Çaykur'da Mevsimlik İşçi Dönemi Sona ersin
Advert

Çaykur'da Mevsimlik İşçi Dönemi Sona ersin

Türkiye Gıda Sanayii İşçileri (GIDA-İŞ) Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, ÇAYKUR’da boş olan kadroların doldurulması ve mevsimlik işçilerin kadroya geçirilmesinin artık ertelenemez bir noktaya geldiğini söyledi.

Çaykur'da Mevsimlik İşçi Dönemi Sona ersin
Çaykur'da Mevsimlik İşçi Dönemi Sona ersin admin

Türkiye Gıda Sanayii İşçileri (GIDA-İŞ) Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in ÇAYKUR’da boşalan, emekli olan işçiler yerine 1500 geçici işçinin İŞKUR vasıtasıyla alınacağını açıkladığı hatırlatmasında bulunarak, açıklamanın 16 Nisan referandumundan öncesine gelmesini manidar bulduklarını söyledi.

Çaykur’da çalışan mevsimlik işçilerin kadroya geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Aslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in Çaykur işçilerinin taleplerini karşılamak, işçilerin kadro talebini çözmek, fabrikalardan taşeronları çıkarmak, yükleme ve boşaltma işlerinde sigortasız çalıştırılan Gürcü işçilerin yerine mevsimlik işçileri kadroya alarak, işçilerin kadro güvencesini sağlamak yerine, yine işçilerin ağzına bir parmak bal çalarak, geçici işçiler alarak ÇAYKUR işçisinin sorununu çözmeye çalıştığını kaydederek, bunun sorunu çözmeyeceğini; Bakanlık ve ÇAYKUR Genel Müdürlüğü hiçbir ayrım yapmadan, iltimas ve kayırma içine girmeden, amasız, fakatsız ilk işe giren mevsimlik işçilerden başlayarak işçilerin kadroya geçişini sağlaması halinde sorunun çözümü için adımların atılmış olacağını ifade etti.

İşçi alımlarının siyasetin malzemesi haline getirilmesi, seçim rüşveti olarak kullanılmasını doğru bulmadıklarını belirten GIDA-İŞ Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, “Alınacak geçici işçilerin statüsünün ne olacağı belirsizdir, önümüzdeki yıl çalışıp çalışmayacakları soru işaretidir. Bu soruların yanıtını kamuoyu ilgili bakanlıktan ve genel müdürlükten beklemektedir.  ÇAYKUR’da yıllardır emekli olan ve ayrılan işçilerin yerine işçi alınmadığı gibi, hizmet alım yoluyla taşeron firmalar çalıştırılarak sorunlar çözülmeye çalışıldı. Halen bazı fabrikaların enerji işleri taşeron firmalarca yapılmakta, bazı fabrikaların işleri taşeronlara devredilmek istenmektedir. Bazı yükleme ve boşaltma işleri ise sigortasız çalıştırılan Gürcü işçiler tarafından karşılanmakta ve sorunlar giderek büyümektedir. Bu nedenle ÇAYKUR’da boş olan kadroların doldurulması, mevsimlik işçilerin kadroya geçirilmesi artık ertelenemez bir noktaya gelmiştir. Ancak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, işçilerin taleplerini karşılamak, işçilerin kadro talebini çözmek, fabrikalardan taşeronları çıkarmak, yükleme ve boşaltma işlerinde sigortasız çalıştırılan Gürcü işçilerin yerine mevsimlik işçileri kadroya alarak, işçilerin kadro güvencesini sağlamak yerine, yine işçilerin ağzına bir parmak bal çalarak, geçici işçiler alarak ÇAYKUR işçisinin sorununu çözmeye çalışmaktadır. Bu tutum sorunu çözmez. Bakanlık ve ÇAYKUR Genel Müdürlüğü hiçbir ayrım yapmadan, iltimas ve kayırma içine girmeden, amasız, fakatsız ilk işe giren mevsimlik işçilerden başlayarak işçilerin kadroya geçişini sağlarsa sorunun çözümü için adımlar atılmış olacaktır. Kadro talebi karşılandığında işçilerin ekonomik sorunları, geçim derdi en azından hafiflemiş olacaktır. Kadro dışındaki her şey sorunları ağırlaştırmaktan, geçici olarak ötelemekten başka bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle bir kez daha diyoruz ki, fabrikalardaki tüm taşeron çalışmalara son verilmeli, taşeronların yaptıkları işler yeniden ÇAYKUR bünyesine alınmalıdır. Yükleme ve boşaltma işlerinin bütünüyle ÇAYKUR işçileri tarafından yapılması sağlanmalıdır. Çay toplama mevsimi başladığında, her işçinin ulaşım sorunu çözülmeli, çözülmediği koşullarda yol ücretleri tam ve zamanında ödenmelidir. Eksperlere uygulanan cezalar ortadan kaldırılmalı, eksperlerin her türden ihtiyaçları sağlanmalıdır. Çay alım yerlerinde çalışan işçilerin yemek sorunları çözülmeli, çalışma koşulları düzeltilmelidir. Bu saydığımız sorunlar çözüldüğü oranda ÇAYKUR işçisi nefes almış olacaktır.” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
81 ilde Duman Operasyonu
81 ilde Duman Operasyonu
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı