Maske Zorunlu Oluyor İl Dışından Gelenler Neler Yapacak Hepsini Tek Tek Açıkladı

Rize'de yeni tedbir kuralları alındı

Maske Zorunlu Oluyor İl Dışından Gelenler Neler Yapacak Hepsini Tek Tek Açıkladı
Maske Zorunlu Oluyor İl Dışından Gelenler Neler Yapacak Hepsini Tek Tek Açıkladı admin

Rize Valisi Kemal Çeber,İl Pandemi kurulu toplantısının ardından basın mensupları ile bir araya geldi. Vali Çeber, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yeni önlemleri açıkladı.

Rize Valisi Kemal Çeber, İl Pandemi kurulunda alınan yeni kararlar doğrultusunda şehir merkezinde maskesiz sokağa çıkmayı yasakladıklarını belirterek “İstanbul’dan gelecek olan hemşerilerimiz için yapılan kontrollerin ardından vatandaşlarımıza, taahhütnameler imzalatılacak" ifadelerini kullandı.

Vali  Çeber, "Şehir merkezinde maskesiz sokağa çıkmayı yasakladık 65 yaşının üzerindeki büyüklerimize sokağa çıkma izni verildiği zamanlarda yanlarında bir refakatçi olabilecek. Bir refakatçi olmak şartıyla sahil bandımızı 65 yaş ve üzerindeki büyüklerimiz için açtık. Bu karar aynı zamanda 18 yaş altındaki çocuklarımız için de geçerlidir. Bir diğer karar ise maskelerimizi artık her yerde bulabiliyoruz. 200 bine yakın maske dağıtımı yapıldı. Artık eczanelerde ve marketler de maske satılacağı için maskesiz sokağa çıkmayı yasaklayacak bir karar aldık. Bundan sonra şehir merkezinde maskesiz sokağa çıkmayı yasakladık" dedi

Yaş çay müstahsilleri için seyahat kısıtlamasının belli şartlarda kaldırıldığını ifade eden Vali Çeber, "19 Mayıs gecesi çay müstahsillerimiz, belirlenen şartları yerine getirerek çay hasadı için ilimize gelebilecek. Ülkemizde ve ilimize salgınla ilgili iyi yol alındığı için hükümetimiz böyle bir karar aldı. Kritik bir süreç ve herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Hükümetimiz, ortak bir karar aldı. Çay müstahsillerimiz, e-devlet veya 199 vefa hatlarına başvurarak çay bölgesine gelmek istediğini beyan edecek. Başvuruyu alan bakanlığımız, bunu Çaykur'a bildirecek ve teyidi aldıktan sonra müstahsiller ve mecburu olarak refakatinde bulunanlara izin verilmiş olacak. Bu bilgiler illere de gönderilecek, bizler de ilimize gelecek kişileri öğrenmiş olacağız. İlimize 20 Mayıs'tan sonra ciddi bir gelişin olacağını düşünüyoruz. Emniyet ve jandarma ekiplerimiz de yol kontrol noktalarında hazır bekleyecekler. Ayrıca ihtiyaç halinde ekiplerimizin sayısını artıracağız. Bunun için bir planlama yapılıyor. Kontrol yapılmadan hiçbir vatandaşımız ilimiz sınırlarına alınmayacak. Kontrolden sonra vatandaşlarımıza, taahhütnameler imzalatılacak" diye konuştu.

Vali Çeber il dışından gelecek olan vatandaşlarımıza  hoş geldin ziyaretine gitmeyin uyarısında bulunarak “ Rize’ye gelen vatandaşların direkt ikamet edecekleri adreslere gitmesi gerekiyor. Gelen vatandaşlarımızın bir hafta karantina sürecinde kalması gerekiyor. Bu kişiler bir hafta boyunca tam bir izolasyonda duracaklar. 7 günün sonunda her bir hanede uygun görülen bir kişiye, sağlık ekiplerimiz pandemi testi yapacak. Testi negatif çıkan vatandaşımız, dışarı çıkabilecek, evin market ihtiyaçlarını ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Diğer hane halkı da bu 7 günün sonunda çay bahçelerinde çalışmaya başlayabilecek. Gelirken 7 günlük ihtiyaç malzemelerinizi de yanınızda getirin. Bu süre içinde ihtiyaç olursa her bir marketimiz, servisle bu ihtiyaçları giderecek. 14 günlük sürenin ardından vatandaşlarımız, bizim uyduğumuz kurallara uyarak normal hayatlarına devam edecek. Bu arada camilerde anonslar yapacağız. Vatandaşlarımızın, il dışından gelen kişilere 'hoş geldin' ziyaretine gitmemesi için de anonslar olacak" dedi.

 

 

 

                  İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİSİ KARARI
 
 
KARAR NO : 34
KARAR TARİHİ : 14/05/2020
İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Sayın Vali Kemal ÇEBER başkanlığında aşağıda isimleri yazılı üyelerin iştiraki ile 14.05.2020 tarihinde toplanarak;
 
11 Mayıs 2020 günü Sayın Cumhurbaşkanımız Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde salgının seyrine ilişkin yapılan değerlendirme ve Bilim Kurulunun önerileri sonucunda; seyahat kısıtlamasının 11 Mayıs 2020 Pazartesi, saat 24.00’dan itibaren yalnızca Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinde devam edeceği talimatlandırılmıştır.
Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde ayrıca 2020 yılı ilk kesim yaş çay hasadı ile ilgili olarak seyahat talebinde bulunan vatandaşlarımıza aşağıdaki şartlar çerçevesinde seyahat izin belgesi verilmesi suretiyle yaş çay hasadının yapıldığı Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerine gidebilmelerine imkan verilmesi kararlaştırılmıştır. 
Buna göre; 
1-Şehir giriş/çıkış kısıtlaması uygulanan Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak ilimiz ile seyahat güzergahlarında bu illerden biri veya birkaçı bulunan illerimizde ikamet eden ve ÇAYKUR’a kayıtlı bulunan çay üreticisi vatandaşlarımız, 2020 yılı ilk kesim yaş çay hasadı için çay bahçelerinin bulunduğu illere Seyahat İzin Belgesi almak şartı ile seyahat edebileceklerdir. 
2-Çay üreticisi vatandaşlarımız çay hasadı için Seyahat İzin Belgesi almak üzere; elektronik ortamda e-devlet, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve ALO 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden 14.05.2020 Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren talepte bulunabilecektir.
  3-Seyahat İzin Belgesi düzenlenen çay üreticileri 19.05.2020 Salı günü, saat 24.00’dan itibaren bulundukları illerden ayrılabileceklerdir. 
4-Seyahat İzin Belgesi almak için sadece ÇAYKUR’a kayıtlı çay üreticileri başvuruda bulunabilecektir. 
5-Çay üreticileri, zorunlu refakatindekiler ve çay üreticilerinin ulaşımını sağlayacaklarla ilgili Seyahat İzin Belgesi düzenlenmesi için talepte bulunabileceklerdir. 
6-Çay üreticisi/müstahsilleri, başvuru esnasında çay hasadı için gittikleri illerde 14 gün boyunca ikametleri, çay bahçesi ile çay teslim alanı dışında bulunmayacaklarına, işlerini yürütürken sosyal izolasyon kurallarına uyacaklarına, çay alım merkezlerinde maske takacaklarına ilişkin taahhütte bulunacaklardır.  
7-Seyahat İzin Belgesi talebinde bulunanlar bu şartları kabul etmiş sayılacaktır. 
8- Covid-19 sorgulamasında problem olmayan çay üreticilerinden talepleri uygun görülenlere otomatik olarak tek yön geçerli olacak Seyahat İzin Belgesi düzenlenecektir. Seyahat İzin Belgesi düzenlenenlerin 30 gün boyunca gittikleri illerde kalmaları esas olacaktır. (Çay müstahsillerinin ulaşımını sağlayacaklar 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.) 
9- İzin başvuruları kabul edilenlere herhangi bir belgeye gerek kalmaksızın kısa mesaj servisi (SMS) ile bilgilendirme yapılacaktır. Ayrıca seyahat izni verilenlerin bilgisi varış iline bildirilecektir. 
Yol Kontrolü:
Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında toplanan ve Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda, 2020 yılı ilk kesim yaş çay hasadı için İlimize gelecek vatandaşlarımıza yönelik alınacak tedbirler ve şehre girişe ilişkin kontroller esnasında imzalanacak taahhütnamede belirtilen hususlara uyulup uyulmadığı açısından denetimine yönelik olarak; 
 
 Çay hasadı için İlimize gelecek vatandaşlarımızın E Devlet veya ALO 199 hattı vasıtası ile “Seyahat İzin Belgesi” alması gerekmektedir. Seyahat izin belgesi olmayan vatandaşlarımızın şehre girişine müsaade edilmeyecektir. 
 
 Of/Eskipazar Yol Uygulama noktasından 2020 yılı ilk kesim yaş çay hasadı için ilimize gelecek olan vatandaşlarımızın Covid-19 kapsamında gerekli kontrolleri ile 14 gün boyunca ikametleri, çay bahçesi ile çay teslim alanı dışında bulunmayacaklarına, işlerini yürütürken sosyal izolasyon kurallarına uyacaklarına ve çay alım merkezlerinde maske takacaklarına ilişkin yeni tebligat doğrultusunda tebliğ yapılacaktır. 
 
 Of/Eskipazar Yol Uygulama noktasında her çalışma grubunda görevli İl Emniyet Müdürlüğü ile Rize İl Jandarma Komutanlığı personeli tarafından kontrol noktasında ilimize gelen araç ve şahıslar üzerinde gerekli kontroller yapılacaktır. 
 
 2020 yılı ilk kesim yaş çay hasadı için ilimize gelen vatandaşlarımıza yönelik alınan tedbirlere ek olarak 19.05.2020 günü saat: 24.00’dan itibaren Of/Eskipazar uygulama noktasında yapılacak denetimlerinin aksamaması ve yoğunluk oluşmaması için görevli personele sayısı arttırılacaktır. 
 
 2020 yılı ilk kesim yaş çay hasadı ile ilgili olarak başta İstanbul ilinden olmak üzere ilimize gelecek vatandaşlarımızın sayılarının temin edilmesine yönelik gerekli çalışmalar Valiliğimiz tarafından yapılarak tespit edilen sayılar anında güvenlik birimlerimizce paylaşılacaktır. 
 
 Bütün bu tedbirlerin uygulanması ve kontrolünün zamanında ve eksiksiz yapılabilmesi için, Rize İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve diğeri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından yeteri sayıda personel görevlendirilecektir. 
 
 Mübarek Ramazan Ayı da dikkate alınarak; il dışından gelecek vatandaşlarımızın için kumanya ve iftarlık hazırlanması konusunda gerekli hazırlıklar Valiliğimizce yapılmıştır.
 
Ayrıca vatandaşlarımızın ilimize varışlarından sonra;
İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince; 2020 yılı yaş çay hasadı için il dışından gelecek vatandaşlar için aşağıda belirtilen hususların mutlak yerine getirilmesi kararına varılmıştır. 
  Bu bağlamda; 
Genel Olarak:
1. İl dışından ilimize gelecek olan her kişi/aile (eğer misafir olacağı aile varsa onlar da beraber  olmak kaydıyla) 14 gün boyunca izolasyon işlemine tabi tutulacaktır.
2. İzolasyon işleminin ilk 1 haftası evlerinde mutlak izolasyon biçiminde olacak olup, kati suretle sosyal ortamla temas sağlanmayacaktır.
3. İlk 1 hafta (7 gün) sonunda her bir aileden 1 kişi (ailenin ihtiyaçlarını karşılayan, çay satım işini yapacak) PCR Testine (Kovid-19 Testi) tabi tutulacaktır. Testler için gerekli numuneler bizzat ailenin bulunduğu mahalde alınacaktır.
4. Test sonucu negatif (-) olan kişiler aileleriyle birlikte ikinci hafta boyunca çay tarımına başlayabilecekler ancak çay taşıma işinde ve çay alım yerlerinde sadece testi yapılan bu kişi yer alabilecektir. Diğer aile fertleri yalnızca çaylıkta bulunabilecektir.
5. Kişinin testinin pozitif (+) çıkması durumunda, tüm aile bireylerine kati olarak karantina ve tedavi süreci işletilecektir. Bu kişilerin çaylarının toplanması ile ilgili gerekli tedbirler köy ve mahalle muhtarlıkları ile Ziraat Odası Başkanlıkları tarafından organize edilecektir. 
6. İki hafta (14 gün) sonunda ise ülkede uygulanan genel pandemi kuralları geçerli olacaktır. 
7. Bu süreçte çay tarımı dışında ilimize herhangi bir sebeple geldiği tespit edilen kişi ve aileler 14 günlük mutlak ev izolasyonuna tabi tutulacaktır. 
İl Dışından Geliş Sürecinde Uygulanacak Kurallar
1. Özel araçlarıyla ilimize giriş yapacak olan tüm birey ve aileler 7 gün mutlak suretle izolasyonda olacakları için en az 7 gün yetecek kadar temel ihtiyaç ve gıda maddelerini beraberinde getirmeleri önerilmektedir. Ayrıca Valiliğimizce Ticaret ve Sanayi Odası ve Fırıncılar Odası ile yapılan görüşmelerde il dışından gelen hemşerilerimiz için internet ve telefon üzerinden sipariş alarak vatandaşlarımıza yardımcı olacaklarına ilişkin geirekli görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde marketlerin servis, sipariş altyapısı ve personel gibi imkanlarını ve kabiliyetini bu süreçte arttırmaları için de gerekli görüşmeler yapılmıştır. Bunlara ilaveten market ihtiyaçları başta olmak üzere ekmek, su gibi temel ihtiyaçların kişilerin kendince veya marketler üzerinden karşılanamaması halinde Vefa Sosyal Destek Gurupları ve-veya muhtarların yardımıyla karşılanmasına ilişkin gerekli hazırlıklar planlanmıştır. 
2. İl sınırında oluşacak yoğunluğu önlemek için büyükşehirlerden ilimize gelecek şehirlerarası otobüslerin günün farklı saatlerinde girişlerinin sağlanması için Valilikler ile koordinasyonun sağlanacaktır. İlimiz girişinde kontrol noktalarında sağlık taramaları yapılmış, ayrıntılı adres ve bilgileri kayıt edilmiş tüm vatandaşlarımıza süreçle ilgili bilgilendirme formu dağıtılacaktır. 
 
