CHP'den Kıdem Tazminatlı HAYIR Kere HAYIR! Açıklaması

CHP'den Kıdem Tazminatlı HAYIR Kere HAYIR! Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Emek Büroları, çalışanların ‘kıdem tazminatlarının’,oluşturulması planlanan ‘Fon’a devredilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

CHP'den Kıdem Tazminatlı HAYIR Kere HAYIR! Açıklaması
CHP'den Kıdem Tazminatlı HAYIR Kere HAYIR! Açıklaması admin

Yurt genelinde CHP Genel Merkezi ile birlikte bütün İl Başkanlıklarında oluşturulan CHP Emek Bürolarınca eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasında, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun bu yıl içerisinde kıdem tazminatını fona devredecek adımı atacaklarına dair açıklaması, emekçiler nezdinde bir tehdit olarak algılanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Sözde Reform

Rize CHP İl Emek Bürosu Başkanı Hüseyin Çiftçi’nin yaptığı açıklamada, “Hükümet yetkililerinin bir müjde olarak açıkladıkları bu sözde ‘reform’, emekçilerin yıllar süren mücadeleler sonucu kazandığı hakkı ortadan kaldıracaktır” denildi.

Açıklamasında, “Öncelikle sorulması gereken şudur; madem kıdem tazminatının fona devredilmesi emekçiler açısından yararlı bir gelişmedir, neden referandumdan önce hayata geçirilmiyor” diyen Çiftçi, “İktidar partisi müjde olarak gördüğü bu sözde reformu, referandumda evet çıkması için neden kullanmıyor? Madem bu değişiklik çok hayırlı olacak, neden 15 yıldır bu kanun çıkarılmadı” diye konuştu.

Kazanılmış Haklara Darbe

Hükümetin, ‘bu sözde reformun’ emekçilerin aleyhine olduğunu, ‘işçilerin kazanılmış haklarına bir darbe vuracağını’ bildiğini ama gizlediğini ileri süren Çiftçi, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“İktidar partisi halktan korktuğu için, emekçilerin tepkisinden çekindiği için, referandum sonucunu kendileri açısından olumsuz etkileyeceğini bildikleri için bu değişikliği 16 Nisan sonrasına bırakmıştır.

Biz Emek Büroları olarak, kıdem tazminatının fona devredilmesini kabul etmiyoruz. Kıdem tazminatının her ay bir fona düzenli olarak ödenmesi, işverenin işçileri keyfi olarak işten çıkarabilmesinin önünü açacaktır. Çünkü toplu halde yapılması gereken ödeme, işçilere dolaylı yoldan da olsa bir iş güvencesi sağlamaktadır.

Ayrıca hükümetin planı, 30 gün üzerinden hesaplanan tazminatın 15 güne indirilmesidir. Bu kazanılmış hakkın kaybı olacaktır. Emekçiler var olan haklarından bir adım dahi geri atmayacak, hakları olanı alabilmek için mücadeleye devam edecektir.”

Emeğin Hakkı Gasp Edilecek!

Türkiye’de hali hazırda, iş güvencesinden yüzde 13,5 gibi çok küçük bir kesimin yararlanabildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Hükümet bu az sayıdaki emekçinin hakkına da göz dikmiştir. 16 Nisan’da önümüze gelecek sandıktan ‘evet’ çıkması durumunda iktidar partisi, emekçilerin hakkını gasp edecek bu sözde reformu hayata geçirecektir. Ancak sandıktan çıkacak bir ‘Hayır’, hükümete bir mesaj ve uyarı olacaktır” denildi.

HAYIR Kere HAYIR!

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Emek Büroları olarak, emekçilerin kazanılmış haklarının tırpanlanmasına, iş güvencesini yok edecek düzenlemelere ve işçilerin alınteri ile kazandığı üç kuruşa göz dikenlere, emekçiler olarak HAYIR diyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilerek keyfi işten çıkarmalara yol verilmesine HAYIR diyoruz. Emek düşmanı politikalara HAYIR diyoruz. Emek Büroları olarak Türkiye’nin geleceği için HAYIR kere HAYIR diyoruz.”

chp kıdem tazminatıihayır
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
81 ilde Duman Operasyonu
81 ilde Duman Operasyonu
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı