Çaykur Kuru Çay Satışlarını Arttırdı

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, yılın ilk 5 aylık diliminde kuru çay satışlarında son 30 yılın rekorunu kırdıklarını belirterek, son 5 yılı 2'ye 3'e katladıklarını söyledi.

Çaykur Kuru Çay Satışlarını Arttırdı
Çaykur Kuru Çay Satışlarını Arttırdı admin

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, kuru çay satışlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, 1 Ocak 2019 - 11 Mayıs 2019 tarihleri arasında 35 bin ton kuru çay atışı gerçekleştirdiklerini ve son 5 yıldaki kuru çay satışlarını 2'ye 3'e katladıklarını söyledi. Alim, ilk 5 ayda satışı yapılan 35 bin ton kuru çayla da son 30 yılın en iyi dönemini yaşadıklarını kaydetti.

“100 - 150 MİLYON TL ÖDENEN REKLAM YOK, KURU ÇAY SATIŞLARI 30 YILIN EN İYİSİ”

Alim, SAYIŞTAY’ın reklam giderleri dolayısıyla “Bu kadar reklam olur mu?” dediği yıllara ait reklam giderlerini görevi boyunca minimize ettiğini ifade ederek, reklam harcamalarını kısmalarına rağmen kuru çay satışlarının son 30 yılın en üst seviyesinde gerçekleşmesinin ve ihracatta 5 aylık dönemdeki satışların son yılların yıl boyu yapılan satışların üzerine çıkmasının ÇAYKUR’un aşırı bir reklama ihtiyacı olmadığının ve yıllık 100 – 150 Milyon Lira reklama ayırmasının gereksiz olduğunu ifade ederek, “11 Mayıs itibari ile bu yıl içinde 35 bin ton kuru çay satışı yaptık. Bu yıl 1 Ocak’tan 11 Mayıs’a kadar satışını gerçekleştirdiğimiz kuru çay satışlarımız son 5 yılı 2’ye, 3’e katlarken aynı zamanda son 30 yılın en iyi satış rakamlarıdır. ÇAYKUR olarak 2015 yılında 11 Mayıs itibariyle 11 bin ton, 2016’da 13 bin 451 ton, 2017’de 18 bin 413 ton ve 2018’de 18 bin 470 ton kuru çay satışı gerçekleştirilmişti. Satılan bu çayın 1500 tonu ihracattır. Stoklarımız 70 bin ton civarındadır. 15 Mayıs itibari ile çaya başlayacağımızı düşünüyoruz ve 15 Mayıs itibari ile de 70 bin tonun da altına büyük bir ihtimalle düşeceğiz Bu da ortalamaların altında bir rakamdır. Genelde ÇAYKUR 70-80 bin ton civarında bir stokla sonraki kampanya dönemine girerdi.” dedi.

“TÜRKİYE TARIM KREDİ KOOPERATİFİ İLE 1500 TONLUK KURU ÇAY ANLAŞMASI YAPILDI”

Kuru çay satışlarını artırmak amacıyla bakanlıklar, üniversiteler, kamu kurumları, kooperatifler ile sürekli görüşmeler yaparak çalışmalar yürüttüklerini kaydeden ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Alim, bu çalışmalar sonucunda Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğüne 1500 ton kuru çay satışı yapmak üzere Genel Müdürlük ile anlaşma yapıldığını ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin yaş çay fiyatını açıklamak üzere Rize’ye geleceği 16 Mayıs’ta anlaşmanın imzalanacağını ifade etti.

“50 DEVLET KURULUŞUNA 60 TON KURU ÇAY SATIŞI YAPTIK”

Alim ayrıca, 50 devlet kuruluşuna 60 ton civarında bir çay satışı gerçekleştirdiklerini belirterek, “18 Ocak 2019 tarih ve 7161 sayılı yasa ile ÇAYKUR çay satışında kamu kurumlarına ihale kapsamı dışında muaf tutulduğu için kamu kurumlarına ihale yapılmaksızın direkt çay satışı yapılabilmektedir. Bu anlamda da Şubattan itibaren Mart-Nisan ve bugüne kadar Mayıs ayı dahil 50 devlet kuruluşuna 60 ton civarında bir çay satışı gerçekleştirildi. Bunun içerisine değişik kurumlar vardır. SGK vardır, bakanlıklar vardır, Cumhurbaşkanlığı vardır, Milli Eğitim Bakanlığı vardır, Milli Savunma Bakanlığı vardır Genel anlamda 50'nin üzerinde kamu kurumuna 60 tonluk çay satışı gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Didi soğuk çayda 30 milyon litrelik satışa ulaştıklarını kaydeden Alim, bu satışın 1 milyon litresinin ihracat olduğunu söyledi.

“KURU ÇAYA ZAM BEKLİYORUZ”

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, artan maliyetler nedeniyle kuru çay zammının kaçınılmaz olduğunu ve kuru çaya zam beklediklerini ifade ederek, “Bizde maliyetlerin altında çay satışı yapıyoruz. Kuru çaya zam bekliyoruz. Ne zaman olur bilmiyorum ama kuru çay zammı kaçınılmaz olmak zorunda. İnşallah yakın zamanda olur. Zam olacağı kesin ancak ne zaman olacağını bilemiyorum”

çaykur yusuf ziya alim kuru çay satışlar artış pazarlama rize okur53 en iyi haber sitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı