Laz Böreği En İyi Tatlı Ödülü Kazandı

Alanya’da yapılan 7. Alanya Belediyesi Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışmasının tatlı ve unlu mamuller kategorisinde Laz Böreği tatlısı birincilik elde etti.

Laz Böreği En İyi Tatlı Ödülü Kazandı
Laz Böreği En İyi Tatlı Ödülü Kazandı admin

Alanya Belediyesi ve Altın Kepçe Aşçılar Derneği iş birliğiyle düzenlenen "7. Alanya Belediyesi Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışması"na Ardeşen’den katılan Havva Hatipoğlu, laz böreği ile birincilik elde etti.

ataköy escort

Mutfak Mirası Alanya çatısı altında yöresel yemeklerin tanıtılması ve korunması hedeflenen Yöresel Ev Yemekleri Kategorisi yapıldı. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in eşi Yıldız Yücel, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin, ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, MHP Kadın Kolları Başkanı Sevim Bulut, Meclis Üyeleri Emine Çalış, Nefise Develioğlu, Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen ve profesyonel şeflerden oluşan jüri üyeleri, 50 ev hanımının hazırladığı birbirinden lezzetli yemek ve tatlılara puan verdi.

YEMEK VE TATLI ÇEŞİTLERİ YARIŞTI

Yöresel Yemekler Kategorisi’nde ise İç Anadolu Bölgesi Osmanlı Saray Mutfağına ait ayva dolması, Konya yöresine ait bamya çorbası, Malatya yöresi kuş yuvası, Burdur yöresine ait erikli et, Afyon yöresine ait mercimekli bükme, Kayseri yöresine ait Kayseri yağlaması ve nevzine tatlısı, Hatay usulü kabak tatlısı ve Karadeniz Yöresinden Laz Böreği yarıştı.

Tüm Yöresel Yemekler Kategorisi’nde:

Aydanur Yılmaz ayva dolması ile 1., Zehra Kuru bamya çorbası ile 2., Nuriye Durmaz kuş yuvası ile 3. olurken, tatlı ve unlu mamuller kategorisinde ise Havva Hatipoğlu laz böreği ile 1., Hanım Güngörmüş Hatay usulü kabak tatlısı ile 2., İlayda Bayır şeftali kurabiyesi ile 3. oldu.

Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin, yaptığı açıklamada, yörenin önemli lezzetlerinden olan Laz Böreği tatlısının patentini almak için 2015 yılında patent başvurusunda bulunduklarını belirterek, “Bu bağlamda adı börek olsa da aslında tatlı bir yiyecek olan Laz Böreği yapılış ve sunum açısından oldukça çeşitlenirken, bu tadın aslında bir standardı olmalı ve biz de Ardeşen Belediyesi olarak patentimizi almak için mücadelemizi veriyoruz. Öte yandan Ardeşen Yöresel Yemekler Soframız başta olmakla birlikte Belediyemiz bünyesindeki 3 adet sosyal tesisimizde de bu önemli yöresel lezzeti müşterilerimize ve misafirlerimize damak tadı olarak sunmaktayız. Bu önemli tat şimdi de; Laz Böreği Uluslar arası yarışmada birinci oldu. Alanya Belediyesi ve Altın Kepçe Aşçılar Derneği iş birliğiyle düzenlenen 7. Alanya Belediyesi altın kepçe uluslararası yemek ve tatlı yarışmasında Ardeşen ilçemiz Laz Böreği tanıtımıyla 1. oldu. Osmanlı Saray mutfağı dâhil eski zamanlardan günümüze kadar gelen yemeklerin yer aldığı yarışmada, Ardeşen Yöresel Yemekler Soframızın da baş ustalığını yapan Havva Hatipoğlu ve yardımcısı Hanife Kepenek Laz Böreği sunumu ile 1. oldu. Elde edilen bu önemli başarı ile Ardeşen’imizin yöresel lezzetlerinden biri olan Laz Böreği tatlımızı tüm dünyaya tanıtmış olduk.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mazlum Dağ operasyonunun ayrıntıları
Mazlum Dağ operasyonunun ayrıntıları
6 ayda PKK'ya ağır darbe
6 ayda PKK'ya ağır darbe