RTSO YİK Üyeleri: Samsun Sarp Demir Yolu Projesi Rize ve Bölgeye Çağ Atlatır

Rize Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yüksek İstişare Kurulu Toplantısında Samsun Sarp Demir Yolu Projesi’nin Rize ve bölge için dikkatine önem çekildi.Proje ile ihracatta artış yaşanacağı, turizm ve ticarette bölgenin bir üst seviyeye çıkabileceği kaydedildi.

RTSO YİK Üyeleri: Samsun Sarp Demir Yolu Projesi Rize ve Bölgeye Çağ Atlatır
RTSO YİK Üyeleri: Samsun Sarp Demir Yolu Projesi Rize ve Bölgeye Çağ Atlatır admin

Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Yüksek İstişare Kurulu (YİK) 2018 yılı 2. Toplantısı Rize’nin İyidere ilçesindeki Babillon Hotel’de düzenlendi. Toplantıda söz alan kurul üyelerinin vurguladığı konu ise Samsun Sarp Demir Yolu Projesi oldu. Özellikle Samsundan Sarp’a tüm Doğu Karadeniz illerini kapsayan bu projenin üzerinde durulması gerektiği değerlendirmesi yapıldı. Samsun Sarp Demir Yolu Projesi’nin bölgemizde gerçekleştirilen ihracata büyük oranda katkı sağlayacağı ifade edilen toplantıda Ovit Tüneli ve havalimanı projelerinde olduğu gibi yoğun lobi çalışması ile gerçekleştirilebilecek olan demiryolu projesinin turizm ve ticarette bölgeyi bir üst seviyeye çıkarabileceği ifade edildi.

Yüksek İstişare Kurul Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi RTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıya, kurul üyeleri Abdulbaki Temizel, A. Vahap Köseoğlu, Ali Atılgan, Ali Şafak Şahinler, Fatih Kızıltan, Güven Aksoy, Hasan Kotil, M. Emin Toprak, M. Kemal Yazıcı, Murat Özdemir, Kaya Yıldırım, Rahmi Metin, Recep Taylan, Ümit Dursun, Vedat Yavuz ve Yılmaz Katmer katıldı.

Karamehmetoğlu, burada yaptığı konuşmada; kurulda ortaya çıkacak görüş ve önerilerin ilimiz ve bölgemiz için yol gösterici nitelikte olacağını vurguladı. Toplantıdan çıkacak fikirlerin ve görüşlerin Rize Ticaret ve Sanayi Odasının çalışmaları ile gelecek vizyonuna katkıda bulunacağını belirtti. Uluslararası sanayi ve ticaretin farklı bir yöne çevrildiğini vurgulayan Karamehmetoğlu, Asya-Pasifiğe yönelen ticaretin yapay zeka ve robotik teknolojilerle desteklendiğini ifade etti.

Belediye başkanlığı için aday olan kurul üyesi Rahmi Metin’e başarılar dileyen Karamehmetoğlu, Rize için yapılacak çalışmalara maddi ve manevi her türlü desteğe hazır olduklarını ifade etti.

Yüksek İstişare Kurulu’nun görevleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Karamehmetoğlu, odalara kanunla verilen görevler hakkında çalışmalar yapmak, görüş ve öneriler oluşturarak bunları yönetim kuruluna sunmak, ülke ekonomisine katkı sağlamak üzere yönetim kurulu tarafından havale edilen konuları değerlendirmek, kurul üyelerinin önerdikleri ve ilgili kuruluşlardan intikal eden konuları değerlendirerek görüş oluşturmak ve bu konularda raporlar hazırlamak olduğunu dile getirdi. Bölgedeki ticari, sinai ve ekonomik gelişmeleri izlemek, bu konuda oda organlarını bilgilendirmek, ekonomik, sinai ve ticari kalkınmaya katkı sağlayacak görüşler oluşturmak, mevcut çalışmaları izlemek ve değerlendirmek gibi birçok görevleri bulunduğunu belirten Karamehmetoğlu, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yüksek İstişare Kurulu Toplantısının hayırlara vesile olmasını diledi ve katılımlarından dolayı kurul üyelerine teşekkür ederek kurul üyelerine söz verdi.

Karamehmetoğlu’nun konuşmasının ardından yüksek istişare kurulu üyeleri söz alarak görüş ve önerilerini bildirdi. Rize’nin turizme yoğunlaşması gerektiğinin vurgulandığı toplantıda kentte gerçekleştirilen yatırımların turizme katkısı masaya yatırıldı. Bu projelerin bir an önce tamamlanması için sıkı bir şekilde takip edilmesi gerektiği değerlendirilen toplantıda özellikle Ovit Tüneli projesinin içerisinde bulunduğu Rize – Mardin Sevgi Yolu projesinin tüm ayakları ile tamamlanması, organize sanayi bölgesinin verimli bir şekilde çalışabilmesi için Doğu Karadeniz Endüstriyel Merkezi (Lojistik Merkez) Projesinin hayata geçirilmesi gerektiğinin vurgulandığı toplantıda Havalimanı Projesi inşaatının devam ettiği süreçte yaz turizmine destek verecek ve turizmi 12 aya yayacak kış turizmi için yapılacak olan 11+1 Ayder Projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan kayak merkezleri ve Ayder Kentsel Dönüşüm projesinin hız kazanması gerektiği değerlendirmesi yapıldı. Toplantıda, turizme nitelik kazandırılması adına çay ile turizmin birleştirildiği projeler üretilmesi gerektiği, ilimize gelen turistlerin şehir merkezlerinde zaman geçirecekleri alanlar oluşturulması gerektiği, kültür turizminin yanına kongre turizmi vb. farklı alternatiflerin eklenmesinin, Batum gibi gezi alanları ile tur içeriğinin zenginleştirilmesi gerektiği vurgulandı. Turizmde özellikle hizmet sektöründe niteliğin arttırılacağı faaliyetlerde bulunulması gerektiği ifade edildi.

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı Sonuç Bildirgesi;

Toplantıda alınan tavsiye niteliğindeki kararların Rize kamuoyunun ortak beklentileri olduğu tespitinden hareketle, Rize’de gerçekleştirilmesi planlanan yeni projelerin birlik ve beraberlik içerisinde ortak payda dahilinde planlanması gerektiği, İlimizde devam eden projelerin hızlandırılması, kurumlar arası diyalog ve ekip ruhu ile birlikte hareket edilmesi gerektiği vurgulandı. Kurul üyelerince hazırlanacak proje, öneri ve fikirlerin Şubat ayı sonuna kadar Kurul sekretaryasına iletilmesi ve yapılacak çalışma sonucunda, bir sonraki toplantı gündeminin Kurul başkanı tarafından hazırlanmasına karar verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı, Mursi için kılınan cenaze namazına katıldı
Cumhurbaşkanı, Mursi için kılınan cenaze namazına katıldı
Mursi Savunmalarında Neleri Haykırdı
Mursi Savunmalarında Neleri Haykırdı