SU ve RİZE Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı
Advert

SU ve RİZE Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı

SU ve RİZE Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı

SU ve RİZE Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı
SU ve RİZE Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı admin

Su hayattır. Evet, yaşam olabilmesi için suyun olması şarttır. Oksijenden sonra en önemli öğe sudur. Vücuttaki suyun yüzde 20’sini kaybedersek ölürüz. Yetişkin bir insanın vücudunun yaklaşık yüzde 60-70’i sudan ibarettir. İnsan yemek yemeden bir ay, susuz ise en fazla bir hafta yaşayabilir.

***

Dünyanın dörtte üçü sularla kaplıdır. Yeryüzündeki suların 97,6’sı tuzlu, geri kalan kısmı ise tatlı sulardan oluşur. 2,4 olan tatlı suların yaklaşık 0,70’i içilebilir sudur. Suyun kıymetini susuzluğu yaşamayınca bilemeyiz.

***

Şimdi Ülkemiz, Doğu Karadeniz ve Rize’deki su durumuna kısaca bakalım:

***

Ülkemizde 26 “su havzası” vardır. Fırat ve Dicle Havzaları ülkemizdeki su potansiyelinin yaklaşık %30 ‘nu oluşturur. Doğu Karadeniz Su Havzası ise %8’ni oluşturmaktadır. Herkesin bildiğinin tersi olarak ülkemiz su kaynakları açısından zengin değildir. Hatta kimyasal ilaçlamalar nedeniyle su kirlenmesi önemli bir sorundur. 

***

Doğu Karadeniz Su Havzası; Melet Çayı, Pazar Çayı, Harşit Çayı, Karadere, Fırtına Deresi gibi birbirine paralel uzanan akarsulardan oluşur. Doğu Karadeniz yıllık ortalama yağışın en çok olduğu bölgedir.

***

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 1916-2016 arası ortalama verilerine göre; Rize’ye 2304 milimetre (1 m2’ye 1 kg.lık yağış 1 mm’dır), Artvin’e 702,2 mm, Trabzon’a 818,8 mm, Giresun’a 1288,4 mm, Ordu’ya 1042,2 mm, Gümüşhane’ye 464,2 mm, Bayburt’a 440,8 mm yağış düştü.

Rize’ye en çok yağış Ekim ayında yağar. Ülkemize yılda ortalama 600-700 mm yağış düşmekteyken Rize’ye bunun 3-4 katı yağış düşer. Rize sadece Türkiye’nin değil bulunduğumuz coğrafyanın da en çok yağış alan ilidir.

Rize’de; yıllık ortalama yağışlı gün sayısı 172,5, güneşlenme süresi ise 49,4 gündür. Rize’de yıllık ortalama sıcaklık +14 derecenin altına düşmez. Bu iklim özellikleri Rize’de mandalina, portakal, limon gibi Akdeniz Bölgesi ürünlerinin yetişmesini sağlar. 

***

Su ile ilgili düzenlenen bilimsel kongrelerde Dünya’da önümüzdeki on yıllarda önemli su sıkıntısı yaşanacağı hatta su yüzünden savaşlar çıkacağı yönünde tartışmalar yapılmaktadır. Tarihte iklim değişikliklerinin yol açtığı kıtlık dolaysıyla çıkan isyanlar, yıkılan devletler ve kaybolan uygarlıklar vardır.

***

Bu yazı ile Su ve Rize konusuna dikkat çekmek istedim. Yeşil ve mavinin ahenkle bir arada olduğu, batılı turistlerin harika, müthiş, olağanüstü bir tabiat diyerek kendini kaybettiği bir bölgede yaşıyoruz. İlimizin müdavimleri olan Arap turistler ise Rize’yi; üzerlerine gökten bol yağmurların indirildiği, ayakların altından ırmakların aktığı “Cennet”e benzetirler.

İnsan sürekli bu güzellik içinde yaşayınca güzelliğin farkına varamayabilir. Böyle farklı bir ilde şanslı bireyler olarak yaşadığımızı bilmemiz ümidiyle…

 

Erkan HACIFAZLIOĞLU Kimdir? Rize’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Rize’de tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Aynı Üniversitede Siyaset Bilimi Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaparak “Siyaset Bilim Uzmanı” unvanını aldı. Yine aynı Üniversitede Yönetim Bilimi kürsüsünde doktora çalışmasında bulundu.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kuzey Irak'ta terör hedefleri vuruldu
Kuzey Irak'ta terör hedefleri vuruldu
Emekli maaşları bayramdan önce yatırılacak
Emekli maaşları bayramdan önce yatırılacak