Reklamı Geç
Advert

“İlk Kıblemiz” KUDÜS… Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı…

“İlk Kıblemiz” KUDÜS… Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı…

“İlk Kıblemiz” KUDÜS… Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı…
“İlk Kıblemiz” KUDÜS… Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı… admin

Kudüs, İslamiyet’in doğuşuyla birlikte Müslümanların 16 ay boyunca “Kıblesi” olan en önemli şehirlerinden biridir. Kudüs’te bugünlerde yaşanan kışkırtıcı hareketler tüm dünyanın dengesini ve huzurunu bozar. Şimdi Kudüs’ün tarihi bağlamında Müslümanların Kudüs’teki hâkimiyetine bakalım.

Hz.Süleyman (as) Mescidi

MÖ 11. yy’da Hz. Davut’un (as) ordusu Kudüs’ü ele geçirir ve Krallığı’nın merkezi yapar. Ondan sonra oğlu Hz. Süleyman (as) (MÖ 970-930) başa geçer. Hz. Süleyman (as) tarafından MÖ 950’li yıllarda Kudüs’te Mescit (mabet/tapınak) inşa edilir. Bu Mescit “Süleyman Mabedi, Tapınağı ya da Kutsal Ev” olarak adlandırılır.

Bu Mescidin yapıldığı tepenin özelliği ise; Hz. İbrahim’in (as)  oğlu İsmail/İshak’ı  (as) kurban etmek için çıktığı tepe olmasıdır.

Müslümanlık ve Kudüs

Kuranı Kerim’de Hz. Süleyman (as) Mescidi’nin yapımı ile ilgili ayetler vardır. Hz. Ömer (ra) 638’de Kudüs’ü fetheder ve harabe halde olan Mescidi Aksa’yı (uzak mescit) yeniden inşa eder. Hz. Ömer (ra) şehri aldığında tüm dinlerin özgür şekilde yaşayacağına dair yazılı bir fetva yayımlar. Yahudilere Mescide girme hakkı tanır. Kudüs’teki Hıristiyanların kiliselerinde ibadet etmelerine izin verir.

***

Peygamberimiz bir gece Mescidi Haramdan (Mekke) Mescidi Aksa’ya (Kudüs)  Cebrail (as) tarafından getirilen Burak adında bir binek ile gider ve namaz kılar. Böylece Miraç gerçekleşir. O tarihlerde Mescidi Aksa Müslümanların kıblesiydi. Miraçtan sonra Mescidi Aksa’nın bulunduğu tepe ve Kudüs Müslümanlar için çok daha kutsal sayılır. Peygamberimizin Medine’ye Hicretinden 16 ay sonra gelen Vahiyle kıblenin yönü değişir ve artık Kâbe kıble olur.

***

7.yy’ın sonuna doğru Mescidi Aksa’nın yanına Hz.Ömer Camii / Kubbetüs Sahra Mescidi yapılır. Kudüs artık bir Müslüman şehri olur. Mescidi Aksa Emeviler, Abbasiler, Eyyubiler ve Memlukler zamanında bir ilim merkezi olur. 1517’den sonra Osmanlı mevcut durumu devam ettirir.

Haçlı Seferleri ve Kudüs

Müslümanlar Avrupa’nın üzerine giderler. Akdeniz’in büyük kısmı Müslümanların eline geçer. 11. yy’da Selçuklu Türkleri Avrupalıları korkutmaya başlar. 1071’de Selçuklu komutanı Alparslan Bizans ordusunu Malazgirt’te yener. 10 yıl içinde tüm Anadolu’nun denetimini ele alırlar. Bizans’ın elinde sadece boğazın batı yakası kalır. Bizans İmparatoru Alexius Batı’dan yardım istemek zorunda kalır.

