Rize İl Sağlık Müdürlüğü Vatandaşları Uyuz Vakalarına Karşı Uyardı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, Rize ve bölge illerinde uyuz şikâyetlerinin artması dolayısıyla uyarıda bulundu.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü Vatandaşları Uyuz Vakalarına Karşı Uyardı
Rize İl Sağlık Müdürlüğü Vatandaşları Uyuz Vakalarına Karşı Uyardı admin

Rize İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan uyarı açıklamasında, “Son zamanlarda bölgemizde ve ilimizde uyuz şikâyetiyle sağlık tesislerine başvuru sayısında artış olduğu gözlemlenmiştir.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapmakta olup, özellikle vakaların görüldüğü kreş, yurt, okul, kuran kursu gibi alanlar yakinen takip edilmektedir.

Uyuz; akarların (böceklerin) sebep olduğu tüm dünyada yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Gözle görülemeyen ancak mikroskopla seçilebilen uyuz böcekleri insan derisini istila ederek hastalığa yol açarlar.

Uyuz genellikle hasta olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın temas ile bulaşır. Kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla (aynı yatakta yatma, ele ele tutuşma gibi) bulaşabilir. Yatak takımı, giysi ve havlu gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı uyuzun bulaşmasını ve yayılmasını kolaylaştırır.

Uyuzun en önemli belirtisi şiddetli gece kaşıntısıdır. Kaşıntı, kişinin yatağa girip ısınması ile artar ve kişiyi uykudan uyandırabilecek şiddette iken gündüzleri daha hafiftir. Kaşıntı genellikle el parmak araları, el bileğinin iç yüzü, bilekler, koltuk altları, dirsekler ve kasıklarda görülmekle birlikte tüm vücutta görülebilmektedir.

Kişilerde özellikle geceleri artan şiddetli kaşıntı ve deride görülen içi su dolu keseciklerin görülmesi uyuz şüphesini arttırır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bir an önce Sağlık Kuruluşuna başvurulmalıdır.

Hastalığın önlenmesi ve kontrolü için uyuz olan kişi ile birlikte yaşayan kişilerin de aynı zamanda tedaviye alınması son derece önemlidir. Özellikle aile bireylerinin kaşıntısının olup olmamasına bakılmaksızın mutlaka birlikte tedavi olması gerekir. Aynı anda tedavi uygulanmadığı takdirde hastalık kişiden kişiye bulaşmaya devam edecektir.

Uyuz hastası ve evde beraber yaşadığı kişiler tarafından kullanılan giysiler, çarşaflar ve havlular en az 60 derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir.

Yatak takımları birkaç gün havalandırılmalıdır. Yıkanamayacak eşyaların ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama üç gün saklanması gerekir. Ayrıca zemin ve mobilyalar elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir.

Hasta yakınlarımızdan ricamız uyuz teşhisi ile tedavisi olan çocukların okul, yurt, kreş, kuran kursu gibi yerlere tedavilerinin tamamlanıncaya kadar göndermemeleridir.

Bu hastalık seyrinde asla utanılacak, panik yapılacak bir durum yoktur. Tedavisi mümkün olan bu hastalıkta süreç boyunca kurallara uymak çok önemlidir.” İfadelerine yer verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı