Muhammet Avcı'dan Rejim değişikliği açıklaması

Muhammet Avcı'dan Rejim değişikliği açıklaması

AK Parti Rize İl Başkanı Muhammed Avcı ve Rize Milletvekili Hikmet Ayar, referandum öncesi esnaf ve vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor.

Muhammet Avcı'dan Rejim değişikliği açıklaması
Muhammet Avcı'dan Rejim değişikliği açıklaması admin

AK Parti Rize İl Başkanı Muhammed Avcı ve Rize Milletvekili Hikmet Ayar, “Anayasa değişikliğiyle birlikte Türkiye’de rejim değişikliği oluyor” diyenlerin doğru söylemediğini belirterek, 18 maddelik değişiklikte rejimle alakalı hiç bir maddenin olmadığını vurguladı.

İl Başkanı Muhammed Avcı ve Milletvekili Ayar, beraberindeki il yönetim kurulu üyeleri ve İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı’yla birlikte referandum çalışmaları kapsamında esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek anayasa değişikliği hakkında bilgi vermeye devam ediyor.Avcı ve Ayar ziyaretler sırasında konu ile ilgili yaptıkları açıklamalarda, “Cumhuriyet milletimizin en kıymetli kazanımıdır ve Türkiye rejimi demokratik bir cumhuriyettir. 18 maddelik anayasa değişikliğini, rejim değişikliği olarak lanse edenler kafa karışıklığı peşindedir. Rejim nedir?  Rejim; egemenlik hakkına göre, devletin niteliğini ve yapısal özelliğini kapsar.

Devletin şekli cumhuriyet, cumhuriyetin nitelikleri ise demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olmasıdır. Yapısal özelliğe baktığımız zaman ise ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün, yani üniter devlet oluşudur. Bu anlamda anayasa da belirtildiği üzere dilimiz Türkçe, milli marşımız İstiklal Marşı, bayrağımız ay yıldızlı bayrak ve başkentimiz Ankara’dır. Tüm bu unsurlar Türkiye Cumhuriyeti devletinin rejimini belirleyen unsurlardır. Bunlarla ilgili 18 maddelik anayasa değişikliğinde hiç bir düzenleme söz konusu değildir.  'Anayasa değişikliğiyle rejim değişiyor' söylemi, hayali bir söylemdir. Kanunla yapılan düzenlemenin ana omurgası Türkiye cumhuriyetinin rejimiyle değil hükümet modeliyle ilgilidir. Bu model cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olarak’ tanımlanmıştır.” dedi.

Rize AK Parti Rize İl Başkanı Muhammed Avcı Rize Milletvekili Hikmet Ayar referandum esnaf ziyareti
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bayram tatili trafiğinde acı bilanço
Bayram tatili trafiğinde acı bilanço