Elektronik Sigaraya Geçme Kararı Verdiniz Mi?

Elektronik Sigaraya Geçme Kararı Verdiniz Mi?
Elektronik Sigaraya Geçme Kararı Verdiniz Mi? Hakkı DUMAN

Elektronik sigara, yaklaşık 10-15 yıllık bir geçmişe sahip olan ancak Türkiye 'de resmi olarak satışı bulunmayan bir alettir. Elektronik olarak adlandırıldığı üzere elektrik enerjisi yani batarya sayesinde çalışmaktadır. Batarya kısmına bağlanan atomizer sayesinde sigara dumanına benzer yapıda duman ortaya çıkmaktadır. İlk olarak elektronik sigara şarj edilir. Şarj dolumu gerçekleştikten sonra çalıştırılan elektronik sigarada atomizer kısmı bataryadan aldığı elektrik enerjisi sayesinde ısı üretir. Bu ısı da elektronik sigaraya konulan e-likiti gaz haline getiri ve bu şekilde elektronik sigara kullanımı gerçekleşir. Elektronik sigaranın normal sigaradan farkı içerisinde sadece nikotin ve likit bulundurmasıdır. Normal sigarada onlarca madde bulunur ve bu maddeler insan sağlığına oldukça zararlıdır. Hatta zamanla insan vücudunda kanserojen madde oluşumuna yol açarlar. Elektronik sigarada ise böyle maddelerin bulunmuyor olması normal sigaradan daha zararsız olduğunu ortaya koymaktadır.

Elektronik sigaranın normal sigaraya kıyasla avantajlı olduğu bir diğer konu ise fiyatıdır. Bir elektronik sigaranın maliyeti bir kişinin ayda içtiği sigaraların toplam ederinden daha azdır. Ayrıca elektronik sigara da sürekli değişme gibi bir durum yoktur. Normal sigaranın her biri yakıp söndürüldüğü halde elektronik sigara herhangi bir zarar görmediği sürece istenildiği kadar kullanılabilir. Sadece elektronik sigara için gerekli olan ek malzeme e-likittir. E-likitin piyasa değeri de oldukça ucuzdur ve çeşitli e-likit aromaları bulunmaktadır. Bu sayede kullanıcı keyfine göre istediği tadda elektronik sigara içebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın bir diğer avantajlı yanı da nikotin oranının değişitirilebiliyor olmasıdır. Bu detay sigaradan elektronik sigaraya geçen kişiler için oldukça önemlidir. Çünkü normal sigaradan elektronik sigaraya geçme durumunda genelde kişilerin amacı sigarayı bırakmaktır. Bundan dolayı başlarda yüksek oranlarda nikotin oranından yavaş yavaş az nikotin oranlarına doğru ilerlenir. Bu sayede kişi nikotin ihtiyacını zamanla en aza indirirerek sigara bağımlılığından kurtulur.

Normal sigara kullanımı toplumsal alanda insanları fazlasıyla rahatsız etmektedir. Sigara içen kişinin etrafa yaydığı duman insanları rahatsız ederken sigaranın kullanan kişi üzerinde bıraktığı kötü koku da çevredeki insanları yine rahatsız etmektedir. Elektronik sigara kullanımında ise böyle bir sorunla karşılaşmak mümkün değildir. Çünkü elektronik sigara dumanında herhangi bir farklı madde bulunmamaktadır. Bundan dolayı duman çabucak dağılmaktadır. Ayrıca elektronik sigara kullanan kişiler de elektronik sigaradan dolayı herhangi bir kokma sorunu yaşamaz. Elektronik sigaranın normal sigaraya kıyasla oldukça fazla avantajı bulunmaktadır. Toplumun da bilinçlendirilip normal sigara bağımlılığının yerine elektronik sigara kullanımına teşvik edilmesi daha mantıklı ve daha sağlıklıdır.

Elektronik sigara satışı için tıklayın

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muharrem İnce'den gençlere: Maratona hazırlanın
Muharrem İnce'den gençlere: Maratona hazırlanın
Adnan Oktar'ın 13 saattir ifadesi alınıyor
Adnan Oktar'ın 13 saattir ifadesi alınıyor