Buğday Türkiye'ye 10 yılda 10 milyar dolar kazandırdı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye'de buğdayın kullanımı ve ticareti ile ilgili detaylar vererek, buğday ile ilgili ihracat ve ithalat rakamlarını paylaştı.

Buğday Türkiye'ye 10 yılda 10 milyar dolar kazandırdı
Buğday Türkiye'ye 10 yılda 10 milyar dolar kazandırdı admin

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2009-2018 yıllarında 12.2 milyar dolarlık buğday ithalatı ve bunların işlenmesiyle elde edilen 22.2 milyar dolarlık buğday ürünü ihracatının yapıldığını bildirdi.

İLK 4 AYDA 281 MİLYON DOLARLIK KAZANÇ

Açıklamaya göre, bu yıl ilk 4 ayda 679 milyon dolarlık buğday ithal edilirken, 960 milyon dolar değerinde işlenmiş buğday ürününün ihraç edildiği belirtildi.

TÜRKİYE BUĞDAYDA KENDİSİNE YETEN BİR ÜLKE

Türkiye'de genel olarak yıllık üretimin 20-21 milyon, iç tüketimin 19 milyon ton seviyesinde olduğu belirtilerek, Türkiye'nin buğdayda kendine yeten bir ülke olduğunun altı çizildi.

İTHAL UN İÇ PAZARA SUNULMUYOR

Sanayicilerin ham madde ihtiyacını karşılamak ve istihdama katkı sağlamak amacıyla Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında buğday ithalatına izin verildiğine işaret edilen açıklamada, ithal ürünlerin iç pazara sunulmadığı ve işlenmiş mamul ürün olarak ihraç edildiği kaydedildi.

DÜNYA UN İHRACATINDA TÜRKİYE BİRİNCİ

Buğday ürünleri ihracatında dünya pazarında önemli yere sahip olan Türkiye'nin un ihracatında dünyada birinci sırada, makarna ihracatında da ikinci sırada bulunduğu, son 10 yılda un ihracatının 2 katına, makarna ihracatının da 6 katına çıktığı aktarıldı.

İTHAL EDİLEN UN, İŞLENEREK ÜRÜN OLARAK İHRAÇ EDİLİYOR

Açıklamada, Türkiye'de ithal edilen buğdayın işlenerek katma değerli ürün şeklinde yurt dışına ihraç edildiğine dikkati çekilerek şunlar kaydedildi:

"2009-2018 yıllarını kapsayan 10 yıllık süreçte, DİR kapsamında 12.2 milyar dolarlık buğday ithalatı, bunların işlenmesiyle de 22.2 milyar dolar değerinde, un, makarna, bisküvi gibi işlenmiş buğday ürünü ihracatı gerçekleştirilmiştir. Böylece ülke ekonomisine 10 milyar dolar değerinde ek katkı sağlanmıştır."

 

KAYNAK: AA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı