Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı:.Mülkiye’de Öğrencilerin Çok Sevdiği Rizeli Bir Profesör: AHMET DEMİR

Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı:.Mülkiye’de Öğrencilerin Çok Sevdiği Rizeli Bir Profesör: AHMET DEMİR

Mülkiye’de Öğrencilerin Çok Sevdiği Rizeli Bir Profesör: AHMET DEMİR

Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı:.Mülkiye’de Öğrencilerin Çok Sevdiği Rizeli Bir Profesör: AHMET DEMİR
Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı:.Mülkiye’de Öğrencilerin Çok Sevdiği Rizeli Bir Profesör: AHMET DEMİR admin

Erkan HACIFAZLIOĞLU yazdı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye) Prof. Dr. Ahmet Demir’in öğrencisi oldum. Mülkiye’nin en çok sevilen hocasıydı. Adeta öğrenci babasıydı. Ve kimse pek bilmezdi ama Rizeliydi. Hocamızın dedesi yıllar önce Rize’nin Pazar İlçesinden İzmit’e göçmüştü.

Onun yetiştirdiği öğrenciler bugün siyaset ve bürokrasinin en önemli makamlarını işgal ediyor. Ahmet Hoca’nın öğrencileri bakanlık, vekillik, müsteşarlık, valilik, kaymakamlık… makamlarında Hocadan bahsederek onu rahmet ve tebessümle andıklarını biliyorum.

***

Hoca’mızın Rizeli olduğunu tesadüfen öğrenmiştim. Efsane Valilerden rahmetli Yener Rakıcıoğlu emekli olduktan sonra Ankara Rizeliler Derneği Başkanı oldu ve birlikte görev yaptık. Bir gün Mülkiyeden bahsederken Prof.Dr.Ahmet Demir’in kendisinin de hocası olduğunu ve Rizeli olduğunu anlatmıştı. Bu sırada Mülkiye’de yüksek lisans yapıyordum. Okula gidince hemen Ahmet Hocanın odasına gittim ve “Hocam Rizeliymişsiniz” dedim. Hoca heyecanla evet dedi. Yener Rakıcıoğlu’ndan bahsettim ve Derneğe davet ettim. Hoca aceleciydi hemen gidelim dedi. Ve gittik. Dernekte Başkanımız Yener Rakıcıoğlu ile sohbete daldılar. Hocamızı Derneğe üye yaptık. Hoca ile diyalogumuz daha da gelişti.

Yakın zamanda herkesin çok sevdiği hocamızla ilgili internette arama yaptım. Ama maalesef onunla ilgili doğru dürüst bir bilgiye ulaşamadım. Üzüldüm, Hocamız unutulmuştu. Binlerce talebesi onun hocalığından, insanlığından, bol notlarından, gemi maketlerinden, antika Anadol Marka arabalarından hoş sohbet bahsediyorlar ama hocalarıyla ilgili bir satır kaleme alan yoktu. Bu görevi benim yapmam gerektiğini düşündüm. Söz uçar yazı kalır dedim ve yazmaya başladım. Ölümü sonrasında hocamızla ilgili Rize’nin Sesi Dergisi’ne bir yazı yazmıştım. O yazıyı daha da geliştirerek bu yazıyı kaleme aldım. Ve hocamızın aziz hatırasını yeniden canlandırmak istedim.

***

Ahmet DEMİR hocamız 10 Nisan 1930’da İzmit’te doğar. 1950’de Gazi Lisesi’ni 1954’de de Mülkiyeyi bitirir. Akabinde Maliye Bakanlığı’nda memuriyete başlar. 1956 Aralık ayında askere gider ve 1957’nin Haziran’ında terhis olur. Askerden sonra 2 ay kadar bir Hollanda şirketinde teknik ressam olarak çalışır. Eylül 1957’de ise Maliye Bakanlığı’ndaki görevine geri döner.

1958’de Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisadi Coğrafya Kürsüsü’ne asistan olur. 1962’de “Türkiye İç sularından Faydalanma” başlıklı doktora tezini başarıyla sunar ve “Maliye ve İktisat Bölümü Doktoru” unvanını alır. Ayrıca Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde bir yüksek lisans daha yapar.

Hoca, 1960 yılında “Su Kaynaklarının Geliştirilmesi Konusu”nu incelemek üzere Fransa’ya; 1965’de ise “İktisadi Kalkınma ve Sanayileşme Konularını” incelemek üzere ABD’ye gider.

1967’de “Türkiye’de Gemi Yapım Sanayinde Kuruluş Yeri” ile Mülkiye’de “İktisadi Coğrafya Doçenti” olur. 1977’de ise “Havacılık, Uzay Endüstrisi ve Türkiye’de Gelişme İmkânları” konulu teziyle Profesörlük unvanını alır.

Hocamız Fransızca ve İngilizce bilirdi. Mülkiye’de Sanayi İktisadı, Temel Kaynaklar Ekonomisi ve İktisadi Coğrafya konularında dersler verirdi. Hocamız hobi olarak gemi modelleri ve maketleri yapma konusunda maharetliydi. Yaptığı maketlerle iki defa sergi açan hocamız Gemi Modelleri ve Maketçiler Derneği’nin kurucu üyesiydi.

***

1997’de yaş haddinden emekli olan hocamız Fakültede ders vermeye devam eder. Emekli olmasına rağmen her gün heyecanla okula gelen ve bir koşuşturma içinde olan hocamız tipik Karadeniz tez canlılığı içindeydi. Her an her yerde görebilirdik. Sınıfları gezip yanan elektrikleri söndürürdü. Onun için tasarruf çok önemliydi. Derslerde tasarruf konusuna çok yer ayırırdı.    

Şimdi hocamızın kişilik özelliklerini ve öğrencileri olarak yaşadığımız bazı hatıraları paylaşmak isterim. Hocamızın Ankara Hasanoğlan Köyü’nde bir çiftlik evi vardı. Bu çiftlik evinde Rize’mizin değerli yazarlarından Muzaffer Arıcı ile komşu idi. Büyüğümüz Muzaffer ARICI Rize ile ilgili birçok kitap kaleme almıştı. Bu kitaplarını Ahmet Hocaya da vermişti. Fakülte’de Ahmet Hocanın odasına gittiğimde Muzaffer ARICI’nın kitaplarını gösterir ve Rize’den konuşmanın fitilini ateşlerdi.

Hoca, zaman zaman sınıf arkadaşları Prof.Dr.Ruşen Keleş, eski Turizm Bakanlarından İlhan Evliyagil, ünlü şairlerimizden Sezai Karakoç’dan bahsederdi. Yine, Hocamıza hocalık yapmış ve bir döneme damgasını vurmuş Mülkiye’nin ve Hukuk Fakültesi’nin en meşhur hocalarından Rizeli Prof. Dr. Tahsin Bekir Balta’dan hürmetle bahsederdi. Prof.Balta’nın; Çalışma ve Ekonomi Bakanlıkları yaptığını, 7 dil bildiğini ve bu dilleri Karadeniz şivesi ile konuştuğunu, yüksek kültür sahibi ve çok saygıdeğer biri olduğunu anlatırdı.

Yine hocamız derslerde tüm tezlerini “sular” üzerine hazırladığından, Türkiye’de iki büyük “sucunun” olduğunu, teorisyen olarak kendisinin; pratikte ise Süleyman Demirel’in başı çektiğini söylerdi.

Hocamız çok vicdanlı, yüksek ahlak sahibi ve merhametli biriydi. Yine kendisinden dinlediğim bir anekdotu anlatacağım: Hasanoğlan Köyü’ndeki çiftlik evinin bahçesinde küçük bir havuzu olduğunu, havuza su içmek için gelen bazı arıların suda boğulduğunu görmesi üzerine havuzun içine odun çubuklar attığını ve arıların o çubuklara tutunup çıkmasını sağladığını ve bundan dolayı duyduğu mutluluğu anlatırdı.

Hocamız hayatını kaybetmeden önce dönemin Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu’na danışmanlık yapıyordu.

Değerli hocamız 5 Mayıs 2002 tarihinde aramızdan ayrıldı. Öğrencilerinin sevgi ve tebessümle hatırladığı,  Prof.Dr. Ahmet Demir’i saygıyla ve rahmetle anıyorum. Mekânınız Cennet Olsun Hocam.

Erkan HACIFAZLIOĞLU Kimdir? Rize’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Rize’de tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Aynı Üniversitede Siyaset Bilimi Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaparak “Siyaset Bilim Uzmanı” unvanını aldı. Yine aynı Üniversitede Yönetim Bilimi kürsüsünde doktora çalışmasında bulundu. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
önder izmirlioğlu     2017-06-02 Erkan yazmakla çok anlamlı bir iş yapmışsın. Hocamızı tanıdım, hatta atmak için ayırdığı bazı kitaplarını almıştım. Halen hatıra duruyor. Çok değerli bir insandı. Mekanı cennet olsun
önder izmirlioğlu     2017-06-02 Erkan yazmakla çok anlamlı bir iş yapmışsın. Hocamızı tanıdım, hatta atmak için ayırdığı bazı kitaplarını almıştım. Halen hatıra duruyor. Çok değerli bir insandı. Mekanı cennet olsun
ali     2017-05-30 Vefa Vefa Vefa...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
81 ilde Duman Operasyonu
81 ilde Duman Operasyonu
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı