Reklamı Geç
Advert

Birleşmiş Milletler Gibi Üniversite: RTEÜ

21 bin öğrencisiyle Rize’nin 8 ilçesinden daha kalabalık bir nüfusa sahip olan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, 46 ülkeden 491 yabancı öğrenciye eğitim veriyor.

Birleşmiş Milletler Gibi Üniversite: RTEÜ
Birleşmiş Milletler Gibi Üniversite: RTEÜ admin

21 bin öğrencisiyle Rize’nin Merkez ilçesiyle birlikte, Ardeşen, Pazar ve Çayeli ilçesi dışındaki 8 ilçenin nüfusundan daha kalabalık bir nüfusa sahip olan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, üniversitede 46 farklı ülkeden 491 öğrencinin eğitim aldığını söyledi.

Rektör Karaman, "Uluslararası Öğrenci Günü" dolayısıyla üniversitenin sosyal tesislerinde düzenlenen programda, üniversitede eğitim gören uluslararası öğrencilerle bir araya geldi.

Programa, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hakan Dedebağı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Bilgin ve Prof. Dr. Ahmet İshak Demir ile öğrenciler katıldı.

Etkinliğin önemine dikkat çeken Karaman, "Bu yıl üniversitemize 88 uluslararası öğrencimiz kayıt yaptırdı. En çok öğrencimizin olduğu ülkeler arasında Azerbaycan başta gelmektedir. Daha sonra Suriye, Gürcistan, Türkmenistan, Yemen, İran, Ürdün ve Irak gelmektedir. Filistin'den de öğrencimiz vardır. 46 farklı ülkeden 491 öğrencimiz eğitim almaktadır." diye konuştu.


Karaman, öğrencilerin kendi misafirleri olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Türk milleti tarihin her döneminde zorda kalan insanlara kucak açmıştır. Dil, din ve ırkına bakmamıştır. Biz yabancı öğrencilerimizi kendi öğrencilerimizden farklı olarak da görmüyoruz. En iyi eğitim almanız için tüm hocalarımızla gayret ediyoruz."

Konuşmaların ardından üniversitenin halk oyunları ekibi gösteri sundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rize'de Ali Fuat Çakmakçı Yeniden Aday
Rize'de Ali Fuat Çakmakçı Yeniden Aday
ÇAYKUR Yaş Çay Alımında 50 Bin Tonu Geçti
ÇAYKUR Yaş Çay Alımında 50 Bin Tonu Geçti