Trabzon'da Kamulaştırma Tıkır Tıkır Rize'de Tık yok
Advert

Trabzon'da Kamulaştırma Tıkır Tıkır Rize'de Tık yok

Rize'de yapılan kamulaştırmalarda vatandaşlar bilirkişilerin hazırladığı raporlar sonucunda düşük kamulaştırma ücretleri nedeniyle mağdur edilirken, Trabzon'da yapılan kamulaştırmalarda ise vatandaşlara sunulan fiyatların piyasa üzerinde olduğu açıklandı.

Trabzon'da Kamulaştırma Tıkır Tıkır Rize'de Tık yok
Trabzon'da Kamulaştırma Tıkır Tıkır Rize'de Tık yok admin

Birbirine sınır iki komşu il. Rize ve Trabzon, Her iki ilde de yapılan yatırımlar nedeniyle kamulaştırmalar had safhada. Ancak devlet Rize'deki vatandaşlarını mağdur ederek evsiz bırakırken, Trabzon'da ise Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu yaptığı açıklamada vatandaşların kamulaştırma ücreti olarak piyasa değerlerinin üzerinde ücret aldıkları ve ihya edildikleri açıkladı. Rize'nin Müftü Mahallesinde yapılmakta olan alışveriş merkezi nedeniyle vatandaşlara oturdukları evlerin yarı fiyatında değer biçilirken, Tophane ve Dalyan Mahallesinde de yapılmakta olan yol nedeniyle vatandaşlar mağdur edilerek evleri yarı fiyatına kamulaştırma yapılmak isteniyor. Tepkilerin ve protestoların artması üzerine konunun sık sık haber yapılmasıyla Rize'deki bazı bilirkişilergörevden çekilirken Trabzon'dan bilirkişiler Rize'ye davet edilmiş ve değer tespit çalışmaları yeniden başlatılmıştı.

Rize'de yapılan kamulaştırmalarda vatandaşlar mağdur edilirken Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından sürdürülen Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde Çömlekçi 2. Etap Kentsel Dönüşüm alanında hak sahipleri ile görüşmelere Büyükşehir Belediyesinde devam ediliyor.

Hak sahibi vatandaşların önemli oranda ilgi gösterdiği görüşmelerde 752 hak sahibi ile anlaşma sağlanarak sözleşme imzalandı. Bu kapsamda bin 336 hisse TOKİ tarafından hak sahiplerinden nakit karşılığında satın alınırken söz konusu anlaşmaların karşılığı olarak hak sahiplerine 94.8 milyon TL ödendi. Çömlekçi ve Yenicuma'dan konut talep eden 110 hissedar ile de konut karşılığında 21.1 milyon TL anlaşma yapıldı. Böylece Çömlekçi 2. Etap Kentsel Dönüşüm alanında hak sahipleri ile 115.9 milyon TL'lik anlaşma yapıldı.Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Çömlekçi II. etap kentsel dönüşüm alanında hak sahiplerine ilgilerinden ötürü teşekkür etti. Çömlekçi I. etap kentsel dönüşüm alanında kamulaştırmaların tamamlanmasının ardından II. etap kentsel dönüşüm alanında anlaşma usulü ile satın alma işlemlerinin sürdürüldüğünü hatırlatan Başkan Gümrükçüoğlu, "Bu kapsamda II. etap kentsel dönüşüm alanındaki hak sahiplerimize, I. etap kentsel dönüşüm alanında mahkemelerin belirlediği fiyatlar güncellenerek sunulmaktadır. Burada vatandaşlarımıza sunulan fiyatlar piyasa şartlarının üstünde, oldukça avantajlı fiyatlardır. Hak sahibi hemşehrilerim ilgi göstererek anlaşma sürecine katılmıştır. Çömlekçi II. etap kentsel dönüşüm alanının önemli bir kısmı TOKİ tarafından anlaşma usulü ile satın alınmıştır. Bölgedeki tüm hak sahibi hemşehrilerimden ricamız bu fırsatı son derece iyi değerlendirmeleridir" dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
81 ilde Duman Operasyonu
81 ilde Duman Operasyonu
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı