Mali Genel Kurul'da Başkan Kartal'dan Boş Salon Sitemi

Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal, kulübün toplam borcunun yaklaşık 94 milyon lira olduğunu söyledi.

Mali Genel Kurul'da Başkan Kartal'dan Boş Salon Sitemi
Mali Genel Kurul'da Başkan Kartal'dan Boş Salon Sitemi admin

Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal, İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 90. mali genel kurulda yaptığı konuşmada, yaklaşık bir yıldır başkanlık yaptığını, sıkıntılı ve zor günler geçirdiklerini belirtti.

Yeşil-mavili takımın istedikleri yerde olmadığını vurgulayan Kartal, "Çok daha iyi yerlerde olabilirdik. Elbette başarısızlığın sorumlusu bizleriz. Ne yanlışımız ve doğrumuz var, bunları biliyoruz. Tüm yönetimdeki arkadaşlarımız ve taraftarlarımız ile bir bütün olarak çalışıyoruz. Daha iyi yerlerde olacağımıza inanıyorum." dedi.

Kartal, mali genel kurulların seçimli genel kullardan çok daha kıymetli olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mali disiplini olmayan bir kulübün ne duruma düştüğünü çok iyi biliyoruz. Türkiye'de örnekleri çok. Çok taraftarı olan kulüpler bir yere toslayarak düşme seviyesine gelmiştir. Devletten beklentilerle kurtuluşa ereceğini düşünen kulüpler var. Bu böyle olmamalı. Kulüpleri bizler yönetiyorsak düzgün yönetmeliyiz. Mali disiplini elden bırakmayacağız. Sportif başarıyı da belli bir noktaya getirmeliyiz. Sportif başarımız yok. Geçen sene yakaladığımız çıkışı bu sene yakalayamadık ama çok şey de kaybetmedik. Önümüzde uzun bir yol var. Çalışacağız."

"Geçen yıl devraldığımız borçtan iyi durumdayız"

Devraldıkları borcu aşağı çektiklerine işaret eden Kartal, "Geçen yıl devraldığımız borçtan iyi durumdayız. Sanırım bir iki yıl içerisinde düzgün bir şekilde yönetilirse Rizespor borçsuz bir kulüp haline gelir. Borçsuz bir kulüp, kendi gelirleri ile yönetilebilir. Transferlerde yanlış yapılmazsa kulüp kendi kendine yönetilebilir." ifadelerini kullandı.

Kartal, kulübün toplam borcunun yaklaşık 94 milyon lira olduğuna değinerek, şunları kaydetti: "Borçlar arasında 11 milyon liranın üzerinde alacağım gözüküyor ama ben bunu kesinlikle almayacağım. Kulübe bağışlayacağım. Bir önceki başkanımız Metin Kalkavan Bey'in 18 milyon lira alacağı var. Kesinlikle bu parayı bizden hiçbir zaman istemedi. Ben kendisinin de bu alacağı hakkında yorum yapamam ama onun Rizespor sevgisini biliyorum. Benim için en büyük şeref ve mertebe bu kulübe başkanlık etmektir. Kesinleşen alacaklarımız yaklaşık 16 milyon lira. Bakıldığında 78 milyon 310 bin lira borç gözüküyor ama ben ve alacağı olan birçok kişi alacağını bu kulübe bağış yapacaktır. Bağışları düştüğümüzde kulübün yaklaşık 40 milyon civarında ödemesi gereken bir borcu gözüküyor."


"Kulüplerin dernek tarafından yönetilmesi daha iyidir"

A.Ş. yönetimlerine soğuk baktığını yineleyen Başkan Kartal, “Bizim şirket 64-65 ortaklı bir şirket. Bu kadar kişiyle bir A.Ş. kulübü yönetmek zor. Tabii şirketimizde büyük ortaklarımız var ve onların bize çok yardımı oluyor. Ama A.Ş.’ye sarılıyorlar mı hayır. Sadece parayı veriyorlar, gerisini bırakıyorlar. Eğer Rizespor Rizeli'ninse, buna herkes ortak olması lazım. Bu yüzden kulüplerin dernek tarafından yönetilmesi daha iyidir. Umarım ileride de Rizesporumuz dernek tarafından yönetilir de kulübün sahibi Rize olur” dedi.

Yaklaşık 800 üyesi olan ve genel kurulu 85 kişinin katılımıyla gerçekleşen Çaykur Rizespor'un genel kurulunda konuşan Başkan Hasan Kartal, salonun boş olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek sitem etti. Kartal, “Maalesef salonumuz boş. Bu benim için gerçekten çok üzücü bir durum. Bizim Rizelilerin illa dernek üyesi olması gerekmez. Bilmiyorum üye olmayanları içeri mi almıyoruz. Bence bu salonun dolup taşması lazım. Bu tür bir kongre, bir başka yerde olsaydı ben zannediyorum ki, kapılar da doluydu. Bizim eksiğimiz burada diye düşünüyorum. Ama yine de mali genel kurulumuza hoş geldiniz, hep birlikte güzel bir kongreyi tamamlayacağız” dedi.

Kurul toplantısına katılımın düşük olmasından dolayı üzüldüğünü ve salonun dolup taşması gerektiğini dile getiren Başkan Kartal, “Bir yılı doldurdum. Çok sıkıntılı ve problem dolu günler yaşadık. Geldiğimiz noktada sportif anlamda pek başarılı olamadık ve bir Rizeli’ye yakışır yerde değiliz, çok daha iyi bir yerde olabilirdik. Geçen yıl ikinci devredeki hızımızı bu sene gösterebilmiş değiliz. Ama önümüzde daha çok yol var. Ancak yanlışlarımızı biliyoruz ve yönetimimizle, taraftarlarımızla el ele vererek bunları düzelteceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Genel Kurulda ayrıca Çaykur Rizespor’a 11 milyon TL bağışta bulunan Rize Yatırım A.Ş. adına Yönetim Kurulu Üyesi Ali Zeki Saruhan’a plaket takdim edildi.

Öte yandan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin kongrelerin duyurularının daha kapsamlı olması gerektiğinin altını çizerek, “Belki maçların olduğu günde nasıl bir kampanya ve heyecan halinde davet ediliyorsa, bizim bunları da bu hale getirmemiz gerekiyor. Spor kültüründe sanki biraz bu mali kongre olsun, seçimli kongreler olsun sadece delegelerin gelmesi gereken, diğerlerinin gelmemesi gereken bir kültür oturmuş durumda. Eğer bu aşılırsa inanıyorum ki, burası hıncahınç dolar, mutluluk içerisinde de ayrılırlar” sözlerini sarf etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı