DEVLET ADAMI: TEVFİK İLERİ Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı
Advert

DEVLET ADAMI: TEVFİK İLERİ Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı

DEVLET ADAMI: TEVFİK İLERİ Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı

DEVLET ADAMI: TEVFİK İLERİ Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı
DEVLET ADAMI: TEVFİK İLERİ Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı admin

DEVLET ADAMI: TEVFİK İLERİ

Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı

1911’de Rize-Hemşin Yaltkaya Köyü’nde dünyaya gelir. Babası Hafız Celal Efendi, annesi Fatma Hanımdır. Küçük yaşta İstanbul Fatih’e büyükbabasının yanına gider. İlk ve orta tahsiline devam ederken bir taraftan da işportaclık ve seyyar satıcılık yapar.

***

T.İleri, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Mühendislik okumaya başlar. Öğrenciliğinin son yılında  Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Başkanlığı’na seçilir. Bu dönemde Türkçe’nin daha yaygın kullanılması, İstiklal Marşı söylenirken ayağa kalkılması, yerli malı kullanılması bilincinin artırılması, 18 Mart’ta Çanakkale Şehitlerinin anılması gibi milli ve manevi değerlere sahip çıkılmasına öncülük eder.

***

17 Nisan 1933’de Bulgaristan’ın Razgard (Deliorman) kasabasında Türk Mezarlığı Bulgar gençler tarafından tahrip edilir. Haber Türkiye’ye ulaştığında gençler küplere biner ve misillemede bulunmak isterler. 20 Nisan’da MTTB Başkanı T. İleri gösteri için toplanan gençlere “bizim geleneklerimizde ölülere hakaret değil hürmet vardır, biz onların mezarlarına çiçekler götüreceğiz” diye hitap eder. Gösteri sonrasında T. İleri öncülüğünde Feriköy’deki Bulgar  Mezarlığına gidilerek çelenk bırakılır.

***

T. İleri, 1933’de üniversiteyi bitirir ve Vasfiye Hanımla evlenir. Bu evlilikten Cahide, Cahit ve Ayşe adlarında üç çocuğu olur.

İlk görev yeri Karayolları Kontrol Mühendisi olarak atandığı Erzurum’dur. 1937’de Çanakkale Bayındırlık İl Müdürü olur. 1942-46 arasında Samsun Bayındırlık İl Müdürü olarak görev yapar. 1946-50 arasında ise 7. Bölge Müdürü olur.

***

14 Mayıs 1950 seçimlerinde Demokrat Parti’den Samsun Milletvekili seçilir. 1950-1960 DP iktidarı döneminin değişmez bakanlarındandır. Menderes Kabinelerinde Ulaştırma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı ve Bayındırlık Bakanlığı görevlerinde bulunur. Ayrıca 1953-55 arası TBMM Başkanvekilliği yapar.  

***

T. İleri, Bakanlık yaptığı dönemlerde önemli icraatlarda bulunur. Günümüzün seçkin üniversiteleri olan Atatürk ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi onun döneminde açılır. Bugün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak bilinen Boğaziçi Köprüsü onun Bakanlığı döneminde ihale aşamasına kadar getirilir.

T. İleri, din derslerinin okul müfredatında yer almasını sağlar. İmam-Hatip Liselerinin yeniden açılmasına öncülük eder. Yine İstanbul’da Yüksek İslam Enstitüsünü kurar.

***

Devlet Adamı T.İleri insanları çalışkanlığı ve devletin işlerini yaparken tarafsız davranmasıyla değerlendirirdi. Bu konuda anlatılan bir olay vardır. Bir partı toplantısında parti mensubu bir kişi T.İleri’ye; Trabzon ve Samsun Bölge Müdürlüğü yapan bir kişinin ismini vererek muhalefet partisinin taraftarı olduğunu söyler. Bunun üzerine T.İleri: “Beyefendi, şimdi aleyhinde konuştuğunuz zat benim muhendislik okulundan arkadaşım ve karakterini, ahlakını çok iyi tanıdığım mert ve bilgili bir insandır. Muhalefet partisine mensup olabilir. Fakat resmi hizmet ve vazifesinde taraf tutmaz, doğruluktan şaşmaz, değerli bir vatan evladıdır. Rica ederim, bir daha benim yanımda onun alyehinde konuşmanızı istemem” diyerek devlet adamı kişiğini gösterir.

***

T.İleri, 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından Yassıada Cezaevine götürülür. Cezaevinde Rize Milletvekili İzzet Akçal (Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın amcası) ile aynı odada kalır. Yassıada Mahkemesi’nde idama mahkum edilir ve Kayseri Cezaevine nakledilirler. Cezaevi koşullarında rahatsızlanır ve Ankara’ya götürülerek Hastane’ye yatırılır. Ancak rahatsızlığına yenik düşerek 31 Aralık 1961’de vefat eder.

***

Günümüzde T.İleri’nin ismi birçok okul ve caddeye verilerek aziz hatırası yaşıtılmaktadır. Böyle mümtaz bir devlet adamı ve hemşehrimiz olan T.İleri’ye Allah’tan rahmet diliyorum.

Erkan HACIFAZLIOĞLU Kimdir? Rize’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Rize’de tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Aynı Üniversitede Siyaset Bilimi Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaparak “Siyaset Bilim Uzmanı” unvanını aldı. Yine aynı Üniversitede Yönetim Bilimi kürsüsünde doktora çalışmasında bulundu. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
önder izmirlioğlu     2017-06-12 Allah rahmet eylesin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kuzey Irak'ta terör hedefleri vuruldu
Kuzey Irak'ta terör hedefleri vuruldu
Emekli maaşları bayramdan önce yatırılacak
Emekli maaşları bayramdan önce yatırılacak