Reklamı Geç
Advert

AK Parti Rize, Adnan Menderes'i Şehadetinin 57. Yıl Dönümünde Andı

Darbeciler tarafından 57 yıl önce idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes, çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, AK Parti Rize İl Gençlik Kolları Başkanlığınca düzenlenen programda anıldı.

AK Parti Rize, Adnan Menderes'i Şehadetinin 57. Yıl Dönümünde Andı
AK Parti Rize, Adnan Menderes'i Şehadetinin 57. Yıl Dönümünde Andı admin

AK Parti Genel Merkezi tarafından 81 ilde düzenlenen etkinliklerle Merhum Başbakanlarımızdan Adnan Menderes, şehadetinin 57. Yıl dönümünde Tuzcuoğlu Memişağa Parkı'nda düzenlenen programda anıldı.

AK Parti Rize İl Başkanlığınca düzenlenen programda basın açıklamasıyla 27 Mayıs darbesi lanetlenerek Adnan Menderes ve arkadaşları rahmetle anıldı. Basın açıklamasının ardından 27 Mayıs darbesi ve Adnan Menderesle ilgi vatandaşlara broşür dağıtıldı.

AK Parti Gençlik Kolları İnsan Hakları Başkanı Muhammet Hüseyin Gülali , yaptığı basın açıklamasında, 27 Mayıs Darbesinin Türkiye’de ileriye dönük anti demokratik müdahalelerin önünü açtığını belirterek, “Devam eden zaman zarfında Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan; darbeler, e muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır.

Millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra 27 Mayıs Darbesi’ni diğer darbelerden ayıran en acı olay ise Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Baş Vekili Adnan Menderes’in idam edilmesidir. 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin izdüşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ Darbe Girişimi’nin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır.” dedi.

Merhum Menderes’in pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye’sine çağ atlattığını belirten Gülali, “Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürmüştür. Hem düşünce hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan; insan odaklı hamleleriyle milletin takdirini kazanan merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icraatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır. Asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlanmıştır.

 

Seçilmiş hükümetin silah zoruyla görevden alınmasıyla; Başbakan, kabine üyeleri, milletvekilleri keyfi dayanaklarla tutuklanarak yasadışı karar merciinde vesayetçi vicdanın insafına bırakılmıştır. Milletten ve adaletten uzak şekilde kurulan mahkemede 11 ay süren duruşmalar boyunca cesur ve vakur duruşundan taviz vermeyen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, savunma yapmalarına dahi izin verilmeyen yargısız infazla hukuk dışı muameleye maruz kalmıştır. Mahkeme heyetinin kayda geçen “Sizi buraya tıkayan kuvvet böyle istiyor” gerekçesiyle haklarında verilen hükmü bile öğrenemeyen Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu darağacına çıkartılmıştır.” diye konuştu.


17 Eylül 1961 günü Türk milletinin iradesini küçümseyen vesayetçi zihniyeti tarih silip süpürdüğünü ifade den Gülali, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir.

Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. Bu vesileyle demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası faiz artırmadı
Merkez Bankası faiz artırmadı
Ankara'da hızlı tren kazası
Ankara'da hızlı tren kazası