Hasat Başladı Çaylıklar Şenlendi

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 2017 yılının ikinci sürgün yaş çay hasadı genel olarak bugün başladı.

Hasat Başladı Çaylıklar Şenlendi
Hasat Başladı Çaylıklar Şenlendi admin

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Rize ağırlıkta olmak üzere Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde 2017 yılının ikinci yaş çay hasadına başlanıldı. ÇAYKUR'un geçtiğimiz günlerde 2. sürgün yaş çay alımlarını başlatması üzerine yaş çayı toplama olgunluğuna ulaşan çay üreticileri bahçelerine girdi. Kemalpaşa bölgesinde yaş çay toplama olgunluğuna ulaşırken diğer bölgelerde ise ürün tazeliğini koruyor.

 

ÇAYKUR tarafından üreticilerin bahçelerine erken girerek topladıkları taze çayları kendilerine teslim etmeleri istense de Rize ve Trabzon sahillerinde üreticilerin bahçelerine girmekte acele etmedikleri gözlendi. Yaklaşık 850 bin dekar alanda 210 bin üreticinin 2. sürgünde yaklaşık 450 bin ton çay hasat etmesi bekleniyor.

Rize'nin yüksek mahallerinden olan Dereüstü ve Çorapçılar'da çay müstahsili sabahın erken saatlerinde çay bahçelerinde çay toplamaya başladı. Geçimini çaydan sağlayan Hatice Reis yaptığı açıklamada, "Mayıs ayında çayımız soğuklardan dolayı fazla olmadı. Şimdi ise çay bahçelerinde çayın daha verimli olduğunu gözlemliyoruz. Bu da bizim için olumlu bir sezon geçeceğinin habercisi olarak görülüyor" ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 Temmuz'un şehadete yürüyen kahramanları
15 Temmuz'un şehadete yürüyen kahramanları
Başkan Erdoğan, 15 Temmuz'da yürüyüşe katılacak
Başkan Erdoğan, 15 Temmuz'da yürüyüşe katılacak