Kültür Tanıtımına Rize Damgasını Vurdu

İlköğretim 5'inci sınıf Sosyal Bilgiler kitabına Rize damgasını vurdu.

Kültür Tanıtımına Rize Damgasını Vurdu
Kültür Tanıtımına Rize Damgasını Vurdu admin

Rize’nin doğal ve kültürel güzelliklerine yer verilen kitapta, Rize'nin Arap turistlerin gözdesi olduğu ifade edildi ve bunun nedeni çocuklara sorulurken, Rize'nin Arap turistler tarafından sıklıkla tercih edildiği de belirtildi.

Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığının yeni müfredatla hazırlanan 5. sınıf sosyal bilgiler kitabında kültür tanıtımına Rize damgasını vurdu.

Eski ders kitabına göre daha renkli ve bol okuma metinleriyle hazırlanan kitap, karekodlarla zenginleştirildi. Bilinmeyen kültürel öğeler tanıtıldı. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin sanal turlarla gezilerek, kitapta yer alan soruların cevaplandırılması istendi.

Kitapta Rize’nin doğal ve kültürel güzelliklerine yer verildi

Kitapta Rize’nin tanıtıldığı bölümler dikkat çekti. Rize Akdere Köyü’nde Kurban Bayramı’ndaki Dönme Dolap Şenlikleri’nden Ziraat Mühendisi Zihni Derin sayesinde yaygınlaşan çay üretimine, yaşanan sel felaketlerinden komşuluk ilişkilerini bozacağı gerekçesiyle Sal Yaylası’na televizyon sokulmamasına kadar birçok başlık kitapta yer aldı. Arap turistlerin yeni tercihlerinin Rize olduğu vurgulanırken, bunun gerekçesi soru olarak öğrencilere yöneltildi. Kitapta, ayrıca, kültürel değerlerinden ve doğal güzelliklerinden bahsedildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'nin seçim bildirgesi açıklandı
CHP'nin seçim bildirgesi açıklandı
MHP'nin seçim beyannamesi hazır
MHP'nin seçim beyannamesi hazır