Borcunu ödemeye çalışanla hiç ödemeyene farklı davranılacak

Borcunu ödemeye çalışanla hiç ödemeyene farklı davranılacak

Borcunu ödemeye çalışanla hiç ödemeyene farklı davranılacak
Borcunu ödemeye çalışanla hiç ödemeyene farklı davranılacak admin

TBB, yükümlülüklerini gecikmeli de olsa yerine getiren veya getirmeye çalışan iyi niyetli müşterilere, borcunu hiç ödemeyenlere göre daha olumlu yaklaşım gösterilmesi tavsiyesinde bulundu.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bir açıklama yaparak nakit akışı aksadığı için borçlarını ödeyemeyen ve ödeme çabası olanlara hiç ödemeyeceklerden farklı davranılacağını belirtti. Bu hesap sahiplerine olumlu yaklaşılarak yapılandırma ve yeniden kredi kullandırılma gerçekleşebilecek.

NAKİT AKIŞI AKSAYINCA BORCUNU ÖDEMEYENLERE POZİTİF YAKLAŞILACAK
Finansal performansları farklı nedenlerle, geçici olarak aksadığı ve nakit akışları bozulduğu için bazı gerçek ve tüzel kişi müşterilerin bankalara ve finansal kurumlara olan kredi, çek ve senet borçlarını vadesinde ödeyemediği belirtildi.


HESAPLAR TBB RİSK MERKEZİ BÜNYESİNDE DEĞERLENDİRİLECEK
Bu müşterilerin borç ve ödeme durumlarına ilişkin TBB Risk Merkezi nezdinde kayıtlar tutulduğu bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu, yükümlülüklerini gecikmeli de olsa yerine getiren/getirmeye çalışan iyi niyetli müşterilere, borcunu hiç ödemeyenlere göre daha olumlu bir yaklaşım gösterilmesi, finansal işlemlerinin sağlıklı şekilde devamlılığının sağlanması, kredi kanallarının açık tutulması amacıyla bir tavsiye kararı almıştır.

BORÇLARINI ÖDEME ÇABASI OLANLARA YAPILANDIRMA VE KREDİ TALEBİNDE POZİTİF YAKLAŞIMDA BULUNACAK
Buna göre, gecikmiş borç tutarlarının tamamını ödeyen veya yeniden yapılandıran gerçek ve tüzel kişilerin kredi taleplerinin değerlendirilmesinde, TBB Risk Merkezi nezdinde tutulan negatif nitelikli kayıtlarının daha düşük bir risk kriteri ile dikkate alınabilmesi yönünde üyelere tavsiyede bulunulmuştur.'

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Attamah Rizespor’da
Attamah Rizespor’da
Rize'de Acele Kamulaştırma Kararı
Rize'de Acele Kamulaştırma Kararı