***

Daha önce aforoz edilen Doğu Roma İmparatorluğu’nun (Bizans) durumu ele alınır.  Papa 2.Urban aforoz kararını kaldırır ve uzlaşmacı bir tavır izler. 27 Kasım 1095 Salı günü Papa Urban büyük bir kalabalığa seslenir. Bu konuşmada; 410 yılında Roma’nın talan edilmesi akabinde kendi aralarında süregelen ölümcül savaşları bırakmalarını ve doğudaki Müslüman düşmanlara yönelmeleri, Kudüs’ü alarak Kilise’ye vermelerini söyler. Kalabalık yüksek sesle “Deus lo volt!” (Tanrı bunu istiyor) diye bağırır. Kalabalık arasında bir piskopos ve kardinal Papa Urban’ın önünde diz çöker ve sefere katılmak için izin ister. Böylece 27 Kasım 1095’de Birinci Haçlı Seferi başlar. Haçlı seferine katılımın artırılması için bu sefere katılanların tüm günahlarının affedileceği söylenir.

***

Haçlılar 1096 yılında İstanbul’a gelirler. 7 Haziran 1099’da Kudüs’e varırlar. 15 Temmuz günü Kudüs kanlı çatışmalar sonucu Haçlıların eline geçer. 461 yıl sonra Kudüs Hıristiyanların kontrolüne girer ve Mescidi Aksa’ya haçlar dikerek burayı kiliseye çevirirler. Kudüs Latin Krallığı kurulur. Avrupa bu bölgeye deniz aşırı ülke (Outremer) demeye başlar.

***

1186’de Selahaddin Eyyubi Kudüs’ü Haçlılardan geri alır. Kudüs 1243 yılında da kısa bir süreliğine Bizanslılara geçer. 1291’de Memlukluların hâkimiyetine girer. 1517’de ise Filistin topraklarıyla birlikte Kudüs Osmanlı hâkimiyetine girer. 1918’e kadar Osmanlı hâkimiyeti sürer. Haçlılardan sonra ikinci büyük işgal 1918’de İngilizlerin yaptığı işgaldir. Bu işgal sonrasında İngilizlerin öncülüğünde 1948’de İsrail Devleti kurulur.

***

1948’de İsrail Devleti kurulana kadar Kudüs Müslümanların kontrolünde olur. İsrail zamanla Kudüs’ü Müslümanlardan arındırmaya kalkışır ve yaşanan zulümler herkesin gözünün önünde cereyan eder. Günümüzde İsrail Mescidi Aksa’yı yıkıp, onun yerine Hz. Süleyman Tapınağı’ndan geriye kalan duvarı (Ağlama Duvarı) genişletip Tapınağı yeniden inşa etme yolunda adımlar atmaktadır. Müslümanların Mescidi Aksa’da ibadet yapmasını engellemektedir. İsrail’in amacının Kudüs’te Müslümanlığa dair tüm izleri silmek olduğu gün gibi ortadadır. 

Sonuç olarak;

Kudüs’ün İsrail’in başkenti yapılmaya çalışılması Ortadoğu coğrafyasının huzurunu on yıllarca kaçıracak bir fitilin ateşlenmesidir. Unutulmamalı ki Ortadoğu’nun huzurunun kaçması tüm dünyanın huzurunun kaçması demektir. 

Sonsöz olarak; Kudüs’ün dinsel dokusunun korunmasının dünya mirasına sahip çıkmakla eş değer olduğunu bilmek gerekir. Dünyanın huzurunun Kudüs’ten başladığını unutmayalım…   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
hüseyin apso     2017-12-26 Kudüs, üç semavi din olan İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık için çok kutsal yerleri içinde barındırıyor. sorunlar burdan başlıyor.
Sc     2017-12-07 Son sözün altını aynen imzalıyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Laz Böreği En İyi Tatlı Ödülü Kazandı
Laz Böreği En İyi Tatlı Ödülü Kazandı
YKS 15-16 Haziran'da yapılacak
YKS 15-16 Haziran'da yapılacak