İnternet Gazeteciliğini Profesyonel Biçimde Yapmak

İnternet Gazeteciliğini Profesyonel Biçimde Yapmak

Gazetecilik profesyonelliğin gerektiği mecraların başında geliyor. Eğer profesyonel olmayanların yaptığı haberlere bakılırsa çok büyük hatalara düşülebiliyor.

İnternet Gazeteciliğini Profesyonel Biçimde Yapmak
İnternet Gazeteciliğini Profesyonel Biçimde Yapmak Hakkı DUMAN

Tarihte ilk başta kitabeler olarak ortaya çıkan gazeteler, kâğıdın bulunması matbaanın icadı gibi noktalardan geçerek günümüzdeki basılı günlük gazetelere kadar gelen habercilik anlayışı günümüzde internet haberciliği şeklinde kendini gösteriyor.

İlk insanlardan itibaren süre gelen haber alma isteği, günümüzde internet gazeteciliğiyle en son haberler ve son dakika haberlerine anında ulaşabilme isteği olarak devam etmektedir. Bu istek kimi kişilerde ihtiyaç kimi insanlarda ise keyfi bir istek olarak görülmektedir. Bu isteklerden yola çıkılarak dijital medyada çağ açan haber uygulamaları bir bir hizmete geçirilmeye başlandı. Mobil uygulama marketlerinden ücretsiz şekilde temin edilebilen bu uygulamalarla gerek bildirim alarak gerek yenileme-kontrol yöntemi ile milyonlarca kişi son dakika gelişmeleri ile en son haberlere anında ulaşabiliyor.

7 gün 24 saat aralıksız şekilde güncel haber girişinin yapıldığı bu uygulamalarda gereksiz reklam yayınlanması, abartılı bildirim yollama trafiği ve tık tuzağı olarak tabir edilen yalancı manşetlerden dolayı insanlar bu uygulamalarda soğuyor. Teyit edilmemiş kısa sürede yalan olduğu ortaya çıkan haberlerden korunabilmek için kendini ispat etmiş, profesyonel haber sitelerini takip etmek insanlar için en sağlıklı yol olarak görünüyor.

Profesyonel haber sitesi denildiği zaman güncel, güvenilir içerik, doğru belirlenmiş kategoriler, kaliteli yayın çizgisi ile haber365.com.tr akla gelen ilk haber platformu oluyor.

Haber uygulamasıyla da dijital habercilikte çığır açan Haber 365, kısa sürede çok sayıda indirmeye ulaştı. Haberciliğin nasıl icra edilmesi gerektiğini ispatlar niteliğindeki yayınlarıyla takipçileri tarafından ilgi ile takip ediliyor.

Genel gazeteciliğin yanı sıra yerel gazetecilikte ülke genelinde yaygın durumda. Ülkenin 4 bir yanında en ücra köşelerden en merkezi ilçelere kadar binlerce yerel gazete bulunuyor. Yerel gazetelerin dijitale dönüşümü ile yerel tabanlı haber yapan internet haber siteleri oluşmaya başladı. Bu sitelerde yayınlanan yerel bir haber, uygun şartlar ve gerekli ilgi oluştuğu zaman ülke genelinde ciddi yerlere ulaşabiliyor.

Daha kolay şartlarda çalışılabilmesi, düşük maliyete gazetecilik, daha çok insana ulaşabilme gibi maddelerde dolayı her geçen gün basılı gazete sayısı azalırken, her gün 10’larca yeni internet haber sitesi açılıyor. Bu kadar çok haber sitesinin açılmasının olumlu yanlarının olmasının yanında çok sayıda olumsuz yanı bulunuyor.

Bunları sıralayacak olursak olumlu yanlardan bazıları haber kalitesinin elenebilir olması, seçeneklerin çokluğundan dolayı analiz etme imkânının geniş olması, çok sayıda kişiye haber ulaştırılabilmesi, reklam veren açısından daha ucuz fiyatlara reklam yayınlatmak, Ülke’nin 4 bir yanında olan gelişmelere bir şekilde o bölgenin haber siteleri aracılığıyla tüm Türkiye’ye ulaşabiliyor. Başlıca olumlu sonuçlar bunlar.

Olumsuz sonuçlara gelecek olursak ilk sırada haber sitesi çöplüğü geliyor. Çok sayıda internet haber sitesi yayın hayatına başlarken, birçoğu da her gün tarihe karışıyor kapanıyor veya bir daha içerik girmemek üzere son içeriğini yayınlıyor. Haber sitesi çöplüğünden sonra bilgi kirliliği olumsuz sonuçlarda ikinci sırada yer alıyor. Bilgi kirliliği öyle bir noktaya ulaşmış durumda ki yayınlanan haberlerin nerdeyse tamamına şüpheyle yaklaşmaya başladık. Kimi zaman kasıtlı olarak yapılan bu yalan habercilik kimi zamanda haber atlatabilmek(Rakiplerinden önce haberi yayınlayabilmek) için haber sitesi editörleri tarafından içerikler aceleyle yanlış girilebiliyor.

Titizlikle habercilik işini icra eden ender platformlardan olan Haber 365’te haber atlatmak için haberleri teyit etmeden yayınlamak gibi yanlışlıklara düşmeden kaynakları sağlam bir şekilde medya sektöründe hayatına devam ediyor.

 
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
81 ilde Duman Operasyonu
81 ilde Duman Operasyonu
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı