Reklamı Geç
Advert

“Arakanlı Müslümanlar” Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı

“Arakanlı Müslümanlar” Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı

“Arakanlı Müslümanlar” Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı
“Arakanlı Müslümanlar” Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı admin

Birkaç haftadır TV’lerde Arakan’da yaşanan katliamı izliyoruz. Bu katliam yıllar önce başladı. Yüz binlerle anılan “Arakanlı Müslümanın” ölümüne ve göçüne neden oldu. Peki, “Arakan” nerede? Kimdir bu “Arakanlı Müslümanlar”? Türkiye Cumhuriyeti ile bir bağları var mıdır?

                Arakan, Myanmar (Birmanya-Burma) Federal Sosyalist Cumhuriyeti’nin 7 eyaletinden biridir. Myanmar Güney Doğu Asya’da yer alır. Kuzeyinde Çin, batısında Bangladeş ve Hindistan, güneydoğusunda Tayland ile komşudur. Arakan kıyı şeridinde yer alan bir eyalettir. Arakanlı Müslümanlar “Rohingyalılar” diye de adlandırılır.

Myanmar Hakkında:

Myanmar’ın başkenti Rangoon’dur. Yüzölçümü 676 bin kilometrekaredir (Türkiye 783 bin).  Yaklaşık 52 milyon nüfusu vardır. Resmi dili Birmanca’dır. Halkın %65’i bu lisanı konuşur. Geri kalan kesim kendi dillerini konuşur.

Myanmar Hükümetinin verilerine göre; Budizm (%89,8), Hıristiyanlık (%6,3), İslamiyet (%2,3), Hindu (%0,5) ve Animizm inançları vardır. Yine, resmi rakamlara göre, ülkede yaklaşık 1,5 milyon Müslüman yaşamaktadır. Ancak, araştırmacılar Myanmar’da en az 3-4 milyon Müslüman yaşadığını belirtir.

Myanmar’daki etnik grupların çoğunluğunu %74 ile Birmanyalılar oluşturur. Diğer etnik grupları ise; Karenler, Şanlar, Şinler, Kaşınlar ve diğer gruplardır.

Sadece Arakan’da yaklaşık 1,2 milyon Müslüman yaşamaktadır. Ancak Myanmar dikta yönetimi ülkedeki Müslüman sayısını bilinçli olarak az göstermektedir.

Myanmar’da halkın %70’i okur-yazardır. Ülkede tek bir üniversite vardır. Halkın genel kültür seviyesi çok düşüktür. Genel kültür seviyesi arttıkça İslamiyet’e bir yöneliş olduğu gözlenmektedir.

Sağlık sistemi çok kötüdür. Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre dünyada 190. sıradadır. Ortalama yaşam süresi %57’dir.

Myanmar ekonomik bakımdan dünyanın en geri kalmış ülkelerindendir. Halkın ana geçim kaynağı tarımdır. Ülkede en önemli tarım ürünü pirinç, buğday, mısır, pamuk, çay’dır. Tarım çok ilkel koşullarda yapılmaktadır. Ülke maden bakımından zengindir.

Myanmar’ın Siyasi Tarihi:

1044’de I. Myanmar Devleti kurulur. 1077’de Budizm’e geçilir, 1287’de Moğollar (Kubilay Han) Myanmar Devleti’ni yıkar ve sonrasında II. Myanmar Devleti kurulur. 1752’ye kadar Hanedanlar tarafından yönetilir.

1824-1826 tarihlerinde İngiltere Myanmar’ı işgale kalkışır. Yapılan barış sonucunda “Arakan” İngilizlere bırakılır. 1852’de ise İngilizler Myanmar’ın tamamını işgal eder. 1855’de İngilizlerle Myanmar arasında 3. Savaş başlar ve İngilizler galip gelir. Artık Myanmar İngiliz sömürüsü olan Hindistan’a bağlı bir bölge olur.

4 Ocak 1948’de Myanmar İngilizlere karşı bağımsızlığını ilan eder. 1962’de bir darbe ile yönetime el konulur. 1974’de Sosyalist bir idare kurulur. 1988’de demokrasi yanlısı ayaklanma çok kanlı bir şekilde bastırılır ve iktidar daha da diktalaşır. Myanmar yönetimi 2007’de Kuzey Kore ile iyi ilişkiler içine girer.

Myanmar 1962-2011 arası askeri rejimle yönetilmiş, 2011 yılında ise eski bir general başkanlığında ağırlıklı olarak eski askerlerden oluşan “sivil hükümet!!!” kurulmuştur. Ordunun halk üzerinde müthiş bir baskısı vardır.

Arakan Müslümanları:

Arakan, 1203 yılında ona komşu olan Bangladeş’in Müslümanlığı kabulü ile birlikte İslamiyet’le tanışmıştır.

Arakan’ da yönetim 1430 ila 1784 arasında Müslümanların elindeydi. Bu dönemde Avrupalılar Arakanla yoğun ticaret ilişkisi içinde oldu. Arakan refah içinde yaşayan bir bölgeydi.

Arakan Müslümanlarına Yapılan Katliamın Tarihçesi:

1784’de Arakan Burmalı Budistler tarafından ele geçirildi, 1824’te ise İngilizler tarafından işgal edildi. Budistler Arakanlı Müslümanları din değiştirmeye zorladı. İkinci Dünya Savaşı koşullarında 1942’de 150 bin Arakanlı Müslüman katledildi ve yüz binlercesi de göçe zorlandı. 1948’de Myanmar Devleti İngilizlere karşı bağımsızlığını kazandıktan sonra Müslümanlara yönelik katliamlar artarak devam etti.

1962’de yönetime gelen askeri dikta 1984’e kadar 20 bin kadar Arakanlı Müslümanı katletmiş, evlerini, işyerlerini, camilerini yakmış ve Arakanlı Müslümanları her türlü insanlık dışı muamelelere maruz bırakmıştır.

1982’ye gelindiğinde Arakanlı Müslümanlara yönelik baskı yapılabilmesi için özel kanunlar çıkarılmıştır. Örneğin, Arakanlı Müslümanlar “vatansız-devletsiz” ilan edilmiş, resmen evlenmeleri yasaklanmıştır. Bir Müslümanın bir Budist’e yönelik işlemiş olduğu bir suç, tüm Müslümanların suçlu sayılması yönünde yapılan düzenlemelerle toplu katliamların önü açılmıştır.

1992’de ise 200 bin Arakanlı Müslüman zor koşullarda Bangladeş’e göçmüştür. 1992’den günümüze bu göç en vahşi şekilde devam etmektedir.

***

Arakan Müslümanları yıllarca Budistlerden gördükleri zulmü ancak 2012 yılında Arakan’ da çıkan olaylarla dünyaya duyurabilmişlerdir. Bu olaylarda 280 Arakanlı Müslüman vahşice öldürülmüş, işyerleri evleri yakılmıştır. Bu olaylar sonucu 125 bin Arakanlı Müslüman göç etmek zorunda kalmış ve ülkenin batısında çok kötü koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışmışlardır.

 2013 Mayıs ayında İnsan Hakları Örgütü Myanmar İktidarının, Arakan’ da Müslümanlara yönelik “etnik temizlik” yaptığını raporladı. Ayrıca Birleşmiş Milletler Arakanlı Müslümanları “eziyet gören dini azınlık” olarak niteledi.

Myanmar İktidarı sadece Müslümanlara yönelik bu “katliam” politikasını izliyor. Myanmar’da yaşayan diğer 135 etnik gruba baskı söz konusu değil.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Arakan Müslümanları ile İlişkisi:

17.09.2017 tarihinde Murat Bardakçı’nın, Habertürk Gazetesi’nde yayımlanan yazısında bu ilişki çok açıkça ortaya konulmaktadır:

“Cumhurbaşkanlığı Arşivi’ndeki belgeler, Arakan Müslümanları’nın İstiklâl Savaşı’ndan galip çıkmamızı heyecan içerisinde kutladıklarını, Mustafa Kemal’in ölümü üzerine yas ilân ettiklerini, 1939’daki Erzincan depreminden sonra çektikleri sıkıntılara rağmen para toplayıp gönderdiklerini ve tek taleplerinin “Uğradıkları Budist zulmünü dünyaya duyurmamız” olduğunu gösteriyor. Türkiye, uzaklardaki bu vefalı dostunun isteğini asırlık bir gecikmeden sonra başlattığı diplomatik çabalar ile şimdi yerine getiriyor.”

                Son söz olarak; Eğer Arakan’ da yapılan bu katliam Hıristiyanlara yönelik olsaydı, BM’nin ve batılı devletlerin tepkisi ne kadar büyük olurdu? Bunu bir düşünelim? Bir de Arakan’daki bu katliama Türkiye Cumhuriyeti haricinde yüksek sesle tepki koyan Müslüman ülke var mı? Buna bakalım.

                İşte Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyüklüğü ve farklılığı buradan geliyor. Devletimizin güçlü bir şekilde varlığı, Müslüman dünya ve tüm insanlık için çok büyük önem arz etmektedir. Birlik ve beraberliğimizin daim olması umuduyla…

Erkan HACIFAZLIOĞLU Kimdir? Rize’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Rize’de tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Aynı Üniversitede Siyaset Bilimi Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaparak “Siyaset Bilim Uzmanı” unvanını aldı. Yine aynı Üniversitede Yönetim Bilimi kürsüsünde doktora çalışmasında bulundu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Kaynaklarımızın hepsini nefes kredisinde kullanıyoruz"
Memurun fazla mesaisi 2019’da yükselecek
Memurun fazla mesaisi 2019’da yükselecek