Erkan HACIFAZLIOĞLU'ndan Tarihe Işık Tutacak bir yazı daha

Erkan HACIFAZLIOĞLU'ndan Tarihe Işık Tutacak bir yazı daha

Osmanlı’nın Hükümranlık Sürdüğü Devletler

Erkan HACIFAZLIOĞLU'ndan  Tarihe Işık Tutacak bir yazı daha
Erkan HACIFAZLIOĞLU'ndan  Tarihe Işık Tutacak bir yazı daha admin

Osmanlı Devleti 1299 tarihinde kurulmuş (H.İnalcık’a göre 1302)  ve üç kıtaya hükmetmiştir. Osmanlı parçalandıktan sonra kurulan devletler hangileridir ve kaç yıl bu devletlerde hükümranlık sürmüştür? İşte bu soruların cevabı aşağıdadır.

 

Türkler savaşlarda en önemli silahın at ve ok olduğu dönemde etkin olmuşlardır. Ata binmek Türklerde bir yaşam biçimiydi. Ayrıca, Türkler demir işlemeciliği konusunda oldukça mahirdiler. Dönemin önemli silahı olan “ok”un en etkinini yapmışlardır. Atalarımız, savaş meydanında dönemin en ileri teknolojisine sahip olduklarından Orta Asya bozkırlarından Avrupa’nın içlerine kadar ilerlemişlerdir. Türklerin fiziksel gücü at ve ok kullanımıyla birleşince önüne gelen tüm devletleri boyunduruğu altına almıştır. Dünya tarihinde, Osmanlı İmparatorluğu denizlerle birlikte yaklaşık 7-8 milyon kilometrekare bir alana hükmetmiş en büyük İmparatorluklardandır.  

 

Ancak, Osmanlı Devleti bilimde ve teknolojide geri kalmasıyla “Sanayi Devrimi”ne ayak uyduramamış ve batılı devletlerin sömürüsü haline gelmiş ve nihayetinde çökmüştür. Çağımızda bilim ve teknoloji,  yani “bilgi” kimdeyse hükümdarlık ondadır. Şimdi Osmanlı’nın hâkimiyet alanına bir bakalım:

 

 

 

Avrupa’da 27 ülke Osmanlı’dan ayrılarak bağımsız devlet olmuştur

Osmanlı İmparatorluğu Avrupa Devletlerinden;

545 yıl Bulgaristan’a, 539 yıl Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Kosova, Hırvatistan ve Makedonya’ya,  490 yıl Romanya ve Moldova’ya, 435 yıl Arnavutluk’a, 400 yıl Yunanistan ve Gürcistan’a,  308 yıl Ukrayna’ya, 293 yıl Kıbrıs’a, 291 yıl Rusya’nın güneyi, 250 yıl Slovenya, 166 yıl Voyvodina’ya, 160 yıl Macaristan’a, 25 yıl Azerbaycan, Belarus, Litvanya,  Polonya, Letonya, 20 yıl Slovakya, Ermenistan ve İtalya’nın güney kıyılarına… hükmetmiştir.

 

Ortadoğu’da 14 ülke Osmanlı’dan ayrılarak bağımsız devlet olmuştur

402 yıl Irak, Suriye, İsrail, Filistin, Ürdün ve Lübnan’a, 401 yıl Yemen’e, 400 yıl Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn, 399 yıl Suudi Arabistan’a, 381 yıl Kuveyt’e… hükmetmiştir.

 

Afrika’da 22 ülke Osmanlı’dan ayrılarak bağımsız devlet olmuştur

397 yıl Sudan, Mısır’a, 394 yıl Libya’ya, 350 yıl Eritre, Cibuti, Somali, Kenya Sahilleri, ve Etopya’nın bir kısmına, 313 yıl Çad’ın kuzey bölgelerine ve Cezayir’e, 308 yıl Tunus’a, 300 yıl Senegal, Gambiya, Gine, Gine Bissau, Mali ve Nijer’in bir kısmına, 250 yıl Tanzanya Sahillerine, 150 yıl Mozanbik’in kuzey bölgelerine, 50 yıl Fas, Batı Sahra,  Moritanya…

 

Osmanlının Hilafeten yönettiği yerler

Pakistan, Bangladeş, Singapur, Malezya, Endonezya, Türkistan Hanlıkları, Nijerya ve Kamerun’dur.

 

Osmanlı Devleti’nin Donanması’nın değişik zamanlarda bulunduğu ülkeler

Fransa, İspanya, Hollanda,  Norveç, İzlanda, Danimarka, İngiltere, Monako, İrlanda, Cebelitarık, İskoçya, Myanmar, Japonya.

 

Osmanlı ordusunun değişik zamanlarda bulunduğu ülkeler

Almanya, Liechtenstein, San Marino.

 

Kısaca Osmanlı İmparatorluğu budur. Bilim ve teknolojiye yani “bilgi” ye hâkim olursak yine tarih sahnesinde önemli roller oynarız. Eğer kendi otomobilimizi, uçağımızı, füzemizi yapabilecek güce ulaşırsak medeniyete yön veren Millet olarak daha etkin bir konumda oluruz. Artık hükümranlık teknoloji ile olmaktadır. Teknolojik olarak bağımlı kılınan ülke üzerinde her türlü hüküm sürülür. Bilim ve teknolojik gelişme için en önemli kaynağın genç nüfusa sahip olmak gerektiği ve buna da sahip olduğumuz unutulmamalıdır…

 

 

 

Erkan HACIFAZLIOĞLU Kimdir? Rize’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Rize’de tamamladı.  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Aynı Üniversitede Siyaset Bilimi Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaparak “Siyaset Bilim Uzmanı” unvanını aldı. Yine aynı Üniversitede Yönetim Bilimi kürsüsünde doktora çalışmasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

erkan hacıfazlıoğlu siyaset bilimci osmanlı devleti hükümranlık
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
adem ozturk     2017-05-04 Elinize sağlık. Güzel bir tespit ve sonuc
Doç.Dr.Hasan HACIFAZLIOĞLU     2017-05-03 Osmanlıyı atası olarak kabul etmeyen zihniyetin özellikle bu yazıyı okumasını tavsiye ederim. Geçmişini inkar eden onu tekrar yaşamaya mahkumdur. Güzel çalışma tebrikler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
81 ilde Duman Operasyonu
81 ilde Duman Operasyonu
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı