Anal Fistül Nedir?

Anal Fistül Nedir?
Anal Fistül Nedir? Hakkı DUMAN

Anal fistül bağırsağın son kısmı ile anal çevresindeki deri arasında oluşan anormal yapılardır. Genellikle enfeksiyon şeklinde çıkar ve apsenin oluşmasına neden olmaktadır. Apsenin içi boşaltılmasında sonra geriye bir kanal kalır. Anal fistül, rahatsızlık ve tahriş hissi vermektedir. Bu hastalığın tedavisi çoğunlukla cerrahi yola başvurulmaktadır. Anal fistül normal tedavi yollarda iyileşemediği için cerrahi yöntem tercih edilir fakat Climed sağlık merkezinde ağrısız ve acısız lazerle fistül tedavi edilebilmektedir. Anal fistülün belirtilerini incelemek gerekire hastalar genellikle makatta bir ağrı ve şişkinlik, akıntı, kaşıntı gibi belirtilerin olduğunun şikâyetindedirler. Otururken ve hareket halindeyken yada öksürürken makat bölgesinde oluşan ağrı meydana gelir. Tuvalete çıkıldığında dışkılama sırasında kanın gelmesi gibi semptomlar meydana gelir. Söz konusu belirtilere sahip olan kişiler Climed’de ücretsiz muayene olma şansı tanınarak, uzman kadro tarafından tedavi yapılacaktır.

Fistül Tedavisi Zorunlu Mu?

Fistül kendi kendine iyileşme söz konusu değildir. Bu gibi yanlış düşünceler tedavinin uzamasına ve hastalığın ilerlemesine sebebiyet gösterecektir. Fistül tedavisi kısa süre içinde tedavi edilmediği taktirde makat bölgesindeki derinin kansere dönüşmesine yol açmaktadır.

Lazerle Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fistül hastanın durumuna göre lazerle fistül tedavisi yapılabilmektedir. Bu tedavi yönteminde hastalığın daha fazla tekrar etmemesi hedeflenmektedir. Bu zor cerrahi süreç iyi planlanmalı ve hekim seçimine dikkat edilmeli ve uzman ve alanında deneyimli cerrah tercih edilmelidir. Lazerle tedavi son 10 yılda yüz güldürücü bir tedavi yöntemi olup tedavi sonunda başarı oranı yüksektir. Bu tedavi yönteminde bilimsel anlamda faydaları mevcuttur. Az ağrı ve çabuk iyileşme gibi olumlu tarafları bulunmaktadır. Hastalar genellikle tedaviden ertesi gün sonra eski hayatlarına kolaylıkla adapte olmakta ve 2 gün içerisinde hasta kendini toparlamaktadır.

Hastalığın belirtileri hissedildiğinde iyileşir mantığıyla hareket eden hastalar, hastalıkların ilerleyebileceklerinin farkında olmamaktadırlar. Anüs bölgesinde sürekli akıntı olduğu için zaman içerisinde bölgede mantar oluşacaktır. Sürekli kaşıntı sonucunda ağrı ve kanamalar devam edecektir. Lazer tedavisinde başarısız olan hastalar vardır ama çoğunlukla hastalar iyileşmektedir. Hastalık ilerlemediği müddetçe risk daha az olacak ve bu lazerle tedaviden olumlu sonuçlar alınabilecektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi