Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Zaimoğlu: Rize'de Rehberlik Kursu Açılmalı, Odası Kurulmalıdır

Marka Rize Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Hüsnü Kemal Zaimoğlu, turizmde yol almak istenen Rize’de“Turist Rehberleri Birliği (TUREB) izni ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile rehberlik kursunun açılması (Lisans mezunu şartı ile) gereklidir” dedi.

Zaimoğlu: Rize'de Rehberlik Kursu Açılmalı, Odası Kurulmalıdır
Zaimoğlu: Rize'de Rehberlik Kursu Açılmalı, Odası Kurulmalıdır admin

Marka Rize Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Hüsnü Kemal Zaimoğlu, “21 Şubat Dünya Rehberler Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, rehberlik mesleğinin önemini vurgularken 2017 yılında 700 bin turistin ziyaret ettiği Rize'de kokartlı rehberlerin bulunmamasının çok büyük bir eksiklik olduğunu ifade ederek, bir an önce Rize Rehberler Odası’nın kurulması gerektiğini kaydetti.

Dünyada her alanda değişim ve gelişmelerin yaşandığı günümüzde, turizm alanında da önemli değişimler yaşandığını kaydeden Marka Rize Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Hüsnü Kemal Zaimoğlu, “Deniz-kum-güneş destinasyonları ağırlıklı geleneksel turizm anlayışı değişim göstermeye başlamış olup, yerini doğaya dayalı turizme bırakmaktadır. Bu bağlamda doğal güzellikleri başta olmak üzere kültürel mirasını sınır ötesine dahi taşıyan Rize de, 2017 yılında ağırladığı 700 bin turist sayısıyla rekor kırdı. Önümüzdeki aylarda açılması planlanan 5 yıldızlı otel, Alipaşa mahallesinde yapımı hızla devam eden ve önümüzdeki yıl açılması planlanan 5+2 yıldızlı otel, uzun yıllardır hayal edilen ve nihayetinde 2019 yılında tamamlanması planlanan havaalanı, Karadeniz'i Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya bağlayan Ovit Tüneli, dünyada ki cennetler diye tanımlanan yaylaları, şırıl şırıl akan şelaleleri, eşsiz doğal güzelliklere sahip vadileri, kış turizmini canlandıracak, Rize'ye yepyeni bir kimlik oluşturacak Kayak merkezi projesi ( yaklaşık 70 milyon € maliyetle 1 yıl içerinde ihalesi planlanan ve 3 yıl içerisinde yapılması öngörülen...) ve daha sayamadığımız pek çok alternatif... Rize'de alışılagelmiş dağ olgusunu Kaçkarlar kimliğine büründürüp turizm için canla başla çalışan güzel bir mülki amir, kentin geleceğinin turizm merkezli olacağını öngören siyasilerin azimli ve gayretli çalışmaları ve hayalleri, vatandaşların yapılabileceklere dair istekleri ve beklentileri şehrin bu anlamda kabuğunu çoktan kırdığını gösteren en büyük göstergedir.” diye konuştu.

Rize’nin turizm çalışmalarında kabuğunu kırarak yol almak istemesindeki bu kabuk kırışın yeterli olmayacağını kaydeden Zaimoğlu, “Bu kabuk kırış elbette ki yeterli değildir. Şehir bir an önce turizm alt yapı çalışmalarını tamamlamalı, yaklaşık 15 olan acente sayısı en az 40'a çıkmalı, yeni işletmeler hayat bulmalı ve her biri yeterli eğitim düzeyine ulaştırılmalı, projeler kısa zamanlarda tamamlanarak hayata geçirilmelidir. Tüm bunlar olurken, Rize turizm adımlarını sağlam bir şekilde atarken çok önemli bir konuda asla gözden kaçırılmamalıdır. Dünya turizm pastasından hak ettiği payı almak için canla başla çalışan Rize'de kokartlı rehberlerin olmaması çok ama çok büyük bir eksikliktir. Hızla akıp giden zaman iyi değerlendirilmeli ve biran önce kokartlı rehber kursları hayata geçirilmelidir. Dernek başkanı olarak geçen senede bu telkinlerde bulunmuştuk. Artık sözün bittiği, eylemlerin hayata geçirilmesi gereken yere geldik. 2018 yılı kesinlikle eylem yılı olmalıdır. Geçen seneki söylediklerimi tekrarlıyorum... Turist Rehberleri Birliği (TUREB) izni ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile rehberlik kursunun açılması (Lisans mezunu şartı ile) gereklidir. 1990'dan beri tüm dünya rehberlerinin çatı federasyonu ‘World Federation of Tourist Guide Associations (WFTGA)’ ve ilgili birimler tarafından kutlanan ‘Dünya Rehberler Günü’ mesleğimizin tanıtımı açısından büyük bir öneme sahiptir. Zira rehber demek o şehrin sesli tarihi, kültürü, doğası ve doğru tanıtımı demektir. Bunun için artık gerekli mercilerle konuşarak bunun yapılması için harekete geçeceğiz. Kurulacak Rize Rehberler Odası ile Rizemiz her zaman ki gibi hak ettiği yeri alacaktır. Bu düşüncelerle; mikro anlamda Rize’mize makro anlamda ülkemizde turizmde dünya liderliğine oynayacağımız günlerin kısa sürede gelmesini temennisi ile bütün rehberlerin 21 Şubat Dünya Rehberler Gününü kutluyorum.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rize Halterde Tarih Yazıyor. Son Şampiyon Turan
Rize Halterde Tarih Yazıyor. Son Şampiyon Turan
Atmacanın Golcüsünü Fenerbahçe İstiyor
Atmacanın Golcüsünü Fenerbahçe İstiyor