Küçük Sena'da Yol İsteği

Küçük Sena'da Yol İsteği

Sırtında taşıdığı keçisi ile gündeme gelen Rize İkizdereli 11 yaşındaki Hamdu Sena Bilgin, yaylaya giden yollarının yapılmasını istiyor.

Küçük Sena'da Yol İsteği
Küçük Sena'da Yol İsteği admin

İlçenin Yağcılar köyünde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan Bilgin ailesinin sırtında keçi yavrusu taşımasıyla gündeme gelen küçük kızı Hamdu Sena Bilgin, sosyal medya üzerinden yayla yollarının yapılmasını istedi. Arkadaşlarından fotoğrafı paylaşmalarını isteyen Hamdu Sena, "3 saat sırtımıza yiyeceklerimizle, yürümeye gücü yetmeyen hayvanlarımızı sırtımızda taşıyarak yaylaya ulaşıyoruz devletimizden 15 yıldır yol istiyoruz" dedi.

 

İkizdere'nin yolu olmayan tek yaylalarının kendi yaylaları olan Boyadüzü yaylası olduğunu söyleyen Hamdu Sena'nın babası Atilla Bilgin ise, "Yağcılar köyümüzden yaylamıza gitmek zorundayız. Bahar gelince köyde kalamayız hayvanlarımız mecburen yaylaya gider. Orada daha fazla otlayacak alanlarımız var. 15 senedir yol diye bağırıyoruz sesimizi duyan olmadı. Bugüne kadar çok istememize rağmen toplam 5 kilometrelik bir yolumuz yapılmadı. Çamlık köyüne varmadan sağ taraftan yaya gittiğimiz yaylamıza ağır şartlar içinde malzeme taşıyoruz. Bütün eşyalarımızı sırtımızda taşırız. Kızım Hamdu Sena'nın hayvan sevgisini dünya öğrendi. Hamdu Sena yürüyemeyen kuzu yavrularını sepetine koyarak yaylaya götürüyor. Büyüklerimiz sırtında 50 kilogram yük ile yaylaya yürüyerek gidiyor, hangi çağda yaşıyoruz, devletimizden fazla bir şey istemiyoruz yapılması da çok kolay olan 5 kilometrelik yayla yolumuzun yapılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
81 ilde Duman Operasyonu
81 ilde Duman Operasyonu
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı