Fırtına İçin Adım atılıyor

Fırtına İçin Adım atılıyor

Rize Valiliği İl Özel İdare Genel Sekreterliği'ne bağlı İmar Müdürlüğü ve İl Genel Meclis Başkanlığı tarafından Fırtına Vadisi'nde 'Koruma Amaçlı İmar Planı' için çalışma başlatıldı.

Fırtına İçin Adım atılıyor
Fırtına İçin Adım atılıyor admin

Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından koruma altına alınması gereken 200 ekolojik bölge arasında gösterilen ve 1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise doğal SİT alanı ilan edilen vadi için yasaya göre valilik tarafından 2 yıl içerisinde Koruma Amaçlı İmar Planı oluşturulması gerekiyordu. Ancak, aradan 19 yıl geçmesine rağmen vadi için imar planları hazırlanmadı. Koruma planlarının uygulanması halinde yapılaşma tipi ve yoğunluğunun ancak projeler dahilinde yapılabileceği Fırtına Vadisi'nde her geçen yıl kaçak yapıların sayısı arttı. Yüzlerce kişi kaçak yapılaşmadan dolayı yargılanıp ceza aldığını belirten Çamlıhemşin İl Genel Meclis Üyesi Cemil Kus, bölge insanının bu mağduriyetinin giderilmesinin tek yolu imar müdürlüğü tarafından hazırlanan ''Koruma amaçlı imar planı'' olduğunu söyledi.

Kus, ''Çalışma ile yapılaşma tipi ve yoğunluğu belirlenecek, hazırlanacak örnek projelerle vatandaşlara ev ve iş yeri örnek modelleri sunulacak. Ruhsatsız yapılar yeni tip projelere göre dizayn edildikten sonra ruhsata bağlanacak. İmar planı hazırlandıktan sonra ise onay için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilecek. İmar Planının yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor'' dedi.

fırtına vadisi sorun çözülüyor
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
81 ilde Duman Operasyonu
81 ilde Duman Operasyonu
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı
2018 yılı bütçe hazırlık çalışmaları başladı