Vali Bektaş'dan Ustalara ziyaret

Vali Bektaş'dan Ustalara ziyaret

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Söğütlü Köyü Balıkçı Barınağını ziyaret ederek, burada ahşap tekne imalatı yapan ustalarla bir araya geldi.

Vali Bektaş'dan Ustalara ziyaret
Vali Bektaş'dan Ustalara ziyaret admin

Vali Erdoğan Bektaş, Rize Merkez İlçe Söğütlü Köyü Balıkçı Barınağını ziyaret etti ve burada ahşap tekne imalatı yapan ustalarla bir araya gelerek, sektörde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Rize genelinde yaklaşık 12 farklı yerde ahşap tekne imalatının gerçekleştirildiği bilgisini alan Vali Bektaş, “Günümüzde, geleneksel ahşap tekne yapımcılığı ülkemizin belli bölgelerinde halen devam etmekte. Ancak bu iş kolu da; gelişen teknoloji ve modernleşmenin etkisiyle kullanılan malzemenin ve balıkçılık sektöründe kullanılan tekne boylarının büyümesiyle bazı sorunlar yaşamakta. Biz bugün burada yıllardır bu sektörde imalat yapan ustalarımızın sorunlarını dinlemek ve Rize’de geleneksel ahşap tekne imalatını geliştirerek, istihdamı arttırmak adına neler yapabileceğimizi görüşmek için geldik” dedi.

Ahşap tekne imalatı bölgemiz için bir kültür…

Ahşap tekne imalatının bölgemiz için bir kültür olduğuna değinen Vali Bektaş, “Burada görüş alışverişinde bulunduğumuz ustalarımızın tamamı, dede – baba mesleklerini icra ettiklerini ifade ettiler. Babadan oğula geçen, usta çırak ilişkisiyle nesillerdir süren bu meslek, eğitimli elemanlarla da desteklenince tezgahlar gelişiyor ve küçük çaplı tersaneler oluşuyor. Gelişen teknoloji ve yapım tekniklerinin kullanılmasıyla daha seri ve daha kaliteli tekneler üretiliyor. Rize’deki ahşap tekne imalatı yapan ustalarımızı bir merkezde toplayarak bu kültürümüzü gelecek nesillere taşımak ve yeni bir istihdam alanı oluşturarak bu sektörde söz sahibi bir il olmayı amaçlıyoruz” dedi.

Vali Erdoğan Bektaş’a ahşap tekne imalatı yapan ustalarla yaptığı görüşmeler esnasında Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şafak Bulut da eşlik etti.  

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bayram tatili trafiğinde acı bilanço
Bayram tatili trafiğinde acı bilanço