İzolasyon Sürecinde Uygulanacak Kurallar
1. Bu süreçte il dışından ilimize gelecek olan vatandaşlar tarafından 14 gün süresince kesinlikle (Bayram günleri dahil) ziyaretçi kabul edilmeyecek ve hiçbir ziyarete de gidilmeyecektir. 1. derece yakın cenazeleri hariç (bu durumda da 112 aranıp izin alınmak kaydıyla) etkinliklere katılım sağlanmayacaktır. 
2. Köy ve mahalle gibi kontrolü zor yerlerde ilimize dışardan gelen aile çocuklarının dışarıya çıkıp diğer akranlarıyla oyun oynamalarına izin verilmeyecektir. Bu durumda sorumluluk aileye aittir.
3. 14 günlük izolasyon sürecinde aile fertlerinden herhangi birinde hastalık belirtisi görülmesi durumunda derhal 112 aranacak ve sonrasındaki tüm tedbirler 112 tarafından alınacaktır.
4. 15 Mayıs Cuma gününden itibaren tüm cami ve anons sistemlerinden günde 2 defa (öğle ve ikindi ezanlarından sonra) ilimize gelecek vatandaşlarımızla temas edilmemesi konusunda anons yapılacaktır. 
Çay Tarımı Sürecinde Uygulanacak Kurallar
1. Belirtildiği gibi ilimize gelen vatandaşlar ilk 7 gün boyunca katiyen ev izolasyonuna tabidirler. Bu süreç zarfında telefonla organize etmek suretiyle, imkanlar ölçüsünde isterlerse çaylarını toplatabilirler. 7 gün sonrasında yapılacak olan PCR testi neticesinde sonucu negatif gelen kişi ailesiyle birlikte çay tarımına başlayabilir. Test yapılan kişi haricindeki diğer aile fertleri sadece çay arazisi ve ev arasında bulunabilirler. Testi yapılan kişi (sonucu negatif ise) ikinci 7 gün boyunca sosyal izolasyon kurallarına (maske, mesafe v.b.) tam uymak koşuluyla çayını taşıyabilecek, satabilecek ve aile ihtiyaçlarını (market v.s.) karşılayabilecektir. 
2. İşçi çalıştırılması durumunda, işçi ile teması sadece PCR testi yapılmış (negatif) kişi sağlayabilecektir. İşçi ile diğer aile fertleri arazide dahil birlikte çalışmayacaktır.
3. ÇAY KUR ve özel sektöre bağlı çay alım yerlerinde çay satmak maksadıyla gelen ve maskesi bulunmayan vatandaşlara ÇAY KUR ve  özel işletmeler tarafından maske temin edilecektir. Çay alım yerlerinde kalabalığın oluşmaması için belirli bir organizasyon oluşturulması ve bulaş riskinin azaltılması sağlanması, sosyal mesafenin temini ve dezenfektasyon temin edilmesi, il dışından gelen müstahsiller için 19 mayıs itibariyle 14 günlük karantina süresi içerisinde testleri negatif çıkan kişilerin sadece alım yerlerine alınmasının sağlanması gibi alım yerlerine ilişkin tedbirler ÇAY KUR ve ilgili özel sektör firmaları tarafından sağlanacaktır.
 
Bu süreçte ilimize dışarıdan gelen tüm vatandaşlarımız bahse konu bütün şartları kabul etmiş sayılacak olup, ihlali durumunda pandemi kapsamında belirlenmiş olan cezai müeyyideler uygulanacaktır.
Tüm bu sürecin uygulanmasında ilgili muhtarlar da 1. Derece sorumludurlar. Belirtilen sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,
 
Oy birliği ile karar verilmiştir.      

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı