MEB'den yapay zeka temalı uluslararası robot yarışması

Milli Eğitim Bakanlığınca, yapay zeka uygulamaları temasıyla gelecek yıl düzenlenecek Uluslararası MEB Robot Yarışması'na 20 ülkeden 4 binin üzerinde yarışmacının katılması bekleniyor.

MEB'den yapay zeka temalı uluslararası robot yarışması
MEB'den yapay zeka temalı uluslararası robot yarışması admin

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, Bakanlıkça 10-12 Nisan 2019'da Samsun'da, 13'üncüsü düzenlenecek Uluslararası MEB Robot Yarışması'nın temasının yapay zeka uygulamaları olarak belirlendiğini söyledi.

HEDEF TOPLUMDA FARKINDALIK YARATMA
Bakan Ziya Selçuk, Yarışmanın, Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerin paylaşılması amacıyla düzenlendiğini söyledi.

"YARIŞMAYA İLGİ BÜYÜK"
Ziya Selçuk, "Yarışma ile lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri süresince edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yarışma her yıl daha çok ilgi görüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte düzenleyeceğimiz yarışma, Türkiye'de alanındaki en büyük ve organize yarışmalardan biri. 2019'daki yarışmada ilk defa yapay zeka alanına odaklanılacak. Tüm lise ve üniversite öğrencilerimizi yarışmamıza davet ediyoruz" dedi.

İNTERNETTEN İZLENEBİLECEK

Yarışmanın, serbest proje kategorisine ilk kez bu yıl sınırlama getirilerek, yapay zeka, sağlık ve güvenlik alanlarında geliştirilen projeler ile katılıma izin verilecek ve üç gün boyunca internet üzerinden canlı yayımlanacak.

ROBOT YARIŞMASI
Etkinlikte, temalı (yapay zeka), çizgi izleyen, hızlı çizgi izleyen, sumo, mini sumo, robotino (hareketli robotlar), insansız hava aracı (mini drone), insansı robotlar, endüstriyel robotik kol, tasarla-çalıştır, yumurta toplama (caretta caretta) ve serbest proje (yapay zeka, sağlık ve güvenlik) kategorilerinde tasarlanan robotlar yarışacak.

BİRİNCİYE 7 BİN 500 TL ÖDÜL
Her kategorinin birincilerine 7 bin 500, ikincilerine 6 bin, üçüncülerine de 4 bin 500 lira ödül verilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı
Kupada 3. eleme turu maç programı açıklandı