmamaktadır. Bu nedenle sadece enflasyon (ÜFE) oranlarında zam yapılırsa destekleme fiyatının 35 kuruş olması gerekmektedir.

Her iki rakamı topladığımızda yaş çay alım fiyatı rakamının destekle birlikte 5 TL. olması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca,

1- Destekleme bedelleri her sezon sonunu takip eden 2-3 ay içinde ödenmelidir.

2- Gübre destek bedeli dönüm başına en az 75 TL/KG olabilmelidir.

3- Üreticilere promosyon bedelleri ödenmelidir.

4- Çaykur, Varlık Fonundan hemen çıkarılmalıdır.

5- Çay kanunu çıkana kadar vatandaşın mağdur olmaması için Yaş Çay da taban fiyat uygulamasına geçilmesini sağlayan ve özel sektörün açıklanan fiyatın altında alım yapmasını yasaklayan kanun değişikliği gerçekleştirilmelidir. AKP ve MHP, partimizin meclise vermiş olduğu kanun değişiklik teklifini reddetti ama onlar getirsinler biz kabul edeceğiz.

6- Ekrem Yüce, Çaykur Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmelidir.

7- Kaçırılan çay kanunu tasarısı halkın önüne getirilmeli ve tartışıldıktan sonra herkesin görüşü ile hazırlanıp kabulü ile yasalaştırılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi