Hayvan Bakımının Olmazsa Olmazları

Hayvan Bakımının Olmazsa Olmazları
Hayvan Bakımının Olmazsa Olmazları Hakkı DUMAN

Evde ya da dışarıda beslediğiniz herhangi bir hayvanın bakımı oldukça önemlidir ve pek de kolay olmayan bir konudur. İster kedi ister köpek ya da kemirgen bakımı ayrı ayrı incelikler ister. Bazen hayvan sahibi olmak isteyenler kedi ve köpek beslemeyip daha kolay olacağını düşündüğünden kemirgenlere ya da balık ve kuş gibi canlılara yönelebilir. Fakat bunu gerçekleştirirken her hayvan bakımının kendine göre bir zorluğunun olduğunu unutur. Örneğin balıkların yaşam ortamı olan akvaryumlar titizlik isteyen bir iştir. Özellikle birden fazla balık bulunduracaksa hem türlerinin birbirine uyumuna dikkat etmeli hem de aldığı akvaryuma; içindeki aksesuar ve filtre yapısına olabildiğince dikkat etmelidir. Bunlar bile bazen yetmeyebilir. Dış filtre ve içine yerleştireceği malzemelere, sudaki değerleri ölçen cihazlara ihtiyacı olabilir. Yem konusunda da oldukça titiz davranmalı gereğinden fazla verdiği takdirde hem su kirliliğinin hızlanıp artacağını bilmeli hem de balıkların sağlığını riske atacağının farkında olmalıdır.

Hamster, tavşan gibi kemirgenler beslenecek iken özenle kafes seçilmeli içine enerjisini atabileceği - beslenme sonrasında sağlıklı bir şekilde hareket edebileceği oyuncaklar, kemirgen tekerlekleri almalısınız. Yemlerdeki kuruyemiş oranlarına dikkat etmeli fazla oranda olduğu takdirde doğru orantılı olarak fazla yağ alacağını bilmelisiniz.

Kuş bakımında olmazsa olmazınız ise uygun kafes seçimi, iç düzeni ( tünek ve mama – su kabı yerleştirmesi), mama ve vitaminlerdir. Özellikle tünek gibi fazla vakit geçireceği yerleri güvenilir alanlara sabitlemelisiniz. Bunun haricinde yem seçiminde de titiz davranmalı sonrasında kafes ve mama kabı temizliğine dikkat etmelisiniz. Yem dışında gaga taşı da almalısınız.

Kedi ve köpek, diğerlerine göre ekstra ilgi isteyen evcil hayvanlar olacaklardır. Örneğin kedi bakımı ilk olarak özenle seçilmiş kaliteli bir mama kullanmayı ve buna bağlı olarak kilo ve dışkıda herhangi bir değişim olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun haricinde en fazla dikkat etmeniz gereken durum; sağlığı ve aşıları olacaktır. Aşı takvimine özenle uymalısınız, aksi takdirde kedinizin sağlığını riske atmış olursunuz. Kedilerde bir diğer en önemli şey ise tuvaletinin yani kedi kumunun temizliği olacaktır. Düzgün aralıklarla kontrol etmeli dışkıyı anlık olarak temizlemelisiniz. Kısırlaştırma yapacaksanız bu zamanda kedinize daha çok dikkat etmeli, gerekirse bu duruma özel mamalar almalısınız.

Köpek bakımı ise elbette yine kaliteli mama seçmekle başlar. Bunun dışında tüy sağlığına dikkat edip uygun şampuanı almayı ve düzenli olarak tüylerini taramayı unutmamalısınız. Köpeğinizin cinsine ve boyutuna göre bir tasma almalı, fazla sıkmamasına ve bol olmamasına dikkat etmelisiniz. Tasma demişken düzenli olarak dışarı çıkarmalı ve tasmayı da elden bırakmamalısınız. Sadece tuvalet ihtiyacını gidermek için çıkarmamalı yeterli yürüyüşü yapmasını da sağlamalısınız. Hareketsiz kalan bir köpek sağlıksız olacaktır. Uygun ve güvenilir bir alanda tasma ipini çözebilir koşmasını teşvik edebilirsiniz. Yeterli miktarda oyun oynamalı ve eğitimini sağlamalısınız. Eğitim esnasında motive edici ödüller kullanabilirsiniz. Bunlar haricinde çiğneme ihtiyacını giderecek ve çene – diş sağlığına iyi gelecek kemikler verebilirsiniz.

Hayvan bakımında yukarıdakilere ek olarak en önemli olan şeyin sevgi olduğunu unutmamalı ve beslediğiniz hayvanlarla özel olarak ilgilenmelisiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı